Běžecká trasa za krásami Malé Fatry

Běžecká trasa za krásami Malé Fatry

Turistický region
Slovensko
Kraj
Slovensko
Délka trasy (km)
41
Povrch
Přírodní terén
Převýšení (m)
3615

Trasa vedoucí skrz Národní park Malá Fatra běžcům nabízí kombinaci krásy a pravého trailu.

Trasou vedoucí přes Národní park Malá Fatra si proběhnete většinu hlavních vrcholů tohoto parku a dáte si zároveň pořádně do těla.

Začátkem trasy je vlakové nádraží v obci Šútovo, odkuď se vydáte po – do 2 km trvající – asfaltové silnici k začátku lesní cestě směr Šútovský vodopád a Chata Pod Chlebom. Po táhlém stupňovaném stoupání se dostanete k Chatě Pod Chlebom, od které zamíříte k nejvyššímu vrcholu Malé Fatry – Velkému Krivani.

Po dosažení Velkého Krivaně se odkloníte (asi po 1,5 km) od hlavního hřebene a poběžíte technickým seběhem a v zápětí stoupáním směr vrchol Kraviarske, od kterého jsou nejkrásnější pohledy na celou Malou Fatru. Po opětovných technických sebězích a dalších „šplháních se“ nahoru na vrchy Žitného a Baraniarek se dostanete do sedla Príslop. Od něho se vydáte na hřeben Sokolie a nedaleko odtud taky Malých Nocľahů. Zde přichází asi nejtechničtější úsek (neberu-li následné použití řetězů pro vyšplhání se na Velký Rozsutec) dolů k asfaltové silnici a potoku k rozcestí Tiesňav.

Od Rozcestí naberete cestu opět vzhůru k „nedalekým“ Bobotám – jedno z velmi prudkých stoupání, tak jako na většinu vrcholů Malé Fatry. Po dobytí Bobot budete klesak – dle mnohých – k nejpříjemnější části celé trasy – Jánošikovým dieram. Zde je to spíš procházení se podél potoka a lezení pomocí žebříků směr k sedlu Medzirozsutci (v závěrečné pasáži k sedlu se dá však také rozeběhnout).

Po sedlu Medzirozsutci dolezete na Malý Rozsutec a v zápětí i jeho většího kolegu, Velký Rozsutec (Velký Rozsutec se dá po modré turistické značce podběhnout a zkrátit si tak trasu alespoň vertikálně). Po Velkém Rozsutci následují sedlo Medziholie a na závěr celého dvaačtyřicet kilometrů dlouhého běžeckého výletu na vás číhá 1608 metrů vysoký Stoh.

Po nekonečném stoupání plného louky a možném nadávání, kdo takovou trasu vůbec vymyslel, vás čeká poslední velký vrchol. Od Stohu se vydáte dolů přes nevelkého Žobráka dlouhým seběhem do městečka Kraľovany opět k vlakovému nádraží. Zkrátka krásná horská výzva.

GPS souřadnice startu: 49.151111111111, 19.084166666667

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: