Berlínský maraton ovládli Kipchoge a Cheronová, z Čechů nejlepší Homoláč

Berlínský maraton ovládli Kipchoge a Cheronová, z Čechů nejlepší Homoláč

V neděli 27. září v 9 hodin odstartoval již 42. ročník Berlínského maratonu, který se pyšní přívlastkem jednoho z nejrychlejších maratonů na světě. Trať v Berlíně je totiž téměř absolutní rovina, což nahrává vynikajícím časům. Běžci tuto skutečnost vědí a nebyl by rok, kdyby se nějaký ten super čas nezaběhl.

Na start se nakonec postavilo více jak 47 tisíc vytrvalců a vytrvalkyň z téměř 130 zemí světa a mezi nimi i 98 závodníků z Čech, a to převážně z řad hobíků. Naše elita byla zastoupena hned dvojicí elitních běžců Jirkou Homoláčem a Janem Kreisingerem, kteří se pokusili zdolat limit pro účast na Olympiádě v Riu.

Počasí na startu bylo téměř ideální a dávalo velkou naději na již avizované rychlé časy. Slunečno, teplota 11°C, která samozřejmě bude s přibývajícím časem pomalu narůstat a téměř bezvětří.

Výtečnou formu Eliuda Kipchogena dokazuje nejlepší letošní čas v maratonu

Hlavně mužská kategorie slibovala velkou podívanou, a to se také nakonec potvrdilo. Skupinka favoritů v čele s Keňany Kipchogenem a Kiptanuem se hned od začátku usadila na čele a nastolila tempo, které odpovídalo konečnému času v cíli okolo 2:03 hodin. A jak se říká, že při maratonu se začíná závodit až od 30 kilometru, tak to se potvrdilo i zde. Právě na 31 kilometru prodloužil krok Eliud Kipchogen  a pomalu, ale velmi jistě, se začal svým
konkurentům vzdalovat a navyšovat svůj náskok. Navíc posledních pět kilometrů dokázal i vystupňovat své tempo a výsledný čas v cíli 2:04:01 hodin je nejlepším světovým časem na maratonské trati v letošním roce. Mrzet ho může jen trochu slabší tempo v polovině trati, což ho stálo čas pod 2:04 hodin, na který si původně myslel. Druhé místo nakonec obsadil jeho krajan Eliud Kiptanui také ve výborném čase 2:05:22 hodin a třetí skončil Lilesa
z Etiopie za čas 2:06:57 hodin.

Keňanka Gladys Cheronová zcela suverénní v osobním rekordu

Také startovní listina v ženské kategorii slibovala zajímavý boj jak o pořadí, tak i o rekordní čas. I ženy začaly svůj boj okolo 30 kilometru, kdy Keňanka Gladys Cheronová nasadila k malému trháku, který však její soupeřky po dvou kilometrech vymazaly. Jenže Cheronová se nevzdala a na 36 kilometru opět zaútočila a tento atak byl nakonec rozhodující. Cílovou pásku protrhla ve vynikajícím čase 2:19:25 hodin a splnila přání své i
pořadatelů běžet pod 2:20 hodin. Navíc tento její maraton byl teprve druhý v životě a předpovídá ji velkou budoucnost na této trati. O zbylá dvě místa na stupních vítězů se podělily Aberu Kebedeová za 2:20:48 hodin a Meseret Hailuová za 2:24:33 hodin, obě z Etiopie.

Jirka Homoláč o limit bojoval, Jan Kreisinger odstoupil

Oba čeští závodníci odstartovali spolu a až do 25 kilometru běželi společně. Mezičasy nasvědčovaly, že plánovaný útok na čas 2:17 hodin nemusí být jen snem, ale splněným přáním. Po zhruba 30-ti kilometrech začal získávat navrch Jirka Homoláč a svému krajanovi se postupně vzdaloval. Bohužel na Honzu Kreisingera dolehly asi nějaké zdravotní problémy a před 35 kilometrem musel ze závodu odstoupit. Jirka Homoláč se maximálně snažil, přesto neudržel nastoupené tempo a nakonec zůstal za limitem. Čas 2:17:44 hodin a celkově 40. místo je určitě úspěch vzhledem ke konkurenci, která do Berlína jezdí.

Berlínský maraton opět potvrdil vzrůstající zájem o běhání, což dokumentuje výsledná účast více jak 47 tisíc závodníků a také výborná divácká kulisa po celou maratonskou trať. Všichni již dneska předpokládají, že příští rok bude opět, co do účasti, hodně výjimečný.               

Výsledky v hlavních kategoriích:

Maraton – muži:

1. Eliud Kipchoge (Keňa)

2. Eliud Kiptanui (Keňa)

3. Feyisa Lilesa (Etiopie)

Maraton – ženy:

1. Gladys Cheronová (Keňa)

2. Aberu Kebedeová (Etiopie)

3. Meseret Hailuová (Etiopie)

Kompletní výsledky najdete zde

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: