Aktuality a novinky ze světa běhu

Aktuality a novinky ze světa běhu

S návratem žáků do škol se v září naplno rozjela také podzimní sezona běžeckých závodů. Pojďme se podívat, co zajímavého se ve světě běhu událo na domácí i scéně i v zahraničí.

Orientační běh

Orientační běžci mají letos velmi nabitou podzimní část sezony, čeká je šest závodů mistrovství republiky. V polovině září se v srdci Žďárských vrchů uskutečnilo mistrovství republiky na krátké trati. V mužích obhájil vítězství choceňský Tomáš Křivda, v ženách ve svém prvním startu po návratu z mateřské zvítězila pardubická závodnice Jana Stehlíková (rozhovor s Janou si můžete přečíst na našem webu).
Prodloužený víkend pak nabídl historicky první mistrovství republiky v knock-out sprintu, které se konalo v historickém centru města Písek. Přes síto rozběhů a semifinále se ve finále utkala šestice nejlepších mužů a žen. V napínavém souboji zvítězili Tereza Čechová a Vojtěch Král. O víkendu se pak naši nejlepší orientační běžci sjeli do Opavy, kde se v areálu opavské nemocnice a léčebny konal šampionát ve sprintu a ve sprintových štafetách. V mužích zvítězil aktuálně náš nejlepší závodník Tomáš Křivda, který kromě mistrovství v knock-out sprintu letos ovládl všechny individuální disciplíny a s poměrně velkým náskokem obhájil titul z loňského roku. V ženách se mistryní republiky stala Tereza Janošíková. Nedělní šampionát sprintových štafet pak ovládla štafeta Severky Šumperk.
Pro reprezentanty byly domácí šampionáty také otestováním formy před nadcházejícím mistrovsvím Evropy ve sprintových disciplínách, které se koná koncem tohoto týdne v Itálii poblíž Lago di Garda. Další víkend pak sérii mistrovských závodů ukončí šampionáty ve štafetách a družstvech.

Tradiční Běchovice s novým rekordem

Na již 127. ročníku silničního závodu Běchovice – Praha kralovali Keňané, kteří se sem vrátili po sedmi letech. V ženách se vítězce Glorius Jepkirui podařilo posunout traťový rekord a s časem 32:41 se stala první ženou, která tuto trať s náročným profilem zaběhla pod 33 minut. V mužích obsadili keňští závodníci první čtyři pozice, zvítězil Kennedy Kaptila v čase 28:48, což je historicky 4. nejrychlejší čas závodu.
V mistrovském závodě potvrdila roli favoritky plzeňská Tereza Hrochová, která si zde zároveň zaběhla osobní rekord (33:39) a po dvou stříbrných a jedné bronzové medaili se mohla radovat ze zlata. Druhá doběhla Barbora Stýblová (35:12) a třetí Simona Vrzalová (35:32). V mužích obhájil prvenství z předchozích dvou let Martin Zajíc, který trať zvládl těsně nad 30 minut (30:06), druhý skončil do poloviny vedoucí Vladimír Marčík (30:18). Pro třetího Jakuba Zemaníka (30:24) je to již šestá medaile v řadě.

Nový světový rekord v maratonu

Ve stejném termínu jako Běchovice se běžel maraton v Berlíně, který i opět ozdobil nový světový rekord. Letos však překvapivě v závodě žen. Postarala se o něj Etiopanka Tigst Assefa. Původně reprezentantka na 800 m, která se maratonské distanci začala věnovat až po olympijských hrách v Rio de Janeiro, zaběhla čas 2:11:53 a čtyři roky starý rekord posunula o více než 2 minuty.
Před startem se zaběhnutí nového světového rekordu očekávalo spíš v mužském závodě od Eliuda Kipchogeho. Legendární Keňan se na této trati chtěl pokusit překonat vlastní rekord z loňského roku (2:01:09). Již od startu si se skupinkou vodičů šel za svým, ale ve druhé polovině závodu se skupinka začala rozpadat a Kipchoge musel posledních 9 km spoléhat jen na sebe. S časem 2:02:42 se i tak stal jasným vítězem, který na berlínské trati dominoval již popáté.

Rekordní časy na Spartathlonu

Rekordy letos padaly i na legendárním Spartathlon. Téměř 40 let starý rekord v mužském závodě překonal neskutečný Řek Fotis Zisimopoulus, který na 246 km dlouhé trati z Athén do Sparty pokořil hranici 20 hodin a doběhl si v čase 19:55 (v neskutečném tempu pod 5 min/km) pro jasné vítězství, již třetí v pořadí. Mezi TOP 10 se vešla trojice žen, Američanka Herron Camille doběhla dokonce třetí celkově v čase 22:35:31, čímž posunula ženský traťový rekord o více než 2 hodiny a stala se zároveň první běžkyní, která vyhrála Comrades Marathon i Spartathlon.
Závodu se každý rok účastní také početná skupina Čechů. Letos nejlépe zaběhl Radek Brunner, který zde drží nejlepší český čas z roku 2021 (23:17). Letos dokončil na 11. místě.

Jubilejní Košice

První říjnovou neděli hostily Košice již 100. ročník známého Mezinárodního maratonu míru Košice. V hlavním závodě startovalo přes 4 000 maratonců, z nichž nejrychlejší byl keňský běžec Cherop Philemon Rono (2:06:54) a v ženách Cherono Jackline taktéž z Keni (2:24:43). Nejrychlejším Evropanem pak byl český Milan Janoušek (2:21:56) a Slovenka Veronika Páleníková (2:45:46).

Svatba Filip Sasínek a Kristiina Mäki

Zatímco silniční běžci ladili formu na mistrovský závod Praha – Běchovice, mílařští reprezentanti Kristiina Mäki a Filip Sasínek slavili svatbu. Známý mílařský pár, který má již dvouletého syna Kaapa, si řekl své ano 23. 9. 2023.

Foto: atletika.cz, ČSOS (Jiří Čech), spartathlon.gr

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: