Vyzkoušejte povolený doping – poslouchejte při běhání hudbu

Vyzkoušejte povolený doping – poslouchejte při běhání hudbu

Potřebujete nakopnout, dostrkat posledních pár kilometrů do cílové rovinky? Poslouchejte motivační hudbu. Připravili jsme si pro vás pár songů, které by na vašem playlistu rozhodně neměli chybět.

Nedovedete si představit, že byste běhali bez sluchátek? Vašimi tréninkovými partnery jsou Eminem, Rocky nebo Queen? Správná hudba vás nakopne a dodá energii. Odežene starosti a nebudete myslet ani na bolest a vyčerpání. Při správné hudební kulise dokážete vyvinout větší energii. Vaše tempo se přizpůsobí hudebnímu rytmu a vy tak poběžíte rychleji. My vám poradíme, jaké skladby si při běhání pouštět.

Pozitivní vliv hudby

Běhaní se sluchátky na uších má hned několik výhod. První z nich je disociace, tedy zaměření pozornosti na jiný úkol. Hudba odvádí pozornost od únavy. Ovlivňuje také emoce. Dá se říci, že funguje jako stimulant. Hard rock vás nabudí, relaxační hudba naopak sníží nervozitu třeba před závodem. Nezapomínejte ani na rytmus. Některé skladby se dají synchronizovat s tempem vašeho běhu či dokonce s tepem srdce. Optimální tempo je dle odborníků mezi 120 a 140 údery za minutu, které dle výzkumů přináší nejlepší psychické výsledky.

Nejde jen o rytmus

Při poslechu hudby nejde jen o rytmus, důležitý je i text. Nejvíce motivačními songy jsou písně, které máme podvědomě spojené s velkými výkony. Typickým příkladem je skladba Eye of the Tiger z Rockyho, která vás požene dopředu, žádné schody pro vás nebudou dostatečně vysoké. I text má svůj význam. Bojovná slova vám nahradí povzbuzování trenéra. Work it. Make it. Do it. Makes us. Harder better faster stronger. Na vašem playlistu by tak neměla chybět skladba Stronger od Kayneho Westa.

Nebraňte se změně. Svůj playlist pravidelně obměňujte. I sebelepší motivační skladba při neustálém poslouchání totiž ztrácí svůj účinek.

Top 10 motivačních písní pro běhání (realbuzz.com)

– Eye of the Tiger – Survivor

– Keep on Running – Spencer Davis Group

– Chariots of Fire – Vangelis

– Don’t stop me now – Queen

– Don’t stop Believing – Journey

– Gonna Fly Now – Bill Conti

– I Gotta Feeling – Black Eyed Peas

– Sex on Fire – Kings of Leon

– The Trap – Ron Goodwin

– Proud – Heather Small

A co posloucháte vy při běhu?

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: