Ze života klubu: BK Ludgeřovice

Ze života klubu: BK Ludgeřovice

Každý měsíc představíme jeden běžecký klub. Jak funguje? Jaké závody pořádá? Co pro ně znamená „klubový život“? To a mnohem více se dozvíte v našem pravidelném seriálu. Začínáme Běžeckým klubem Ludgeřovice, načerpejte inspiraci!

Běžecký klub Ludgeřovice byl založen 1.7.2016 partou kamarádů. Jak už to tak bývá, tak i tento nápad vznikl v hospodě. Cíl byl jasný. Pořádat místní běžecké závody na vyšší úrovni a utužit partu. Mezi zakládající členy patří Martin Popek, Lubomír Bardaševský, Pavel Hudeczek a Radek Artim. Postupem následujících let jsme se rozrostli do aktuálního počtu 30 běžců.

Spousta běžců se těší na léto. My ne. Jsme příznivci března a listopadu. Ptáš se proč? Právě v tyto měsíce pořádáme dva místní závody. Ludgeřovická patnáctka se koná vždy začátkem března a jedná se o silniční závod s menší trailovou vložkou. V roce 2022 nás čeká už 13. ročník. Na startu hlavního závodu se schází většinou kolem 150 běžců a mezi nimi nechyběla v minulosti i velká jména jako třeba Petra Pastorová, Jan Zemaník, Standa Najvert, Aleš Miko, …. Poslední ročník vyhrál Marek Causidis, který tak určitě u nás naladil formu na své vítězství na Lavaredo Ultra trail. Listopad je pak ve znamení Ludgeřovického krosu. Krásná trať přes pole a les dokonale vystihuje popis „přespolní běh“. Běžíme dvě varianty na 10 a 4 kilometry. Nováčkem mezi závody do party je Ludgeřovický šus, který jsme pokusně uspořádali v roce 2021. Pojali jsme ho velmi netradičně. Je to vyřazovací závod, kde prvních 50 % běžců postupuje do dalšího kola pavouka. Krom toho jsme dobrou atmosféru podpořili kotlíkovým gulášem, pečeným selátkem, osmičlenou kapelou a skákacím hradem pro děti.

Všechny tři akce mají společného jmenovatele. Nejsme komerčním subjektem a nesnažíme se na závodnicích vydělat. Jsme rádi, pokud se sejdou lidé dobré vůle na jednom místě a mají možnost spolu chvíli probrat své radosti i starosti. Vždyť tohle je to kouzlo „lokálních“ závodů. Je to jedna širší rodina, kde se všichni znají. Alespoň od pohledu.

Přesto je docela fajn, jednou za čas, vyrazit i za hranice všedních dní. V roce 2019 jsme vyrazili na maraton do Edinburghu, v dalším roce nás čekal maraton pro změnu v marockém Marakéši a letošní rok jsme si zaběhli půlku ve Veroně.  Není to jen o běhání, ale také poznávání okolí a hlavně utužování kolektivu. A ten tu máme skvělý.

Nikdy nebudeme klubem, který by produkoval běžce na TOP úrovni. Přesto máme v klubu třeba Radomíra Březinu, který je mistr ČR na 800 m ve veteránské kategorii nebo Markétu Kašnou, kterou bedna většinou nemíjí. Nepořádáme společné tréninky a běh mnohdy rádi proložíme hospodou. Ostatně to je jediné místo, kde se můžeme všichni sejít. Nemáme fotbalové hřiště ani hasičárnu. Podobně na tom budou asi i mnohé ostatní běžecké kluby. Pokud to nemáš do Ludgeřovic daleko a máš chuť se přidat k nám, určitě se ozvi.

Video z poslední uspořádané akce – Ludgeřovický Šlus

Sepsal David Bíbrlík

Jste součástí nějakého běžeckého klubu? Znáte zajímavý příběh klubu ve vaší blízkosti? Ozvěte se nám! Příště se zde může objevit i váš klub.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: