V Londýně oslaví Ťopkovi 100. narozeniny charitativním během na podporu nově založeného Zátopkova atletického stipendia

V Londýně oslaví Ťopkovi 100. narozeniny charitativním během na podporu nově založeného Zátopkova atletického stipendia

České centrum Londýn, ve spolupráci s jedním z nejstarších atletických klubů Anglie, Thames Valley Harriers, pořádá u příležitosti stého výročí narození naší sportovní legendy Běh Emila Zátopka. Charitativní běh proběhne v sobotu 17. září u stadionu Linford Christie Athletic Stadium v západním Londýně a veškerý výtěžek poputuje na nedávno založené první zahraniční Zátopkovo sportovní stipendium [Zatopek Athletics Fellowship] podporující mladé talentované sportovce ze sociálně slabých komunit v Londýně.

Britské publikum se o plánované akci dozvědělo mimo jiné z obsáhlého článku připomínajícího Emila Zátopka v posledním čísle prestižního magazínu Runners World. „Cílem Běhu Emila Zátopka je připomenout Londýňanům nejen inspirativní úspěchy jedné z největších sportovních legend, ale také morální hodnoty, které Zátopek představoval. Jeho vyhraněný postoj vůči ruské invazi do Československa v roce 1968, za něž byl komunistickou vládou veřejně odsouzen a odsunut z domovské Prahy, dnes rezonuje více, než kdy dříve. Nově vzniklé Zátopkovo sportovní stipendium, iniciováno Českým centrem v Londýně, má proto za cíl nejen podpořit budoucí kariéru mladých atletů, ale také podnítit osobnostní kvality, kterými sám Zátopek oplýval a které jsou bezpochyby jedním z důvodů, proč je rodák z Kopřivnice stále velmi respektovanou osobností nejen u sportovní veřejnosti,“ dodává Přemysl Pela, ředitel Českého centra.

Závod dostupný pro všechny

Běh Emila Zátopka v Londýně bude přístupný jak výkonnostním běžcům, tak široké veřejnosti včetně rodin s dětmi. Dospělým nabízí trať 5km, mladším ročníkům je k dispozici trat´ 3km a nejmladším účastníkům k cíli postačí 2km. Vítězové budou odměněni mimo jiné speciálními medailemi s portrétem Emila Zátopka a na následném neformálním setkání běžci i diváci oslaví Zátopkovo výročí, které připadá na 19. září. Nejlepší světový běžec se tak po více než sedmdesáti letech symbolicky vrátí do města, ve kterém v roce 1948 získal své dvě první olympijské medaile. „Jsme velmi rádi, že ve spolupráci s Českým centrem si připomínáme tak významnou osobnost světového sportu, jako byl Emil Zátopek a zároveň zakládáme tradici fundraisingového běhu na podporu Zátopkova atletického stipendia, které umožní dětem ze sociálně slabých skupin účastnit se atletické klubové přípravy“, Robert Datnow, předseda atletického klubu Thames Valley Harriers.

Vyprodaný film

O Zátopkově neutuchající popularitě u nás i v zahraničí svědčí například beznadějně vyprodaná mezinárodní premiéra filmu Davida Ondříčka Zátopek, kterou vloni londýnské České centrum uvedlo v kině na Leicester Square, tamní Mekce filmových premiér, nebo popularita životopisné knihy Dnes trochu umřeme: Vzestup a pád Emila Zátopka britského spisovatele Richarda Askwitha, která se těší velké oblibě mezi čtenáři a kritiky jak v Británii, tak v českém překladu. „Chtěl bych Českému centru a TVH pogratulovat k uspořádání tak krásného závodu. Jsem pyšný, že se běh na oslavu legendárního Emila Zátopka poběží také v Londýně. V České republice budeme slavit 100. výročí narození Emila a Dany Zátopkových a velmi mě těší, že v Londýně budou slavit s námi,“ uzavírá Libor Varhaník, předseda Českého atletického svazu.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: