Běh a alkohol

Běh a alkohol

Názory na pití alkoholických nápojů u sportovců se liší. Tato problematika má své příznivce i odpůrce. Jak tomu teda doopravdy je s během a alkoholem? Škodí či prospívá?

U této problematiky samozřejmě záleží kolik jakého alkoholu vypijeme a také kdy. Záleží dále na pohlaví, váze a individuálních odlišnostech, kdy jednoho člověka může malá dávka alkoholu „nakopnout“ a jiného „uspat“. Nejčastěji užívaným druhem alkoholu při běhání je bezesporu pivo. Málokdo má před či po běhu chuť na tvrdý alkohol. Mnozí lidé si jej oblíbili jako nápoj na zahnání žízně. Ať už sportujeme či ne, denní doporučený strop alkoholu je do 2 jednotek pro muže, do 1 jednotky pro ženy, přičemž jednou jednotkou rozumíme 10 g etanolu. Obsah etanolu je v alkoholových nápojích značně odlišný. Půllitrové dvanáctistupňové pivo obsahuje přibližně 10 g etanolu (2 jednotky).

Klady

Výhodou piva je, že obsahuje velké množství vitamínu B, který má pozitivní účinky na nervový,imunitní systém, je součástí kožních derivátů a podílí se na energetickém metabolismu. Po zátěži se dobře hodí k doplnění minerálních iontů (sodík, draslík, hořčík a další). Pamatujte však na to, že ačkoliv vám pivo pocitově žízeň zažene, jakýkoliv alkohol působí močopudně, tím pádem tělo odvodňuje. Pokud si radost z dobytí cíle nedokážete jinak než s pivem představit, zkuste raději zvolit jeho nealkoholickou verzi nebo nejprv doplnit tekutiny vodou a později si dát pivo.

Zápory

Alkohol má sedativní účinky na nervový systém, čili pití alkoholu před během sníží vaši výkonnost. Dále negativně působí na kontraktilitu srdečního svalu a snižuje schopnost jater syntetizovat glukózu. Alkohol je zdrojem velkého množství energie. Pokud však po sportovním výkonu poskytnete místo energie z jídla tělu energii z alkoholu, tato nemůže být využita pro ukládání do svalového glykogenu. Požití alkoholu po zátěži také brzdí regenerační procesy. Naše tělo totiž alkohol vyhodnocuje jako jed a zastavuje regenerační procesy do doby, než veškerý alkohol eliminuje z těla. Pokud tedy zatížíte po výkonu játra větším množstvím alkoholu, bude regenerace trvat mnohem déle.

Dá se tedy jednoznačně říct, zda převládá pozitivní nebo negativní účinek? Pokud si občas po tréninku dopřejete jedno či dvě piva, pravděpodobně ničemu neuškodíte, pokud jich po maratonu nebo před ním vypijete 5, zcela určitě převládnou negativa.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: