Běžecká diagnostika neznamená jen správně vybrat boty

Běžecká diagnostika neznamená jen správně vybrat boty

Přemýšlíte o diagnostice běhu, ale nevíte, zda to bude mít nějaký smysl a v čem vám to vlastně může pomoct? V pražské běžecké prodejně Trailpoint mají jasný přístup a analyzují nejen pohyb nohou ale i celého těla. Výsledky pak mají dlouhodobý efekt.

Často dostáváme otázku, jestli na základě diagnostiky umíme vybrat vhodnou běžeckou botu. Většinou zákazníky překvapí, když jim řekneme, že na to diagnostika nemusí mít přímý vliv. Je pravda, že výsledky a naměřené hodnoty můžou poskytnout určité vodítko nebo ujasnit jaký vybrat model nebo jakému typu bodt se naopak raději vyhnout. Obecně ale platí, že naše diagnostika je zaměřená spíš na funkčnost pohybových vzorů a na zlepšení a optimalizaci techniky běhu.

Čtěte také: Mám se snažit změnit svůj běžecký styl? Běžecký styl je z velké části daný genetickými dispozicemi, správným tréninkem je ale možné si techniku vylepšit.

Proč vlastně vybírat boty na základě diagnostiky?

Diagnostiku nepotřebujete proto, abyste zjistili, zda potřebujete krosovku nebo silniční botu. Asi nejčastějším a zároveň nejdůležitějším důvodem proč absolvovat diagnostiku je, abychom omezili riziko zranění. Jasně, to dává smysl. Funguje to ale? A když ano, tak jak přesně to funguje?

Kontrola pronace

Pronace je přirozený pohyb chodidla (a kotníku) směrem dovnitř. Tento pohyb je součástí tlumícího mechanismu a jeho úlohou je optimální rozložení energie při dopadu. Často se uvádí, že extrémní míra pronace může být důvodem vzniku mnoha běžeckých zranění. Proto se běžecké boty nejčastěji rozdělují podle toho, jestli a do jaké míry pronaci omezují. Zjednodušeně řečeno existují boty neutrální a boty s kontrolou pronace. Jasně, problémeme ale je, že zatím neexistují studie, ani data, která by prokázala souvislost mezi výběrem typu obuvi a výskytem běžeckých zranění. Rozhodně netvrdím, že bota nemůže mít vliv na vznik případného zranění. Otázkou je, jestli a do jaké míry je potřebná a v tomhle smyslu efektivní právě kontrola pronace.

Mobilita, stabilita, asymetrie

Zní to komplikovaně?… bude hůř. Když půjdete do hloubky, zjistíte, že existují teorie, které za hlavní příčiny zranění ve vytrvalostních sportech uvádějí různé formy asymetrie. Omezená hybnost, zhoršená stabilita, rozdíly ve svalové vybavenosti a další. Docela dost možností na vyřešení všeho vhodným výběrem obuvi, co? Ano, můžou pomoci speciální vložky nebo ortopedem na míru tvarované korekční vložky. My ale věříme, že klíčem k tomu, abyste se mohli zlepšovat a užívat si běhání dlouhodobě bez zbytečných zranění jsou:

  • zmírnění nebo odstranění asymetrií
  • schopnost vykonávat pohyb v optimálním funkčním rozsahu
  • dobrá stabilita a posturální kontrola
  • koordinované a kvalitní provedení pohybových vzorců

S nadsázkou se dá říct, že namísto vložek a pronačních bot předepisujeme našim zákazníkům častěji běžeckou abecedu, bosu a kettlebell 🙂

To zní jako na návštěvě u fyzioterapeuta.

Ano a není to náhoda. S mnoha kvalifikovanými fyzioterapeuty také spolupracujeme. Ale naším cílem není plést se jim do řemesla, naopak. Fungujeme spíš jako taková první linie a mnoho našich zákazníků je zároveň klienty těchto fyzioterapeutů. Víme, kde naše kompetence začínají a kde také končí.

A co analýza došlapu?

Běh je komplexní pohyb a došlap je jen jednou z fází. Jestli běháte přes špičku nebo víc přes patu, jestli máte pronaci větší nebo menší ovlivňuje mnoho faktorů. Optimální došlap je podle našeho názoru spíš výsledkem kvalitně provedeného pohybového vzorce než něco, na co by se měl běžec vědomě zaměřovat. Daleko důležitější je správné držení těla a řekněme komplexní připravenost (síla, koordinace, stabilita). Proto při naší diagnostice nejprve začínáme kontrolou posturální stability a při dynamické analýze posuzujeme pohyb jako celek.

Videoanalýza běžecké techniky

Stejně jako neexistuje nejlepší bota, není ani jeden ideální styl běhu. Existují ale principy, které je dobré respektovat, ať  je vaším cílem osobák, uběhnout maraton nebo jen běhání na pohodu a bez zbytečných zranění. Asymetrie, disbalance nebo špatné návyky neznamenají nutně hned zranění. Zvyšují ale jeho pravděpodobnost. Problém se pak může objevit, když navýšíte počet naběhaných kilometrů nebo začnete stupňovat intenzitu a náročnost tréninku.

Proto je důležitou součástí naší diagnostiky také videoanalýza techniky běhu. Pomáhá nám odhalit příčiny některých problémů a může pomoct identifikovat potenciální rizika do budoucna. Co je možná ještě důležitější, poskytuje videoanalýza našim zákazníkům okamžitou zpětnou vazbu a můžou tak lépe pochopit na čem je potřeba zapracovat a co změnit.

Běh je sice základní a přirozená aktivita, je to ale také dovednost, která se dá rozvíjet a zlepšovat. A pokud vám jde o zlepšení výkonnosti, platí to dvojnásob. Známe specifika našeho sportu, a to je důležité jak pro naše partnery tak pro naše zákazníky.

Michael Dobiáš

Michael Dobiáš – autor článku

Michal Dobiáš je univerzální běžec. Dokáže zaběhnout v slušném čase Velkou Kunratickou, Běchovice nebo maraton. A jsou mu blízké i ultramaratonské vzdálenosti. Má za sebou kultovní Pražskou stovku a dokončil několik známých zahraničních závodů jako např. Eiger Ultra Trail, CCC, TDS a další. Michal vlastní a provozuje pražskou prodejnu běžeckého vybavení Trailpoint, kde se mimo prodeje a poradenství věnuje také diagnostice.

Trailpoint – běžecká prodejna roku

Trailpoint je poměrně malá prodejna svou rozlohou, ale široká svých záběrem. Kromě kvalifikovaných a přátelských prodavačů si zde také můžete nechat udělat diagnostiku běhu nebo získat rady ohledně svého tréninku. Majitel Michal Dobiáš pořádá také pravidelné nebo individuální tréninky.

Trailpoint - logo

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: