Salomon How To Trailrun, 3.díl – Tomáš Maceček

Salomon How To Trailrun, 3.díl – Tomáš Maceček

V třetím díle Salomon běžeckého průvodce se na pár otázek zeptáme Tomáše Macečka, mistra ČR v UltraSkymarathonu, vítěze Tatranské šelmy ultra nebo třeba člena vítězné štafety na Dolomitenmannovi.

Tome, tréninky ti píše Zdenda Kříž. Jak vypadá tvůj tréninkový týden? Liší se nějak zima například od léta?

Se Zdendou teď začínáme již třetí sezónu spolupráce a ve vymýšlení tréninků je strašně kreativní a dělá mi to zábavné. Zima a léto se liší hodně. Zima je především o tréninku a přípravě na léto. V prvním měsíci jen vytrvalost bez intenzity, potom postupně přidávám objem i tempové, silové a rychlostní tréninky. Stejně jako ve videu neběhám tréninky na kilometry, ale na tréninkový čas.  Strašně rád zapojuji i běžky, skialpy a věnuji se posilování, stabilizaci a protahování. Na to pak už v létě není moc času, kdy je to hlavně o závodech. Naladit formu před závodem a odpočinout a zregenerovat po něm. Takže samotného tréninku je mnohem méně, musím čerpat ze zimy. Přes zimu si odtrénuji třeba až 18 hodin týdně, za rok 2018 jsem v teniskách naběhal 3000 km.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

Jaký je tvůj oblíbený typ tréninku a kde jej nejraději absolvuješ?

Hlavně mě to musí bavit. Vždycky preferuji pěšinky, přírodu a měkký podklad, takže často to jsou spíš zatáčky, pořád nahoru a dolů, koukat kolem sebe v lese, po horách, koukat pod nohy, tak si vyčistím hlavu a rychleji to ubíhá. Vždycky když je nějaká těžší technická pasáž, třeba kameny nebo seběh v kořenech, tak se to snažím proběhnout rychleji, to mě strašně baví a těžím pak z toho i v závodech. Ale je třeba i trošku dřít a nejvíce mě baví úseky do kopce nebo tempo ve zvlněném terénu.

TIP: Přečtěte si také: Věděl jsem, že to bude mých nejtěžších 29 km v životě. Hodnotí Tomáš Maceček skotský Ring of Steall SkyRace

Co se týče stravy, máš nějaké speciální návyky? Na čem jedeš během závodů?

Myslím, že mám správné zdravé návyky, ale žádnou speciální dietu. Před závodem taky tlačím rýži, po závodě i to pivečko a burger, trochu se odměnit. Třeba na snídani si do zásoby připravím svoji vlastní směs do vloček, smíchám všechna možná semínka, ořechy a zdravé věci, to je taková moje specialita. Hlavně s ničím neexperimentovat před závody! Během závodů čerpám energii z gelů, bez žaludečních problému s nimi dokážu vydržet celý pěti hodinový závod a zakousnout třeba jen půlku banánu. Důležité jsou také minerály proti křečím, takže japonské ume švestičky doporučuji.

Více informací se dozvíš naHowToTrailrun.cz

Jak trénovat a co jíst? Mrkni na video a nech se inspirovat!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: