Chůze s hůlkama – většina lidí má stále tak nějak uloženo, že s hůlkama chodí důchodci nebo ti, kdo mají nějaký zdravotní problém. Trailoví běžci hůlky znají, ale… Kolik z vás, trailových běžců, studovalo techniku Nordic Walking nebo Nordic Running? Kolik z vás ví, k čemu je ta rukavička a jaký rozdíl je mezi rukavičkou a poutkem, jakou délku holí byste měli mít s ohledem na účel, výšku postavy, délku rukou, nohou, kroku, kolik toho víte o technice chůze nebo běhu s hůlkama, o místě zápichu, odrazu z poutka? Hůlky mohou hodně pomáhat, nebo se také mohou pěkně plést pod nohy a způsobit nemalý karambol. Pojďte si přečíst článek od Lenky Filipové o jejích zkušenostech s Nordic Walking.
V Čechách i na Moravě působí dnes již široká síť instruktorů Nordic Walking – bohužel jen málo z nich cílí na sportovní Nordic Walking. Instruktor vám ukáže správnou techniku chůze, řekne něco z teorie, půjčí různé hole na vyzkoušení. Pokud to máte ale nastavené jako já, že se chci domů vrátit unavená, spocená, ale s dobrým pocitem, že jsem pro sebe něco udělala, že jsem sportovala, je třeba instruktora dobře vybírat. Protože procházka v tempu 10:00 min/km je pro mě osobně ztráta času (pokud chci sportovat).
Mé začátky Nordic Walking
Jak jsem se dostala ke sportovnímu Nordicu já? Před 10 lety jsem začala běhat – s cílem dostat se do kondice, shodit kila po dětech, utéct od každodenních starostí. Postupně jsem uběhla 3, 5, 10, 20 km, pak jsem zkusila i maraton – v opravdu pomalém, řekla bych šnečím tempu, ale bavilo mě to, neměla jsem závodní ambice, jen jsem měla chuť posouvat své vlastní limity k dalším cílům, které jsem si sama pro sebe stanovila. V kopečcích jsem často přecházela do chůze, neboť “chůze je nejpomalejší interval běhu,” tuším, že to napsal Miloš Škorpil. V lednu v roce 2022 jsem poprvé vyzkoušela Nordic Walking – měla jsem štěstí, že jsem narazila na instruktora Jiřího Čepičku z Vysokého Mýta, který mi ukázal NW jako sport, ne jako procházku s hůlkama. Po prvním tréninku mě bolelo celé tělo, což bylo super, neboť “co bolí, to roste – nebo to aspoň makalo”. Postupně jsem zjistila, že mě po delších trénincích nebolí koleno, které mám po několika operacích. Pořídila jsem si proto své první skládací hůlky – trailové Leki Micro trail v doporučené výšce 120 cm na mou postavu 167 cm – jen pro srovnání, dnes chodím s pevnýma hůlkama Haakon v délce 113 cm. Z běhu jsem postupně přešla ke sportovnímu Nordicu. Nebo to kombinuju. Dnes jezdíme trénovat k Janku Vajčnerovi, české walkerské legendě, do Strážnice u Uherského Hradiště.
Pohyb pro všechny
Teď trochu čísel, neboť kdo nesleduje své statistiky, jako by nebyl…. Běhala jsem 10 km v tempu 6:10 – 7:30 min/km s kadencí kolem 170 – 180 kr/min. Tepovku většinou ve 3.–4. zóně. Sportovním Nordic Walkingem chodím 10 km v tempu 7:20–7:50 min/km ve srovnatelném terénu, s kadencí 140–150 kr/min. Půlmaraton zvládnu pod 3 hodiny. Při rychlých intervalových úsecích se dostávám na tempo pod 7 minut a kadenci 150–160 kr/min. A to jsem jen průměrný sportovní walker… Můj manžel Jaroslav Filip, který se sportovním NW věnuje ca 2 roky, se v tempu dostává na 10 km na 6:20–6:30 min/km, 10 km v terénu s převýšením ca 170 m zvládl za 1:04 hod a horský půlmaraton s převýšením ca 650 m zvládl letos za 2:33 hod. Chodí s námi i 12letá dcera, která se na 5 km dostává tempem pod 8 min/km. Světová elita Nordic Walking chodí v tempech pod 6 minut – a pozor, nejedná se technicky o rychlochůzi, jak ji znáte z atletiky.
Nordic Walking závody
Na závodech potkáte jak děti, tak také účastníky ve věkové kategorii 70+ a 80+, kteří vás v kopci předejdou, pozdraví, usmějou se…. a zmizí… a na závěr si s naprostou lehkostí vyskočí na stupně vítězů. Závodní atmosféra je plná úsměvů, vzájemného setkávání, pohody a podpory. Na závodních tratích jsou rozhodčí, kteří kontrolují správnou techniku, poradí a podpoří závodníky. Na závody můžete vyrazit po Čechách a Moravě, nebo také kousek za hranice na Slovensko nebo do Polska, kde je NW v plném rozkvětu, jezdí celé týmy a jsou tam “o parník” před námi. Češi jsou vidět i ve světovém poháru NW a neztratili jsme se ani na mistrovství světa v polském Belchatowě konaném v srpnu loňského roku.
Proč je sportovní Nordic Walking pro odvážné?
Protože to chce odvahu, vybočit z řady a začít s něčím novým. Když vyrazíte s hůlkama svižnou chůzí, zákonitě se setkáte s reakcemi typu “Kde máš lyže?” “Kam tak ženeš?” “Proč jdeš tak rychle?” “Ty chodíš s hůlkama?” a musíte si to sami v sobě obhájit…. Je to u nás nový sport, zatím je v pomyslných plenkách, i když si poslední dobou získává stále více příznivců. Nordic walking může doplňovat jakýkoli další sport. Tím, že jsou zapojeny nejen nohy, ale také horní polovina těla – ruce, záda, břicho – posilujete najednou celé tělo (udává se, že je zapojeno až 90 % svalů našeho těla), rovnáte záda – posilujete mezilopatkové svaly, protahujete prsní svaly, posilujete tricespy, pracují i břišní svaly. Jen tak mimochodem – pokud váží 1 hůlka 150 g, na 10 km uděláte 10 tis. kroků, zvedne každá ruka za tu cestu 750 kg.
Ruce ulevují nohám, takže šetříte kolena a kyčle. Zapojením rukou na nohou zároveň dochází také k propojení pravé a levé mozkové hemisféry, což je skvělé nejen pro děti. Do tréninku patří intervaly, fartleky, kopečky, rychlé i pomalé kilometry, ale také nácvik správné techniky chůze, držení těla, práce rukou, koordinace pohybů. Jako každý jiný sport je i NW o vůli, vytrvalosti, práci na sobě samém a následné radosti z dosažení vlastních cílů.
Je to sport pro celou rodinu. S hůlkama mohou chodit děti, rodiče i prarodiče a každý si tam najde to své. Můžete si společně užít procházku nebo závody, připojit se do komunity walkerů, kde je každý vítaný a nechybí tu vzájemná podpora. Tak co, máte odvahu, jako my?
Registrace na podzimní závody je zde.