San Carlos Bariloche – Mekka argentinského skyrunningu

San Carlos Bariloche – Mekka argentinského skyrunningu

San Carlos Bariloche je pro mnohé v Latinské Americe známý především díky rozsáhlému lyžařskému středisku. Pokud se v Buenos Aires zeptáte místních, zda-li někdy viděli sníh, tak vás pravděpodobně odkážou právě na toto místo. Bariloche je dobře dostupné z Buenos Aires. Spojení na trase dlouhé cca 1600 km zajišťují jak přímé lety, tak i autobusové linky.

V Bariloche se konají nejslavnější běžecké závody v této oblasti

V létě je ovšem tato oblast velmi zajímá pro běžce, skrývá totiž nesčetné možnosti. Není náhodou, že jeden z nejznámějších běžeckých závodů Latinské Ameriky – El Cruce, který se koná pravidelně již od roku 2002, začíná právě zde. Ačkoliv se tento rok závodu zúčastnila běžecká esa jako například Španěl Chema Martínez, tak největší hvězdou se bezesporu stala osmdesátiletá Elisa Forti, jež se stala nejstarším účastníkem, který 104 km závod dokončil.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

Kromě El Cruce se v oblasti Bariloche každoročně v březnu koná i populární závod 4 refugios. Trasa závodu spojuje 4 horské chaty o vzdálenosti 80 km s pozitivním převýšením 4000 metrů (na výběr jsou samozřejmě i kratší tratě). Terén i krajina je zde velmi podobná rakouským Alpám.

Skvěle značené traily a nádherné výhledy

Ačkoliv Patagonie je pro našince známá především díky jiným místům kterými jsou bezesporu El Chaltén, Perito Moreno nebo Torres del Paine, tak Bariloche mě překvapilo svou rozmanitostí. Na své si zde přijde skutečně každý – od velmi technického terénu po pohodové běhy.  Všechny cesty jsou velmi dobře značeny. Pokud se vám poštěstí navštívit toto místo, tak vaše první zastávka by měla směřovat do clubu Andino, kde kromě map a mnoha užitečných informací naleznete i běžecký klub. Vzhledem k tomu, že jsem zde byl poslední týden v únoru (velmi doporučuji tento termín), tedy již po hlavní sezóně, tak zde nebylo příliš mnoho turistů. Pro někoho může být výhoda i to, že Bariloche je poměrně velké město a nabízí obrovské množství služeb a komfort. Navíc počasí je zde mnohem přívětivější než na jihu Patagonie. Krajinou je oblast velmi podobná rakouským Alpám a to i architektonicky. Možná právě kvůli tomu jsem neměl přehnaná očekávání. Přeci jenom pokud cestujete 13 000 km, tak toužíte vidět krajinu odlišnou od té, kterou máte za humny. O to větším překvapením pro mě byla cesta z Pampa Linda (asi 2 hodiny autem od Bariloche) na chatu Otto Meiling. Tento trail řadím vůbec k nejmilejším překvapením celé Patagonie. Ačkoliv se jedná o poměrně náročnou cestu (zvláště pokud budete mít podobné štěstí na počasí jako já tedy 30 stupňů ve stínu) s převýšením přibližně 1000 metrů na 15 Km, tak za ty výhledy určitě stojí. Pokud byste se snad cítili unaveni na zpáteční cestu, tak vám velmi doporučuji strávit noc v bezprostřední blízkosti ledovce Tronador v malebné chatičce – refugio Meiling.

Plánujete-li jet běhat do Patagonie, určitě zvažte zastávku v Bariloche, nebude litovat.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: