Začněte běhat v horách

Začněte běhat v horách

Nudí vás běhání po asfaltu? Už vás nebaví točit další kola na běžeckém pásu? Rozhodně si musíte vyzkoušet horský běh. Ačkoli vychází ze stejných základů, jedná se o zcela odlišnou fyzickou aktivitu, která zaručí nový druh cvičení.

Horský běh je mezi aktivními lidmi stále populárnější. Je to proto, že dokonale kombinují intenzivní fyzickou námahu a kontakt s přírodou. Trénink nebo běžecký výlet po horských stezkách vám umožní rychle se odpoutat od každodenního ruchu města. Rychlý pohyb po horách však vyžaduje správné vybavení. Pokud již máte běžecké boty na asfalt, pravděpodobně je budete muset vyměnit za model vhodnější do terénu. V tomto ohledu je nejlepší spolehnout se na zkušené výrobce. Nejspecializovanější značky, jako je La Sportiva, bývají spojovány výhradně s horami. Jejich sortiment zahrnuje obuv a oblečení pro horské běhání v létě, ale také skialpové lyže a vybavení pro zimní sporty.

Ačkoli je téměř možné začít běhat v horách v obyčejných botách, velmi rychle se ukáže, že takový nápad má i své stinné stránky. Dobré boty na horský běh jsou nezbytné. Jedná se o konstrukce, které by měly kombinovat mnoho různých prvků. Musí být odolné a zároveň musí zajišťovat dostatečné větrání. Musí se vyznačovat dostatečným tlumením a zároveň zaručovat plnou stabilizaci každého kroku. Například společnost La Sportiva boty rozlišuje podle způsobu použití. Bota pro krátkou soutěž bude konstruována jinak než bota připravená na několikahodinový trénink nebo maraton. Kromě toho si můžeme vybrat lehký model se síťovinou pro maximální ventilaci a také model s nepromokavou membránou. Většina značek nabízí průřez obuví, takže ať už se rozhodnete pro boty Salomon, La Sportiva, Dynafit nebo další značky, určitě najdete ideální obuv pro své potřeby.

Při výběru obuvi je třeba mít na paměti, že by měla vyhovovat nejen vaší noze, ale také terénu, po kterém chodíte. Na kluzkých kamenech bude fungovat jiná podrážka, zatímco na mokré trávě nebo v blátě bude potřeba zcela jiný typ vzorku. Na tvrdém a hladkém povrchu je nutná o něco větší kontaktní plocha mezi podrážkou a kamenem. Velmi důležitou roli hraje také měkká guma, která se při postupných krocích na cestě téměř „chytá“. Podrážka obuvi připravené do písku nebo bláta je zcela jiná. Zde je nutný vysoký vzorek, který se při každém kroku „zakousne“ do půdy. Pro takový měkký terén jsou boty Salomon Speedcross již mnoho let špičkou a v tak náročném terénu je oceňují závodníci i amatéři.

Oblečení pro běžce

Přestože oblečení hraje při běhu v horách také velmi důležitou roli, od modelů používaných na asfaltu se liší mnohem méně. Nejdůležitější je vysoká kvalita a vlastnosti materiálů, které by měly okamžitě odvádět přebytečnou vlhkost od pokožky. Zároveň by měl být celý oděv lehký a prodyšný, což zajistí účinné větrání. I oblečení určené pro běh v chladnější části roku je obvykle vybaveno ventilačními otvory. Každá z předních běžeckých značek, jako je La Sportiva nebo Dynafit, nabízí kompletní sortiment oblečení pro horský běh. Od nejlehčí soupravy pro krátký, ale intenzivní trénink v horkém dni až po propracovanou sadu oblečení sestávající z legín, šortek, trička, mikiny a bundy, která bude nezbytná při závodě v mnohahodinovém a často i několikadenním horském ultramaratonu.

Příslušenství pro běh

V horách hraje velmi důležitou roli také další vybavení. Za zmínku stojí značka Dynafit, která nabízí vybavení speciálně pro běh a rychlé túry. Při delším tréninku je často nutné vzít si s sebou náhradní bundu proti chladu na hřebeni, čelovku pro případ, že se setmí, nebo trochu větší zásoby jídla a pití. Pouze přiléhavá běžecká vesta z pružných materiálů zajistí, že naše zavazadla nebudou při každém kroku poskakovat. A v neposlední řadě doplňky, jako jsou měkké láhve pro doplnění tekutin při běhu nebo běžecké hole pro ještě rychlejší stoupání do kopce.

Pokud jste úplně bezradní, kde začít, je nejlepší podívat se na nabídku specializovaného outdoorového obchodu, který má široký sortiment výrobků určených pro milovníky horského běhu. Na takovém místě obvykle najdete komplexní nabídku, počínaje oblečením, obuví a běžeckým vybavením. Najdete zde modely pro začátečníky, ale i pro zkušené běžce, takže si snadno vyberete produkty a doplníte svou výbavu o věci, které budete potřebovat, jak budete získávat zkušenosti v horách. Specializovaný obchod pro horské běžce také zaručuje špičkovou kvalitu sortimentu a nabízí nejlepší značky. Boty, oblečení a vybavení od nejznámějších výrobců se vyznačují vysokou odolností a ergonomickým designem, což se přímo promítá do pohodlí při běhu v náročném horském terénu.

Zdroj fotografií: Dynafit, Salomon

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: