RUN FREE napříč okresem Blansko

RUN FREE napříč okresem Blansko

V neděli 4. října podevatenácté odstartuje tradiční přeběh okresu Blansko. Trasa vede z nejnižšího bodu okresu do nejvyššího. Běží štafety i jednotlivci.

Zdolání tratě není závodem, přesto bývají časy měřeny a rekordy zaznamenávány do Knihy rekordů. V případě štafet se skupinka přesouvá na kolech a vždy jeden člen běží. Intervaly střídaní nejsou stanoveny. Zúčastnit se mohou neomezeně velké skupiny běžců (štafetovým způsobem) i jednotlivci starší 18-ti let.


Akce nese od prvního ročníku podtitul BĚH POSELSTVÍ a navazuje na dávnou tradici, kdy se různá poselství a zprávy předávaly prostřednictvím běžců. Tím naším poselstvím byl odpočátku životní styl. V době boomu zájmu o běh, a s ním přicházející komercionalizací běžeckého světa, získalo toto poselství ještě jasnější podobu. Pod vlivem specializovaných portálů, webových stránek, blogů, knih a reklam se běh jakoby stal světem zvýhodněných startovných, tepových frekvencí, funkčních materiálů, značkových výrobků a výživových doplňků. Jakoby mizela podstata prosté radosti z pohybu přírodou.

Poselství je jednoduše vyjádřeno v hesle legendárního Caballo Blanca, hrdiny knižního bestselleru Born to Run. „RUN FREE!“ takto skutečný Caballo často končil svou řeč či psaní. Byla v tom výzva: „Běhej pro radost, volnost, běhej bez hranic. Běhej srdcem!Běh dával do spojitosti s přátelstvím, bral ho jako pouto spojující všechny ultramaratonské blázny a běžce bez ohledu na národnost či rasu. Zdůrazňoval, že pro běh není podstatné značkové vybavení a špičkový výkon: „Při běhu nejde o výbavu ani o styl.  Je to jen o srdci, duši a lásce. Dobré je všechno vybavení, které člověku pomůže běhat s radostí.“

RUN FREE! Běhej svobodně, jak se Ti to líbí!

Chceš běžet o závod, nebo jen tak se radovat z pohybu a krásy přírody a pokecat s kámoši? Neuběhl bys to sám, protože nemáš takovou fyzičku?Je jedno jestli poběžíš sám nebo ve štafetě, bosky, v keckách nebo v nejvyšší třídě běžecké obuvi světové značky. Vše je pouze na Tobě a startovné se neplatí. Čtrnáct roků se běželo od severního okraje okresu k jihu kolem řeky Svitavy. Patnáctý ročník započal novou tradici na nové trase z nejnižšího do nejvyššího bodu okresu Blansko. Trať vede až na malé výjimky krásnou přírodou. Zpočátku proti proudu řeky Svitavy do Blanska, dále směrem na Skalní mlýn a pak už mimo silniční provoz žlebem do Sloupu, kolem Vlčí skály, na Oborský Dvůr, U Skal, s cílem Skalky – radiolokační stanice (730 m.n.m.). Časový limit je šest hodin.

Všichni, kdo chtějí, společně s partou známých či třeba nových kamarádů, strávit neděli 4. října, jsou zváni na start u silniční značky okres Blansko za Adamovem (236 m.n.m.). Vybíháme v  11:00 hodin.

Organizátoři upozorňují

Každý účastník jde do akce na vlastní nebezpečí, nepřebíráme  odpovědnost za zranění či škody na majetku související s účastí na této akci. Nejsou šatny ani sprchy, občerstvení na trase (i v hospodě) si zajišťuje každý účastník sám. V cíli vás čeká teplý čaj a a hlavně příjemný pocit, že jste to dali… A ten stojí za to 🙂

Nejezděte s auty do prostoru cíle. Auta do lesa nepatří a také proto je tam zákaz vjezdu. Mohl by vzniknout zbytečný problém nejen pro vás.

Ještě přehled rekordů (pro motivaci): 1M: Daniel Orálek  2:44:18 (2014),1Ž Alena Žákovská 4:05:44 (2015), 2M Daněk R., Kubíček 2:41:31(2012), 2Ž: Němcová, Kopecká 3:24:10 (2013), 2S: Martincová, Rozman 2:43:13 (2011), 3M: Novák, Šamonil, Macura 2:27:25 – absolutně nejrychlejší čas (2012), 3S: Blažková, Haasová, Maňoušek 3:10:46 (2013), 4M: Novák, Moravec, Macura, Mašát 2:41:48 (2011), 4S: Peťovský, Buřt, Klopec, Jagrová 2:44:27 (2012), 5S: Jágrová, Buřt, Peťovský, Zemek, Kolář 2:39:51 (2014)


Vše o akci zde: http://horizont.bk.cz/?main=sport/prebeh_okresu

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: