Běžecká dovolená? Srí Lanka nemusí být jen odpočinek na pláži

Běžecká dovolená? Srí Lanka nemusí být jen odpočinek na pláži

Obyvatelé města Kolomba neustále hledají různé způsoby, jak se udržet v kondici zejména kvůli zvýšenému povědomí o kvalitě městského zdraví. Běžecké trasy, tratě a cyklostezky Kolomba jsou stále frekventovanější, pro lidi je běh úspornější a pohodlnější než například neustálé návštěvy posilovny.

Maratónský běh je známý po celém světě. Pro spoustu běžců je to příležitost se porovnat s ostatními sportovci z celého světa, ale také poznat nové lidi a přátele. V průběhu let maraton přilákal velké množství nadšenců z New Yorku, Londýna, Singapuru, Bangkoku atd.

Srí Lanka se stala průkopníkem tohoto sportu až později – od roku 1998, kdy s organizací Lanka Sportreizen rozšířila na ostrově myšlenku a uspořádala vůbec první mezinárodní maraton LSR v historickém městě Galle. Po úspěšném dokončení akce, bylo po 5 letech rozhodnuto o změně jména jako Colombo Marathon v roce 2006 – to je zachováno dodnes.

Na Srí Lance se každoročně koná Colombo International Marathon, (známý jako LSR Colombo Marathon), na který se dnes sjíždějí výborní běžci s velmi vysokou výkonností. Většinou se jedná o dostupné tratě závodů v délce 5km, 10km, 1/2maraton anebo plný maraton. Velký výběr tratí jen podporuje obrovský zájem.

Navzdory ne moc příznivému horkému počasí se rok co rok na startu sejde až přes 6500 běžců, včetně více než 400 cizinců ze 45 různých zemí světa.

Trasa maratonu:

Také v období Nového roku na Srí Lance, tedy v měsíci dubnu se koná v mnoha vesnicích zajímavá událost. Tradiční běh, známý pod názvem „Gama Haraha Diveema“ a stal se jednou z nejoblíběnějších akcí. Vybíhá se brzy ráno kvůli vysokým odpoledním teplotám. Běh se stal jakýmsi festivalem na počest oslav Nového roku. Většina těchto tras však nejsou delší než 1km.

TIP: Vydejte se na zájezd na Srí Lanku a poznejte místní běžecké trasy, kulturu, památky a pláže. Na Srí Lance můžete kombinovat aktivní dovolenou s relaxem na pláži.

Kam vyběhnout v Kolombu?

Vyrazte v Kolombu na svižnou procházku nebo intenzivní trénink, máme pro vás spoust tipů, kde se běžecky (nebo jen turisticky) vyřádit.

Běžecká trasa Diyatha Uyana

Byla otevřena pro veřejnost v roce 2012 a stala se vyhledávanou rodinnou lokalitou přitahující především rodiny s dětmi i další místní obyvatele.

Také slavná a navazující Diyawanna Oya vede k příjemné běžecké a pěší stezce. Sice zde neexistuje žádná specifická cyklistická trasa, ale i přesto je často využívána i pro skateboardisty ​a cyklisty.

K popularitě této lokality přispívá i jeho těsná blízkost k areálu Water’s Edge, kde se nachází velké množství restaurací s venkovním posezením. Malým, ale příjemným benefitem jsou zde odpadkové koše na tříděný odpad, které nejsou v ulicích Kolomba běžně jen tak k nalezení.

Milovníci přírody často označují tento park jako vzácný prostor zeleně v rušném městě. Je to také skvělé místo pro děti, protože na konci chodníku je dětský koutek, hřiště i otevřené akvárium s rybičkami. Celý park je otevřen každý den až do 23:00.

Běžecká trasa Diyawanna – „Parliament Jogging Track“

Oblíbená běžecká trasa, která je dobře osvětlená solárními lampami a nabízí úchvatný výhled na parlament Kotte a Diyawanna Oya. Zde si můžete v klidu vychutnat hodinku cvičení. Pro odpočinek můžete využít i jednu z mnoha laviček přímo u tratě a během toho se můžete kochat okolními scenériemi. Pro změnu terénu můžete snadno přeběhnout i na běžeckou dráhu Kimbulawewa.

 Beddagana Wetland Park

Tento park funguje jako klidné útočiště od přetížené betonové džungle komerčního města. Osmnáct hektarů bažinaté půdy bohaté na svěží zeleň je domovem několika endemických ptáků, vážek i motýlů.

Mimo běhání je toto místo i rájem pro chodce. Otevírací doba parku je od 6:00 – 18:00. Ceny vstupenek pro místní obyvatele jsou: dospělí – 100 Rs a děti – 50 Rs.

Běžecká trasa Kimbulawewa

S výhledem na malebný úsek rýžových polí se tato běžecká trať nachází poblíž trati Diyawanna. Často lze zde pozorovat místní zemědělce během období sklizně.

Tato běžecká trať je sama o sobě velmi úzká a není stoprocentně rovná, někdy je narušována užitkovými vozidly. Díky informačním tabulím a časovému rozvrhu lze odhadnut, kdy budou cesty volnější. Mimo jiné jsou zde umístěny i cvičební stroje, které vám pomohou k posilování či k protažení. Cementové bloky slouží také jako posezení až pro 30 osob. Trať Kimbulawewa je také přilehlá k několika pouličním prodejcům se stánky, kteří prodávají osvěžující královské kokosy s brčky, tzv. oblíbený nápoj „thambili.“

Urban Wetland Park v Nawala

Samotná běžecká dráha je široká, je zde i dostatek prostoru pro velké množství lidí a večer je i dobře osvětlená solárními lampami, ideální pro večerní proběhnutí za tmy.

Trasa vede přímým úsekem podél kanálu. V tomto parku však chybí cyklostezka. Park se pyšní svými krásnými lotosovými rybníky. Celý běžecký úsek je přímočarý a během víkendů zde bývá poněkud přelidněno.

Podél celé běžecké tratě jsou umístěny lavičky a i zde vyznačená místa k sezení na cementových blocích. Mimo jiné se zde nachází také nástěnka s pokyny pro zdravý životní styl, která může být všem běžcům docela užitečná. Bohužel jsou ale vypsané pokyny v sinhálštině a tamilštině, což je celkem nevýhodou pro zahraniční turisty. Další nevýhodou může být i občasný zápach z okolních blízkých vodních cest.

Viharamahadevi Park

Tato trasa se nachází v samotném srdci Kolomba. Tato běžecká stezka je poměrně dlouhá a rovněž dobře osvětlena solárními lampami. Po celé trase jsou přístupné veřejné toalety i odpadkové koše. Oblíbený je zde dětský areál, který se nachází přímo v parku a neustále přitahuje velký dav. Této oblasti se ale jako běžec můžete jednoduše vyhnout a zvolit okružní směr. Nevýhodou je, že trať je situována blízko hlavní silnice, což vede k občasným nepříjemným komentářům od projíždějících motorkářů a vyžaduje zvýšenou pozornost. Mimo jiné tudy vede také poměrně dlouhá cyklostezka.

Běžecká trasa Weralessa (Bellanwila)

Tato trasa nabízí úchvatný výhled na jezero, obklopující slavný chrám Pillawa. Vychutnat si zde můžete atmosféru klidného a brzkého rána při východu slunce nebo večerní běhání se západem slunce. Běžecká trať je dlouhá 3 km s doprovodnou cyklostezkou.

Pohodlně se také můžete usadit na jednu z mnoha laviček přímo na trati a kochat se malebným okolím. Také zde můžete spatřit mnoho krásných ptáků a ryb. Je zde i možný pronájem kol a to za pouhých 100 Rs/hod.

K dispozici jsou zde také bezplatné cvičební venkovní kurzy pořádané od ministerstva, vedené instruktory 3x až 4x týdně (časy jsou k dispozici vyhlášené na nástěnce).

Běžecká trasa na Náměstí nezávislosti – Independence Square

Tato běžecká a cyklistická trasa není až tak dlouhá nebo rozsáhlá, ale má vynikající lokalitu v srdci Kolomba. Rovněž je dobře osvětlena solárními lampami. Obrovskou výhodou je to, že odtud neexistuje žádná zvláštní cesta, po které byste se měli vydat a můžete tedy na trať vyběhnout odkudkoliv.

K dispozici je zde i malá tělocvična, ve které najdete dostatečné vybavení pro fajn cvičení a protažení před běháním i po tréninku. Trať je otevřena pouze v ranních a večerních hodinách a je přístupná veřejnosti i za přítomnosti instruktorů.

Nevýhodou je malý prostor na parkování, jelikož okolo Náměstí nezávislosti jsou časté davy lidí a velké množství aut. Nejčastěji proto lidé parkují podél Independence Avenue nebo používají parkovací místo u Racecourse.

Náměstí nezávislosti je velmi oblíbenou lokalitou pro tzv. „Fun run events“, které se konají klidně jednou za dva týdny. Jsou pořádané místními instruktory jako běžecké závody pro radost. Cílem těchto závodů je tak sbližovat nejen místní komunitu, ale i nové mladé zahraniční stážisty nebo cizince žijící na Srí Lance.  Mnohdy se také pořádají Fun run závody na podporu různých dobročinných akcí a sbírek pro veřejnost.

/foto: Pradeep Dilrukshana/

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: