Vítězství v MČR sprintových štafet si vyběhla Severka Šumperk

Vítězství v MČR sprintových štafet si vyběhla Severka Šumperk

V Den české státnosti, 28. září, proběhlo MČR sprintových štafet ve Zlíně. Kdo si vybojoval medaile?

Dramatický závod 4 členných smíšených štafet se běžel v prostoru sídliště Jižní svahy, které kromě klasické sídlištní zástavby nabídlo i orientačně obtížný běh ve víceúrovňové zástavbě či podchodech.

V závodu se představilo 32 štafet, které si vyběhly právo startu. Titul z loňského roku obhajovala štafeta OK 99 Hradec Králové, ovšem silnou konkurenci tvořily hlavně týmy Žabovřesk Brno, Lokomotivy Pardubice či Severky Šumperk.

Prohlédněte si i další fotografie k článku…

Suverénní vítězství Šumperka a nečekané diskvalifikace favoritů

Napínavý závod sprintových štafet přinesl kromě výborných výkonů i mnoho zvratů a diskvalifikací, pojďme se podívat podrobně na průběh závodu… První a poslední úsek, který běžely ženy, měřil vzdušnou čarou 2,2 km a bylo na něm 20 kontrol. Druhý a třetí úsek byl v podání mužů, ti měli na trati dvě smyčky navíc a jejich trať tak měřila 2,6 km a čítala 25 kontrol. Pět minut po třetí hodině odpolední se na trať vydaly první úseky elitní kategorie DH21. Ze startovního pole se postupně na čele osamostatnily štafety Severky Šumperk (Anna Štičková) a SK Praga (Adélka Bogarová), které předávaly v kontaktu.

Za nimi s odstupem půl minuty předávala Slavia Hradec Králové, minutu ztratila první štafeta Žabovřesk a Pardubice nabraly ztrátu dokonce dvě a půl minuty. Druhý úsek skvěle zaběhl Daniel Hájek za Žabovřesky 1, dotáhl se na Martina Poklopa ze Severky a předávali společně. Průběžně třetí byla SK Praga (Jan Flašar, +0:41), za ní OK 99 Hradec Králové (Daniel Vandas, +0:50), ztrátu na čelo snížil Tomáš Kubelka běžící za Pardubice na 1:50.

Na předposledním, třetím, úseku se představili ti nejlepší závodníci – za Severku Vojtěch Král, za Žabovřesky Miloš Nykodým, OK 99 Hradec Králové reprezentoval Jan Petržela a SK Praga Šimon Navrátil. Král s Nykodýmem drželi vysoké tempo na čele, i přes drobné chyby si udrželi náskok na zbytek startovního pole a předávali s 15vteřinovým odstupem, ovšem Nykodým neorazil cílovou kontrolu a vzhledem k porušení pravidel byl diskvalifikován. Na třetím místě předával Petržela, ovšem na technicky náročné trati neorazil správně všechny kontroly a byl také diskvalifikován. Na medailových pozicích tedy průběžně první byla Severka Šumperk, za ní SK Praga a na bronzové pozici čtvrtý tým Žabovřesk Brno.

Na posledním úseku Tereza Janošíková ze Severky Šumperk nedala ostatním závodnicím šanci a udržela zlatou pozici až do cíle. O zbylé medaile svedly boj štafety SK Praga a Pardubic, Jana Knapová z Pardubic totiž po trati letěla a dotáhla se na Martinu Tichovskou z Pragy. Až tři kontroly před cílem nasadila Knapová tempo, které Tichovská nedokázala akceptovat, a Lokomotiva Pardubice tak mohla slavit stříbro. Na štafetu SK Praga zbyl bronz.

1.SK Severka Šumperk 1Štičková AnnaPoklop MartinKrál VojtěchJanošíková Tereza58:35
2.OK Lokomotiva Pardubice 1Knapová LenkaKubelka TomášKamenický MatějKnapová Jana61:21+2:46
3.SK Praga 1Bogarová AdélkaFlašar JanNavrátil ŠimonTichovská Martina61:32+2:57
4.SK Žabovřesky Brno 3Hiršová GabrielaChloupek AdamZimmermann ŠtěpánTesařová Markéta63:17+4:42
5.SK Žabovřesky Brno 4Firešová MarkétaMokrý StanislavHlaváč OndřejZháňalová Barbora64:12+5:37
6.TJ Slovan Luhačovice 1Čermáková MagdalenaSýkora VojtěchMudrák ŠtěpánHorčičková Vendula64:39+6:04

Následující týden bude patřit závodům Světového poháru v České republice, o víkendu 13. – 14. října se uskuteční poslední letošní mistrovství – MČR štafet a družstev.

/fotofrafie: Jan Polášek a Daniel Wolf/

Matěj Burda

Matěj Burda

Orientační běžec pocházející z Děčína, nyní běhá za klub OK Jiskra Nový Bor. Milovník horolezectví, dlouhých treků a dobré četby. Trenér TSM Ještědské oblasti a stavitel několika závodů v orientačním běhu. Mimo jiné i juniorský stříbrný medailista z mistrovství světa v orientačním biatlonu.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: