ADRA – Běh pro život, ne o život!

ADRA – Běh pro život, ne o život!

Nemusíte běžet jak o život! I pohodovým klusem zachráníte nejeden dětský život! Je to prostě tak – když si v neděli 4.10.2015 v 11 hodin půjdete zaběhat na Letnou, nemusíte mít jen dobrý pocit z toho, že jste udělali něco dobrého pro sebe.

Pokud totiž  zaplatíte startovné ADRA běhu, pomůžete i dětem z bangladéšského slumu Čalantika. A věřte, že pomoc potřebují:

Domov = bažina

Představte si obrovskou bažinatou plochu. Do ní přidejte spoustu malých přístřešků z plechu, igelitu nebo bambusu. Všude kolem spousta vody. Ne zrovna čisté vody. Stékají do ní totiž odpadky z okolí. Do toho všeho si zamíchejte spousta lidí. Čalantika, jeden z  mnoha slumů v bangladéšské Dháce, má údajně 12 tisíc obyvatel! Každá rodina bydlí na maximálně 10 metrech čtverečních. Mnoho lidí se tu dělí o jednu latrínu.

Sodžíb, Johny, Nura – děti z Čalantiky

Sodžíb žije s maminkou a dvěma sourozenci v jedné z těch mnoha chatrčí v Čalantice. Je to chytrý a vynalézavý kluk. Zjistil, že spousta cenných plastů se zachytí ve vodě, na které přístřešky na bambusových nožkách stojí. Vyrobil si proto z plastů a igelitu originální loďku. S ní se tak plaví po smrduté vodě a sbírá další plasty. Ty pak prodává v pouličních sběrnách. Za takto vydělané peníze si pak jeho rodina může nakoupit rýži a červenou čočku.

Z Čalantiky je také asi jedenáctiletý Johny. Pracuje v malé prádelně. Tráví tam šest dní v týdnu. Začíná v 7 hodin ráno a pracuje do půl třetí odpoledne. To je čas na malý odpočinek a oběd. Poté znovu pokračuje až do devíti večer. Přijímá prádlo od zákazníků, kropí ho, skládá, žehlí, balí a předává zpět. Za měsíc takové práce přinese domů asi 400 Kč. Maminka za ně nakoupí rýži, olej, čočku a zeleninu. Nic jiného rodina vlastně nejí – jen příležitostně si mohou dovolit malé ryby.

Dnes sedmiletý Nura sebou bude asi dlouho vláčet děsivé vzpomínky na dětství. Když byl malý, macecha ho strčila do pytle, pytel zavázala a pustila do rybníka. Sousedé si toho naštěstí všimli a chlapečka vylovili. Nur se svou sestrou Mainou odešli do slumu Čalantika.

Sodžíb, Johny a Nura měly štěstí. Dostaly se do Vzdělávacího centra Čalantika, které podporuje předškolní i školní děti a pomáhá i jejich rodičům.  Díky českým dárcům a humanitární organizaci ADRA tak mají možnost chodit do školy a vzdělávat se.

Pro děti z bangladéšského slumu Čalantika je lepší život pořád běh na dlouhou trať. Vy ale můžete běžet jen pár set metrů, nebo pár kilometrů … a tu jejich životní cestu jim hodně usnadníte! Děkujeme!

Více o ADRA běhu najdete na: www.adrabeh.cz, www.calantika.cz

Propozice

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: