Tipy na letní extrémní závody – užijte si léto naplno!

Tipy na letní extrémní závody – užijte si léto naplno!

Máte chuť na chvíli vyskočit z vlaku klasických běžeckých závodů, vyzkoušet si svou sportovní všestrannost a zažít dobrodružství v přírodě? Přinášíme Vám tipy na nejzajímavější a nejtěžší přírodní víceboje konané na území České republiky, které se uskuteční v měsících červenci a srpnu.

Na konci července Czech Adventure Race

V Hradci nad Moravicí (okres Opava) se 11. července uskuteční první ročník překážkového „army“ běhu Heroes Race. Na 13 km dlouhé trase s převýšením 600 m v okolí krásného zámku na vás čeká mnoho překážek typu šplhání, ručkování, přenášení zátěže a jak bývá na podobných akcích zvykem, také spoustu vody, bahna a nepohodlí…

Klasickým expedičním survivalem bude na přelomu července a srpna závod čtyřčlenných smíšených týmů EKO Challenge, který se uskuteční v lokalitách Krušné hory, České Švýcarsko a České Středohoří. Trať závodu je rozdělena do několika etap (kombinace trek, cyklistika, lodě), přičemž trasa je vytyčena pouze kontrolními stanovišti s pevným pořadím jejich plnění, mezi nimiž týmy postupují dle vlastního uvážení, často volným terénem. Na kontrolních stanovištích se zaznamenávají mezičasy, týmy tedy mohou sledovat odstup soupeřů před sebou. Jednotlivé etapy jsou navíc doplněny lokálními nástrahami, které vyžadují specifické dovednosti, bystrost a taktický přístup. Rozložení spánku si týmy volí samy.

Další zajímavou akcí bude tradiční Pilsenman, konající se v sobotu 15. srpna v Plzni Doubravka. Zkusit můžete triatlon (600 m plavání – 2,4 km přeběh – 14 km horské kolo – 2 km běh) nebo těžší kvadriatlon (1 km plavání – 2,4 km přeběh – 9 km sjezd řeky – 42 km horské kolo – 14 km běh). Závodu se můžete zúčastnit také jako dvojice. Dívčí kategorie mají některé disciplíny zkráceny.

Za Adventure Race do Dobronice u Bechyně

Zlatým vrcholem všech outdoorových vícebojů u nás je jistě závod Czech Adventure Race. Letošní termín vychází na 26. – 30. srpna s centrem závodu v Dobronici u Bechyně. Akce splňující kritéria světových AR závodů je zřejmě nejtěžším závodem konaným na území ČR. Čtyřčlenné týmy (3 muži + 1 žena) bývají složeny z opravdu velmi dobře trénovaných vytrvalců a ve startovní listině se tradičně objevují také zkušená kvarteta ze zahraničí. Trať dlouhou přes 500 km týmy absolvují nonstop (nejsou zde etapy) a časový limit na její překonání je 55 hodin. V průběhu závodu čeká na účastníky mnoho disciplín (MTB, trek, inline brusle, lezení, plavání, lanové překážky…) a samozřejmostí je také nutnost navigačních schopností. Pro lepší představu si můžete přečíst reportáž z minulého ročníku.

Pokud s akcemi AR nemáte zkušenosti, bude pro Vás lepší vyzkoušet kratší variantu závodu – Mini Adventure Race, která se koná 28. – 29. srpna a je určena pro dvojice. Délka trati je 150 km. Disciplíny jsou pak podobné s dlouhým závodem. Nejrychlejší duo by tuto trasu mělo zvládnout za cca 12 hodin.

Na konci letních prázdnin, v sobotu 29. srpna, by se měl uskutečnit také oblíbený přírodní víceboj dvojic Císař Summer Challenge. Jedná se o jednodenní závod s tradičními disciplínami běh, kolo, plavání a vložené aktivity. Propozice srpnové akce dosud nebyly zveřejněny, proto sledujte web závodu!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: