8. festivalový půlmaraton vyhráli Lukáš Kučera a Markéta Vechetová

8. festivalový půlmaraton vyhráli Lukáš Kučera a Markéta Vechetová

Neděle na Zlín Film Festivalu patří nejen filmu, ale sportu. Už po osmé je letos součástí jeho doprovodného programu půlmaratonský běh doplněný kratšími trasami čtvrtmaratonu a štafetového běhu. Běžci na všechny tratě hromadně odstartovali 4. června v 10 hodin od Kongresového centra. Do cíle na náměstí Míru pak jako nejrychlejší muž dorazil Lukáš Kučera v čase 1:09:42, první ženou byla Markéta Vechetová s časem 1:18:45. Festivalový půlmaraton MONET+ Zlín pořádají společně FILMFEST s.r.o. a Běhy Zlín.

Pro letošní ročník si organizátoři vytyčili úkol překonat milník 2000 běžců. A k tomuto číslu se nakonec velmi přiblížili – zaregistrováno bylo celkem 699 půlmaratonců a čtvrtmaratonců a 444 členů štafet a tandemových týmů. Po přičtení 820 malých i velkých běžců, kteří se přihlásili do odpoledního RBP rodinného běhu, se celkový počet účastníků vyšplhal na 1963.
Na všechny trasy Festivalového půlmaratonu MONET+ Zlín vyrazili běžci společně od Kongresového centra přesně v 10 hodin. Zamířili do továrního areálu, přes Rybníky, Čepkov, na Podvesnou, přes Benešovo nábřeží na Dlouhou ulici až na náměstí Míru. Tam závod pro čtvrtmaratonce končil, půlmaratonce pak čekal ještě jeden okruh.
Vítězem půlmaratonu se nakonec letos stal Lukáš Kučera v čase 1:09:42, z žen byla nejrychlejší Markéta Vechetová s časem 1:18:45. Trať čtvrtmaratonu nejrychleji zdolal Martin Borák, který doběhl do cíle za 36:38, a v kategorii žen Kateřina Mikulíková za 44:26.
V 15 hodin pak proběhl RBP rodinný běh na 1400 metrů určený pro rodiče s dětmi i ostatní, kteří preferují kratší trasy. Kapacita pro letošní běh byla z důvodu velkého zájmu navýšena na 900 účastníků, a byla téměř vyčerpána – na vyznačený okruh jich vyrazilo 820.

Festivalový půlmaraton má také svou charitativní část. „Pokračujeme ve spolupráci s projektem Korunka pomáhá, který podporuje rodiny pečující o nemocné či handicapované dítě. Za každý kilometr, který uběhli závodníci na půlmaratonové a dalších tratích, jsme věnovali korunu 28letému Honzovi. Na fyzioterapie a rehabilitační cvičení tak získal 14 191 Kč,“ potvrdila výkonná ředitelka Zlín Film Festivalu Jarmila Záhorová. Stejnou částku přidala i samotná Korunka, a navíc částku zaokrouhlila na výsledných 30 tisíc korun. „Druhý příspěvkem je výtěžek ze startovného rodinného běhu ve výši 51 660 Kč. Z toho 30 tisíc korun jsme předali 23leté Kristýně, která je využije na rehabilitace a každodenní pomoc. Částkou 21 660 Kč jsme pak podpořili děti z azylového domu ve Vsetíně,“ doplnilaJarmila Záhorová.
Spolek Běhy Zlín slaví letos 40 let své činnosti. Na start se proto symbolicky postavili také ti, kteří patří mezi jeho zakladatele, a společně se závodníky absolvovali první kilometr. Další příležitost dozvědět se zajímavé informace z dob vzniku a fungování spolku měla veřejnost díky výstavě na náměstí Míru. „Lidé se mohli podívat na to, jak vypadala dříve startovní a výsledková listina, jak vypadala startovní čísla nebo na fotky z akcí. Vzpomínali jsme i na Jana Kvapila, zakladatele a propagátora běhání ve Zlíně, který by se v těchto dnech dožil 90 let,“ uvedl Bohuslav Komín ze spolku Běhy Zlín.

Absolutní výsledky 8. Festivalového půlmaratonu MONET+ Zlín:

Půlmaraton 20,097 km

Nejrychlejší muži:
Lukáš Kučera                1:09:42
Martin Kučera              1:10:14
David Kaláb                  1:10:52

Nejrychlejší ženy:
Markéta Vechetová      1:18:45
Petra Pastorová            1:19:10
Michaela Brtníčková     1:25:37

Čtvrtmaraton 10 km

Nejrychlejší muži:
Martin Borák                0:36:38
Jiří Červenka                 0:38:22
Martin Čmelík              0:38:47

Nejrychlejší ženy:
Kateřina Mikulíková      0:44:26
Petra Dvořáková           0:45:13
Markéta Laciková         0:47:24

Kompletní výsledky na www.zlinskypulmaraton.cz/vysledky

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: