Beskydy: bežecká trasa kolem pohanského boha slunce Radegasta

Beskydy: bežecká trasa kolem pohanského boha slunce Radegasta

Turistický region
Beskydy - Valašsko
Kraj
Moravskoslezský
Délka trasy (km)
12
Povrch
Převážně terénní
Převýšení (m)
590

Horská hřebenovka (okruh) vyšperkovaná skvostnými výhledy.

Výběh začneme v horské obci Trojanovice-Ráztoka nedaleko Frenštátu pod Radhoštěm. Na míso startu se dá přijet autem, nebo autobusem. Začátek je pozvolný a orientačně jednoduchý – asfaltová, lesní silnička, která je nejdříve značená zelenou turistickou značkou. Značka se po chvíli odpojí a uhne doprava lesní pěšinou (vede na hřeben nedaleko Radhoště).

My pohodlně vyběhneme cca 6km po asfaltce, zvané Knížecí cesta (v letní sezóně se zde můžeme potkat s  jezdci na koloběžkách) až na Pustevny.(kdysi tu opravdu žili poustevníci, odtud název) http://www.pustevny.cz/o-pustevnach/pustevny/

Po modré značce vyrazíme směr Radhošť, ze začátku prudším stoupáním nad vyhlídkový altán Cyrilka (kde stojí za to se na chvíli zahledět směrem zpět na Pustevny a další beskydské vrchy jako Tanečnice a Kněhyně. Následuje lahůdkový, opravdu běžecký úsek s mírně zvlněným profilem a postupně se otevírajícími výhledy na Vsetínské vrchy. Hlavní část cesty je zpevněná -beton-asfalt, ale dá se klusat i vedle.

V polovině cesty z Pusteven na Radhošť, ve výšce 1105m, potkáme i pohanského boha slunce Radegasta, tedy jeho sochu. http://www.pustevny.cz/o-pustevnach/radegast/ V sezóně tu bývá otevřený malý stánek – bufáč, kde se dají doplnit zásoby. Pokud trefíme dobré počasí je cesta na Radhošť jak za odměnu, výhledy nejen na Vsetínské vrchy, při mírném stoupání k Radhošti se nezapomeňte otočit – a třeba uvidíte Malou Fatru. Hospoda, při dobrém počasí je otevřený i venkovní bufet s terasou,  kousek dál a výš kaplička a před ní sousoší sv.Cyrila a Metoděje (od pohana ke křesťanům). Jsme ve výšce 1129m, pokud chcete ještě výš a kaple je otevřená (nejít dovnitř by opravdu byla škoda), za malý poplatek můžete vystoupat v kapli na vyhlídku. Na jedné straně uvidíte už zmiňované Vsetínské vrchy a na protější další část Beskyd s Lysou horou. http://www.pustevny.cz/o-pustevnach/radhost/

Nádech, výdech a běžíme něco přes 1km hřebenovkou zpět, takže při dobrém počasí si stále vychutnáváte výhledy na malebnou krajinu. Nepřehlédnout turistický rozcestník, na kterém uvidíte zelenou značku odbočující vlevo lesem a dolů z hřebene. Dovede vás zpět na asfaltovou cestu (Knížecí) a po ní se vrátíte na parkoviště v Ráztoce.

Tento závěrečný úsek – necelé 4km – je vítaným zpestřením pro vyznavače terénu a lesního klidu. Až po silnici je pravděpodobné, že potkáte jen pár turistů, terén je pestrý a místy náročnější. V zatáčce, kde se cesta napojí na asfaltku, můžete u křížku poděkovat za další krásný, horský výběh. Trasa se dá samozřejmě běžet i v opačném směru – nahoru po zelené značce, prudším stoupáním na hřeben a zpět z Radhoště přes Pustevny, pozvolnou a pohodlnou asfaltkou do Ráztoky.

GPS souřadnice startu: 49.505, 18.2475

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: