Matěj Zima a jeho zima v Keni

Matěj Zima a jeho zima v Keni

V minulém roce si zaběhl osobní rekordy na půlmaraton a maraton, ale rád kombinuje hladké závody s horskými běhy. Letošní zimu strávil v tréninkovém centru 42House od Kiprunu v Keni. Jak zde trénuje? V jakých botách běhá? A jaké má cíle pro nadcházející rok? S Matějem jsme si povídali o všem, co s během souvisí.

Aktuálně se hlavně připravuji na půlmaraton v Praze a poté na kvalifikační závody na mistrovství Evropy v bězích do vrchu. Bohužel letos se kryje MČR v bězích do vrchu s pražským maratonem. Bude tedy záležet, jak se mi zadaří na závodě Ještěd Skyrace,“ otevírá naše povídání Matěj. Má však zamotanou hlavu z toho, jak to vše zvládne, protože Ještěd Skyrace, který je také kvalifikačním závodem, se koná hned týden po pražském půlmaratonu. „Objemy ale běhám dostatečně na to, abych mohl do maratonu kdykoliv naskočit, rád bych Pražský maraton letos běžel,“ přiznává. Loni ho zvládl za 2:24.

Univerzální maratonec

Horské běhy i silnice. Matěj je opravdu dobrým univerzálem a sám to i potvrzuje. „Na trailu cítím větší volnost a rád trávím čas v horách. Silnice je zase super v tom, že je dobře měřitelná, takže výsledek má vypovídající hodnotu v porovnání s konkurencí.“ Spíše se chce ale zaměřovat na silniční závody a trail běhat jen okrajově. Cítí, že má ještě rezervu ve svých osobních rekordech, které bych si chtěl na silnici zlepšit. Na půlmaratonu zatím drží rekord 1:07:41, který zaběhl na loňském OlfinCar Hradeckém půlmaratonu.

Je věrný botám Kiprun ze stáje Decathlonu, které poslední dobu šly velmi nahoru. „Na easy, regenerační a dlouhé běhy používám modely KS900 light či KS900 V2. Na intervaly a tempáče používám model KD900 light nebo model KD900,“ vyjmenovává Matěj s tím, že na závody nebo tréninky do tempa závodů používá model KD900X LD. Ten je jeho vůbec nejoblíbenější.

Keňský 42House

42House je primárně zázemím pro keňský Kiprun běžecký team, ale vybraní ambasadoři mají možnost do 42House přijet a zázemí také využívat. Zázemí se skládá z deseti malých příbytků a jednoho hlavního domu. V příbytcích je vždy ložnice a koupelna a bydlí se v nich po dvou. Hlavní budova se pak skládá hlavně ze společenské místnosti, která slouží zároveň i jako jídelna, z kuchyně a posilovny. Běžci mají k dispozici třikrát denně jídlo, běžeckého trenéra a dvakrát týdně si mohou zajít na masáž. „V Keni jsem na sedm týdnů a budu se vracet tři dny před pražským půlmaratonem,“ dodává Matěj Zima, který jako jeden z ambasadorů značky Decathlon může efektivně skloubit trénink a práci. „Občas to není jednoduché zkombinovat, ale naštěstí mi můj zaměstnavatel Decathlon vychází vstříc a uvolní mě na tak dlouhou dobu. Soustředění si pokrývám z vlastní dovolené, anebo si beru neplacené volno,“ uzavírá Matěj, čtvrtý nejlepší muž na loňském pražském půlmaratonu. V Keni je momentálně Čechů více, Matěj trénuje společně s Patrikem Vébrem a Karolínou Sasynovou. Všichni tři mají stejného trenéra – Honzu Pernicu. 

Matěj Zima (*1998)

Pětadvacetiletý Matěj Zima pracuju jako sportovní poradce v Decathlonu na Zličíně a před šesti lety se zamiloval do běhání. Část zimy strávil na soustředění v Keni v tréninkovém centru Kiprun 42 House, kde se připravoval na Pražský půlmaraton a další závody. Jeho osobní rekordy jsou 30:53 (10km), 1:07:41 (půlmaraton) a 2:24:22 (maraton).

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: