Traťové rekordy na ČSOB Bratislava maratonu pokořili Keňané

Poslední březnový víkend rozběhal celou Bratislavu. Pořadatelé v rámci 10. ročníku ČSOB Bratislava maratonu připravili závody na 4,2 km, 10 km, půlmaraton, štafetu a maraton. Národnost běžců byla široká. Maraton i půlmaraton ovládli Keňané, kteří na tratí 42,195 km zaběhli v pánském i dámském podání traťový rekord!

Nutrilite minimaraton odstartoval již v sobotu sérii dospělých závodů. Na trať se postavilo 1248 bězců, kteří se poprali s tratí dlouhou 4,2 km. Startovalo se tradičně před obchodním domem Eurovea. Závodní trať vedla po asfaltových cestách, přes Přístavní most a zpět k obchodnímu centru. Závod ovládli běžci z České republiky. Lukáš Olejníček (Team Nutrilite) obhájil své prvenství v čase 13:50, první ženou v cíli byla Jana Kunčická (MASARYK RUN BRNO) 16:24.

Závod na 10 km startoval o 2 hodiny později. Závodní trať se díky rozkopané Bratislavě od loňského roku změnila. Lonští vítězové ukázali i letos, že jsou ve výborné kondici. Se suverénním náskokem zopakovali své vítězství Lukáš Olejníček (Team Nutrilite) 33:25 a Lucia Janečková (BMSC) 36:54.

Hlavní závody

Neděle byla ve znamení maratonu a půlmaratonu. I přes lehké deštivé přeháňky se všichni závodníci seřadili na startovní čáru v 10:00 hod. Čela závodů již od začátků ovládli kenští běžci. Nejlepším půlmaratoncem se stal Kiptum Maiyo Kimaiyo Hilary, 1:02:33. Mezi ženami vyhrála Jepchirchir Korir Rebecca, 1:13:34.

Maratonce čekalo ještě jedno kolo, jehož vedení se ujali rovněž keňané. V novém traťovém rekordu si doběhli pro 1. místo zástupci mužské i ženské kategorie. Hosea Kiplagat Tuei proťal cílovou pásku v čase 2:17:18, žena Jepkosgei Kimutai Hellen doběhla v čase 2:35:35.

Součástí nedělního startu byl i půlmaratonský štafetový závod, kterého se zúčastnilo neuvěřitelných 411 štafet čtyřčlenných týmu. Nejsilnější zastoupení měli BEHAME.SK, který na start postavili hned 3 týmy a ovládli 1., 3. a 10. příčku. Jejich tým ve složení Urban, Olejníček, Jablokov a Valachovič proběhl cílem v čase 1:06:51. Stříbnou příčku získal tým Nutrend run for fun men, Pelikán, Durec Peter, Spallucci, Durec Martin za 1:07:51. Bronz patřil druhému týmu z BEHAME.SK, Matúš, Valent, Šiko, Jurčák, s cílovým časem 1:10:37.

Výsledky:

Minimaraton

Muži: 1. Lukáš Olejníček (Team Nutrilite) 13:50. 2. Šiko Jakub (Elite Sport Team Levice) 13:56. 3. Podpera Tomáš (Salomon Suunto) 14:08.

Ženy: 1. Jana Kunčická (MASARYK RUN BRNO) 16:24. 2. Čičová Terézia (STU Bratislava) 16:40. 3. PRÁŠILOVÁ Mária (BEHAME.sk) 16:46.

Desítka:

Muži: 1. Lukáš Olejníček (Team Nutrilite) 33:25. 2. Vyšňovský Patrik (MBO Strážske) 33:42. 3. Zmrhala Ján (MK RAJEC) 35:25.

Ženy: 1. Lucia Janečková (BMSC) 36:54. 2. Pokorná Katarína (Slávia STU Bratislava) 37:48. 3. Kontrikova Martina (Swiss Re) 41:46.

Půlmaraton:

Muži: 1. Kiptum Maiyo Kimaiyo Hilary (KEN) 1:02:33. 2. Kipkorir Edwin (KEN) 1:03:17. 3. Kiprono Too Silas (KEN) 1:03:22.

Ženy: 1. Jepchirchir Korir Rebecca (KEN) 1:13:34. 2. Wangari Wanjohi Mary (KEN) 1:13:41. 3. Wanjiru Macharia Esther (KEN) 1:15:25.

Maraton:

Muži: 1.Hosea Kiplagat Tuei (KEN) 2:17:18. 2. Kipchirchir Kiprono Justus (KEN) 2:17:49. 3. Maina Mwangi Joel (KEN) 2:20:39.

Ženy: 1. Jepkosgei Kimutai Hellen (KEN) 2:35:35. 2. Cirlan Daniela (ROM) 2:42:41. 3. Szabo Tunde (HUN) 2:45:04