Vyprodaný Compressport Třeboňský maraton rozběhal o víkendu jižní Čechy

Vyprodaný Compressport Třeboňský maraton rozběhal o víkendu jižní Čechy

Všeobecně výborná nálada a příjemná běžecká teplota s několika menšími přeháňkami panovala v sobotu 15.10. na třeboňském Masarykově náměstí. Na start se v rámci 4. ročníku „Compressport Třeboňského půl/maratonu a desítky“ postavilo přes 2000 běžců a běžkyň. 545 z nich se rozhodlo popasovat rovnou s královskou, tedy maratonskou tratí.

Zatímco maratonce vyprovodilo na trasu nesmělými pozdravy slunce schované za mraky, o půl hodiny později při startu půlmaratonu se zhruba dvojnásobným počtem účastníků začaly padat na závodníky drobné, leč poměrně intenzivní kapky. Nakonec z toho bylo naštěstí jen krátké svlažení nabuzení před startem a tak se za trefných a motivačních glos moderátora závodu mohlo vydat s odhodláním a úsměvem ve tváři vstříc půlmaratonu rovných 1105 vytrvalců.

Každý běžec zažil svůj příBĚH

Ambice běžců před startem byly různé. Třeba Veronika, zjevně spadající do nejmladší kategorie vlci/gazely, toužila zaběhnout svůj třetí půlmaraton v životě za zhruba hodinu a čtyřicet minut. „Někdy v budoucnu, až se dostanu do vytrvalostního optima, což nevím kdy nastane, bych si ráda dala celý maraton,“ svěřila se mladá závodnice. Naopak cíle nejvyšší si před závodem stanovil již tradiční účastník, českobudějovický David Vaš, který po triumfech na desítce a půlmaratonu z minulých ročníků chtěl svou zlatou třeboňskou sbírku završit triumfem na maratonské distanci. Nakonec z toho bylo celkové 4. místo a tedy i motivace do dalšího roku.

Poslední odstartovali, první v cíli

Jako poslední odstartoval běh na 10 kilometrů. A právě jeho nejrychlejší účastníci brzy po poledni proběhli jako první závodníci cílem. Mezi muži v absolutním pořadí zvítězil Pavel Štěpáník v čase 34:45. Z žen doběhla první Hana Jakubíčková (40:04). Po pár minutách přivítalo zaplněné náměstí první půlmaratonce v čele s Davidem Kalábem, který zaběhl kvalitní čas 1 hodina, 11 minut a 16 sekund. Ženám vévodila Ivona Reisková (1:26:45) a i vítězka nejstarší kategorie legendy (ročníky 1962 a starší) Alena Zítová se dostala pod dvě hodiny (1:56:58). Nejrychlejší muž v této kategorii Václav Hlinovský dokonce pod hodinu a půl (1:29:33).

Čech a Italka nejrychlejší

Čekání na nejrychlejší maratonce si diváci krátili u stánků partnerů závodu s pestrou nabídkou sportovního vybavaní a výživy – Compressport, Salomon, běžecké speciálky S-run, Enervit, Alpa či Dr.Witt. Vyvrcholením dne bylo přivítání absolutního vítěze na hlavní maratonské distanci. Tím byl Petr Hošna v čase 2:32. Jeho náskok před dalšími běžci byl celkem výrazný, přesto do závodu nenastupoval s jistotou vítězství. „V poslední době jsem trénoval na kratší tratě a tady v Třeboni to nebylo snadné. Do 17. kilometru jsme běželi vpředu dva, pak můj kolega začal odpadat. Na mně zase přišla krize na 35. kilometru, ale nějak jsem to už dal,“ řekl nám Petr pár minut po doběhnutí. První žena se z maratonského závodu vrátila na Masarykovo náměstí po dalších třiceti minutách. Italka Eugenia Bofo (3:03:47) si zaběhla osobní rekord a navzdory vyčerpání byla šťastná. „Běželo se mi dobře, ačkoliv jsem poprvé v životě běžela maraton za deště. Trasa malebnou krajinou kolem Třeboně byla příjemná,“ komentovala úspěšný závod Italka.

Mladí i zkušení

Znavení ale šťastní maratonci dobíhali ještě po vyhlášení vítězů ve všech věkových kategoriích. „V polovině mě začalo brát koleno. Zbytek trati jsem tak absolvovala indiánskou chůzí. Výsledný čas je přes pět hodin, před závodem jsem si myslela na 4.15,“ prohlásila v cíli na náměstí „veteránka“ Iveta, která dokončila druhý maraton v životě. Klobouk dolů za to, že to nevzdala. Uznání ostatně patří všem 2080 účastníkům 5. ročníku Třeboňského maratonu včetně hendikepovaných sportovců (na vozíku či s nožní protézou) i rodičů tlačících před sebou ještě kočárek s budoucími vytrvalci.

7_Sportovní touha a vůle neznají limity
Sportovní touha a vůle neznají limity

Sobotní akce v Třeboni neměla jen sportovní, ale i společenský rozměr. Za vše hovoří jeden z mnoha vzkazů na Zdi radostí a nářků: „Těsně před cílem jsem požádal partnerku o ruku a ona řekla ano!“ I takové příběhy napsal letošní Compressport Třeboňský půl/maraton.

9_Třeboňský maraton píše různé příběhy
Třeboňský maraton píše různé příběhy

autor: Jan Prokeš, Jan Kalkus; foto: Jan Prokeš, Třeboňský maraton

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: