Zařazujete do tréninku i odpočinková období? Ať už se jedná o den, týden nebo měsíc, článek prozradí, proč jsou důležité a v čem vám mohou pomoct.
Bez rovnováhy organismus nebude správně fungovat
Pro optimální fungování organismu je bezpochyby potřeba rovnováha. Pro tréninkový proces tento rovnovážný stav platí dvojnásob. Po těžkém tréninku musí zákonitě přijít i ten lehčí. Dojde-li k narušení tohoto harmonického stavu, zvláště pak na úkor odpočinku, výkonnost klesá a může se objevit chronická únava, stavy přepětí či dokonce přetrénování. Optimální střídání zátěže a odpočinku těmto stavům můžeme předcházet.
Se zvyšující se tréninkovou zátěží dochází ke kumulaci únavy, které je potřeba se pravidelně zbavovat, jinak se nárůst trénovanosti brzy zastaví. Bezesporu je tréninkovou chybou dochází-li k pravidelnému opomíjení regenerační fáze či potřebného času pro odpočinek. Je potřeba si uvědomit, že odpočinek je pevnou součástí tréninkového cyklu. Zvyšující se výkonnost zákonitě pramení z frekvence zatěžování a ze schopnosti obnovy vlastního těla.
Tajemství regenerace
Je patrné, že existuje spojitost mezi růstem výkonnosti a schopností regenerace. Čím rychleji dokáže sportovec regenerovat, tím častěji může odtrénovat kvalitní tréninky a tím rychleji zvyšovat výkonnost a fyzickou úroveň. Další zásadní otázka je: kdy vlastně forma roste? Ano, v průběhu odpočinku ve fázi zotavení. Po náročném tréninku probíhají v organismu značné změny, ale forma jako taková roste ve fázi odpočinku, kdy tělo relaxuje a obnovuje nabouranou fyziologickou rovnováhu.
Úzkou spojitost s růstem výkonnosti a regenerací je trénink, jako proces morfologicko funkční adaptace. Dochází-li k neustálé adaptaci, častým tréninkový a zejména novým stimulům, organismus neustále musí obnovovat narušenou homeostázu, tedy regenerovat a výkonnost by tak neměla stagnovat ale neustále růst.
Jojo, odpočinek je důležitý. Ale taky vše nespasí. Dobré je brát na regenereci i nějaké vhodné doplňky. Mně osobně se teda už několikrát vyplatily.