Vrchol skyrunningové sezóny je tu!

Vrchol skyrunningové sezóny je tu!

Po loňském MS, kdy Marcela Vašínová přivezla tři nejcennější kovy a také jsme získali bronz v týmech, je v letošním roce na co navazovat a kam se zlepšovat. Většina členů reprezentace už je na místě a aklimatizují se na zdejší podmínky. 

Po čtvrtečním oficiálním zahájení jsou na programu tři závody Vertical Kilometer, SkyUltra a SkyRace.  Na start Verticalu se v pátek postaví šestice českých reprezentantů, na které čeká trasa 3,8 kilometrů s převýšením 1 063 metrů. Mezi nimi jsou i čtyři, kteří si dají tzv. kombinaci, tedy Vertical a nedělní SkyRace. Start VK je v San Domenico di Varzo ve výšce 1 420 m n. m. a cíl je ve výšce 2 472 m na Pizzo del Dosso.

V sobotu ještě za svitu měsíce v 5:00 zatnou podrážkou svých běžeckých bot do hory závodníci na trati SkyUltra. Tam se představí ti vytrvalejší z nás. Trať má parametry 57 km s převýšením 3 508 metrů. Ti nejrychlejší by se měli s tratí vypořádat cca za 6 hodin, limit je pak 10 hodin.

Neděle… tady se rozhodne o všem. Kdo si odveze titul nejlepší země, kdo si odveze titul v kombinaci, a v neposlední řadě kdo se nejrychleji popere s nástrahami trasy SkyRace. 20 minut před osmou hodinou ranní se rozběhne 100členné startovní pole vstříc 31 kilometrům s převýšením 2 600 metrů. Start i s následným vyhlášením a uzavíracím ceremoniálem je na hřišti ve vesnici La Gomba..

Jaké je složení českého reprezentačního týmu?

 • Barbora Macurová – VK+SkyRace
 • Jolanta Byrtus – VK+SkyRace (OPEN)
 • Barbora Marková – SkyRace
 • Anka Straková – SkyUltra
 • Romana Lojková – SkyUltra
 • Lada Štalzerová – SkyUltra
 • Filip Bukovjan – VK+SkyRace
 • Nikola Ivanov – VK+SkyRace
 • Martin Gogela – VK+SkyRace
 • Martin Zhoř – VK
 • Zdeněk Kamenský – SkyRace
 • Tomáš Maceček – SkyUltra
 • Tomáš Štverák – SkyUltra
 • Tomáš Fárník – SkyUltra

Tomáš Fárník se s námi podělil o to, co říká na složení nominace a jakou vidí šanci v bodování týmů.

„Pokud pak jde o celkové umístění týmu, i to se bez znalosti startovních listin docela špatně odhaduje. Nemám ale pochybnosti o běžeckých kvalitách každého z členů, přičemž minimálně v ženách máme v Báře adepta na medailové pozice. Je mi sice líto, že v důsledku zranění nemůže běžet Tom Křivohlávek (který letos běhá naprosto neskutečně) a Marcela, ale očekávám, že na trase Ultra se minimálně ještě Tomáš Maceček bude prát o přední místa. Se sbíráním nějakého relevantního počtu bodů nám pak pochopitelně může pomoci i to, že budeme (jako ostatně většinou) mít jeden z početnějších týmů. V celkovém pořadí týmů proto podle mě máme docela slušnou šanci se prosadit.“

„To za mě asi není to nejpodstatnější. Můžeme sice běžet ve stejných dresech, ale reálně běh je stále ještě individuální sport a každý se s trasou budeme muset poprat sami (a v rámci Ultra závodu dost možná i o samotě). Přeju nám proto všem, abychom to ve zdraví zvládli, vydali ze sebe maximum a předvedli výkony, se kterými můžeme každý z nás být spokojeni.”

A ještě pohled prezidenta CZSA Roberta Žaka na složení reprezentace.

„Letošní reprezentace je parta skalních nadšenců, špičkových skyrunnerů, a jak jsem je měl možnost poznat i po lidské stránce, skvělých lidí tvořících tým, který bude důstojně reprezentovat Českou republiku, nejen po výkonnostní stránce, ale i po stránce lidské, kde slušnost, respekt, přátelství, fair play nejsou jen prázdná slova. I o tom je sport. I o tomto je reprezentace v plném slova smyslu. Jsem hrdý na to, že naše země má takovéto osobnosti, kteří jsou vskutku sportovní ambasadoři reprezentující naši českou kotlinu na té nejvyšší úrovni.”

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: