RunCzech otevírá kalendář pro pražské maratonské běhy v roce 2022

RunCzech otevírá kalendář pro pražské maratonské běhy v roce 2022

V pondělí 22. listopadu se pro milovníky běhání otevřel kalendář tří nejvíce očekávaných sportovních události – tradiční pražský půlmaraton, klasický Volkswagen Maraton s dm rodinným během, a Birell Grand Prix.

Všechny zmiňované závody se uskuteční v tradičních termínech, tedy 2. dubna8. května, a 3. září 2022„Nebojíme se covidových komplikací. Ukazuje se, že s nemocí už umíme jako společnost koexistovat bez lockdownů a omezování sportu, samozřejmě při dodržování základních protiepidemických opatření,“ říká Carlo Capalbo, prezident organizačního výboru RunCzech. Rok 2022 tak po měsících nejistot a rušení závodů proběhne v plnohodnotném režimu. Jen výše zmíněných tří závodů se dohromady zúčastní 39 tisíc běžců.

V nejbližších dnech budou pomocí e-mailů osloveni všichni dosud registrovaní závodníci z dříve zrušených závodů, aby potvrdili své registrace na jednotlivé závody, jež v příštím roce skutečně poběží. „O start v pražských závodech je tradičně obrovský zájem jak z Česka, tak ze zahraničí. Proto potřebujeme co nejdříve zjistit, zda si někdo z již registrovaných svou účast nerozmyslel, teprve pak můžeme znovu otevřít registrace na uvolněné kapacity, doplňuje Carlo Capalbo.

Již více než čtvrt století vytváří kulisy prestižních běžeckých závodů památky a zákoutí hlavního města. Kromě běžců a jejich doprovodu do Prahy na tyto události zavítají další desetitisíce sportumilovných turistů. Závody jsou tradičně přenášeny do desítek zemí celého světa, a jsou tak nejlepší reklamou pro českou metropoli. „Předchozí covidová rušení městských běhů těžce postihla nejen pořadatele, ale hlavně naši snahu udržet společnost ve zdravé kondici. Hlavní město dlouhodobě podporuje celou běžeckou komunitu, proto se těšíme, že brzy už opět uvidíme pražské ulici plné aktivních lidí,“ říká Vít Šimral, radní hlavního města Prahy pro oblast sportu. Městské běhy tradičně podporuje také Český atletický svaz (ČAS). „Sport a běh zvlášť je nesmírně důležitý pro lidské zdraví a naši imunitu. Máme proto radost, že se nakonec našel způsob, jak bezpečně pořádat velké běžecké akce navzdory stále přítomným vlnám pandemie,“ vysvětluje Libor Varhaník, předseda ČAS.

Běhy pořádané RunCzech mají už tradičně i charitativní přesah. Při registracích mohou závodníci jednoduchou formou přispět část prostředků například na výsadbu dalších stromů v takzvané Maratonské aleji, nebo například podpořit Armádu Spásy či Světlo pro svět. Dubnový pražský půlmaraton je zároveň součástí panevropského běžeckého projektu SuperHalfs, jehož start se kvůli pandemii posunul právě na 2022. Závodníci při něm objíždí běhy v pěti metropolích a sbírají razítka do svých běžeckých pasů. Kromě Prahy se projektu SuperHalfs účastní ještě Lisabon, Kodaň, Cardiff a Valencie.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: