10 + 1 rada pro běhání v horách

10 + 1 rada pro běhání v horách

Za výkony a zážitky do hor vybíháme nejradši. Příjemné nedělní odpoledne se ale rázem může proměnit v boj o zdraví. V horách neexistuje špatné počasí, pouze špatně připravený běžec. Proto jsme v redakci Světa běhu dali dohromady 10 +1 radu, jak se maximálně vyhnout problémům při pohybu v horském prostředí.

Jak se vyhnout na horách problémům

  1. Naplánujte si reálné cíle a kilometry přidávejte postupně. Nezapomeňte, že horský půlmaraton se náročností může vyrovnat silničnímu maratonu.
  2. Když si na nějaký výběh nebo závod úplně nevěříte, neběhejte ho nebo s sebou vezměte zkušeného parťáka.
  3. V horách nepodceňujte počasí a délku výkonu. Někdy je lepší si přivstat: vyhnete se letním odpoledním bouřkám, užijete si dlouhý den i s východem slunce a vyrážet za svitu čelovky má také své kouzlo.
  4. Zjistěte si možné únikové varianty či zkrácení trasy, když by to nešlo podle vašich plánů.
  5. Informujte o plánované trase kamarády, rodiče nebo blízké.
  6. Šetřete baterii telefonu pro situaci, kdy byste telefon nutně potřebovali.
  7. Mějte nainstalované mapy i v off-line verzi. Na horách jsou stále místa bez signálu.  Nainstalujte si aplikaci Záchranka.
  8. Do hor nechoďte běhat sami a ve skupině se držte pohromadě. Nenechávejte ty nejpomalejší nebo někoho, kdo má nějaký problém, o samotě.
  9. Při běhání v horách si do běžecké vesty vždy přidejte zateplovací a nepromokavou vrstvu. Nezapomeňte ani na termofolii a lékárničku první pomoci s obvazem, náplastmi a dezinfekcí. A také na lahev s pitím a zdroj energie – tyčinku, gel, ovoce či něco jiného dle vlastních preferencí.
  10. Otočit se nebo si cestu zkrátit není ostuda.

+ 1 Když je ze špatného došlápnutí víc než vyvrknutý kotník, je tady životní pojištění. Někdy stačí chvilka nepozornosti a úraz je na světě. V ten okamžik vám pomůže životní pojištění. Nastavíte si ho podle svých potřeb tak, aby pomohlo v případě snížení nebo úplného výpadku příjmu po nemoci nebo úrazu. Více na https://www.koop.cz

Bezpečnost má zelenou
Průšvihy a nejrůznější zlomové životní situace jsou hlavní náplní naší práce. Proto také víme, jak mnohým trablům předejít. A právě o tom je blog Bezpečnost má zelenou. Přináší praktické tipy, návody, ale i triky a zkratky, jak životem procházet bezpečněji. Obsah vzniká ve spolupráci s našimi skvělými partnery. Seznamte se s nimi.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: