4 tipy pro běhání v horku, aneb příprava na dovolenou

4 tipy pro běhání v horku, aneb příprava na dovolenou

Letní měsíce jsou ideálními pro běhání, tedy pokud běháte večer a ráno. Ranní a večerní výběh při východu nebo západu slunce je pro mnohé z nás oblíbenou aktivitou. Na běh po obědě však zapomeňte. Mezi 11:00 a 15:00 je slunce velmi prudké a může dojít k dehydrataci organismu nebo spálením kůže či dokonce k vyčerpání. Mějte na paměti, že při běhání v úmorných vedrech jsou zvýšené nároky na plíce a srdce. Zvyšuje se srdeční frekvence a tělesná teplota. Krevní oběh je extrémně zatížen. Zaměřte se proto na vaši trasu a na výběr správné hodiny, ať už jste doma nebo zrovna na dovolené.

1.    Změňte trasu

Pokud běháte rádi po betonu nebo po polních cestách, zamiřte během léta raději do lesa. Stíny stromů vás alespoň částečně ochrání. Zkuste si naplánovat trasu tak, aby alespoň polovina tréninku byla ve stínu. Možná si říkáte, že se při běhání hned také opálíte, ale pro tělo to může být zbytečná zátěž. Organismus se oslabuje, vyčerpáte se, celková výkonnost klesne a po zbytek dne budete unavení a načerpávat energii.

2.    Namažte se

I když si naplánujete trasu alespoň částečně ve stínu, je nezbytné se namazat. Mezi nejvíce náchylná místa patří ramena, uši, nos a celkově hlava. Použijte voděodolný krém. V opačném případě ho s velkou pravděpodobností odplaví pot. Před samotným namazáním je potřeba si přečíst příbalový leták. Mnoho krémů jako takových má určitou dobu, než začne na těle působit. Namazat se tedy těsně před vyběhnutím nemusí být ideální. Obvykle to trvá 20 minut. Myslete tedy na to, už když se připravujete na běhání.

3.    Oblečení

Pokud nemáte lehké funkční oblečení, tak na léto si ho určitě pořiďte. Do horkého dne, nebo během aktivní dovolené někde v horku se vám bude hodit. Nezapomeňte něco vhodného na hlavu, ať nedostanete úžeh. Budou se hodit i brýle. Pro muže se doporučuje běhat ve vzdušných šortkách. Ženám se pak doporučují sukně. Hrozí však, že si odřete nohy. V dnešní době je na trhu mnoho firem, které nabízí oblečení z chladícího materiálu a navíc s ochranou před UV zářením.

4.    Dodržujte pitný režim a osvěžení

Vůbec nejdůležitější je častý příjem tekutin. Tak si zajistíte, že chladící systémy vašeho těla budou dobře fungovat. Aby se tělo mohlo chladit, je k tomu potřeba mít dostatek tekutin. Nejvýkonnějším systémem chlazení těla je pocení. Jestliže běžíte v přírodě, využijte možnosti k osvěžení. Mohou to být potůčky, studánky atd. Výborný efekt bude mít i sprcha těsně před tréninkem, kdy se tělo ochladí. Pokud argumentujete, že se nechcete zdržovat, tak ochlazením organismu předejdete jeho předehřátí a poběžíte tak rychleji.

Už jste zběhlí v běhání v horku? Vydejte se na některý z běžeckých závodů. Během dovolené na Srí Lance se můžete zúčastnit LSR Colombo Marathon. Začíná se přímo v Kolombu a doběhnete až na Negombo Beach Park. Při dovolené ve Vietnamu doporučujeme zúčastnit se Ha Giang Discovery Marathon.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: