Zapomenutý kordík – Spyridon Luise

Zapomenutý kordík – Spyridon Luise

První olympijský vítěz v maratonu Spyridon Luis se narodil 12. ledna 1873 v městečku Amarusion, které je zkráceně nazýváno Marusi, a je dnes již předměstím řeckého hlavního města. Byl pátým a posledním dítětem svých rodičů a jako jediný syn musel od dětství pomáhat svému otci, který pracoval jako rolník a zároveň si přivydělával rozvážením vody do Athén, kde tehdy ještě neměli vodovod.

Spyros – chodec

Malý Spyridon, kterému doma říkali Spyros, se nachodil hodně pěšky, protože tato cesta tam a zpět měřila 28 kilometrů. Školní výuce moc nedal, pracoval jako čistič obuvi, později jako její opravář, a působil také jako doručovatel různých zpráv. Jeho rychlosti využíval i major Georgios Papadiamantopulos, který si ho v době, kdy Luis narukoval na vojnu, převelel k svému pluku.

Major byl silným kuřákem a Spyridona si často posílal pro cigarety do dva kilometry vzdálené trafiky. Ten tuto vzdálenost zdolával během a kuřivo přinášel v rekordně rychlém čase.

A náhoda tomu chtěla, že Papadiamantopulos byl členem organizačního výboru olympijských her, a byl to právě on, který měl na starosti přípravu vytrvalců pro účast v maratonu. Luis však mezi nimi chyběl.Chyběl i v prvním kvalifikačním běhu, který se konal 10. března v rámci Panhelénských her jako první řecký šampionát. Zvítězil v něm Charilaos Vasilakos v čase 3:18:00 a prvních šest běžců z 12 startujících bylo nominováno na olympijský závod.

Zapomenutý kordík a olivová ratolest

Když to vešlo ve známost, objevili se další zájemci, kteří se vehementně domáhali účasti v maratonu na hrách. A tak byl na jejich tvrdý nátlak o dvatýdny později – 24. března – uspořádán další závod. Avšak ani tentokrát neprojevil Luis zájem o start, olympiáda ho prostě nelákala.

Když ale světácky žijící major Papadiamantopulos zapomněl na jednom ze svých četných flámů parádní kordík, za což mu hrozilo potrestání, Spyridonova rychlost ho zachránila. A co mu dal za odměnu? „Můžeš se zúčastnit druhého kvalifikačního běhu,“ řekl mu tehdy a myslel si, jak bohatě Luise obdaroval. Tomu se sice moc nechtělo, ale „odměnu“ bral jako rozkaz, a dostavil se na start. Doběhl v čase 3:18:27  pátý z 38 startujících a byl také na olympiádu nominován.

Konec běžecké kariéry

Vítězstvím na olympijských hrách však jeho běžecká kariéra skončila.Stáhl se do soukromí a na veřejnosti se objevil především až jako čestný host na olympijských hrách v Berlíně v roce 1936. A zejména v poslední době je mu vyčítáno, že si tam potřásal rukou s Hitlerem, jemuž předal tradiční symbol míru – olivovou ratolest ze starověké Olympie.

Spyridon Luis zemřel 26. března 1940 na infarkt ve věku 67 leta je pochován na hřbitově ve svém rodišti. Na jeho památku mu byla v Marusi postavena socha a jeho jméno nese nejen jedna škola, ale i stadion, na němž se v roce 2004 konaly v Athénách olympijské hry

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: