Český ráj: běžecká trasa přes Údolí Plakánek

Český ráj: běžecká trasa přes Údolí Plakánek

Turistický region
Český ráj
Kraj
Královéhradecký
Délka trasy (km)
26
Povrch
Převážně terénní
Převýšení (m)
627

Náročná porce skoro 30 km propojující dva kraje (Královehradecký, Liberecký) a vedoucí přes nejkrásnější místa CHKO Český ráj – užijete si pískovcové skály, výhledy a hrad Kost.

Na trasu se vydáme v obci Sobotka, kam se pohodlně dostaneme přímým busem z Černého Mostu (Praha). Sobotka je zajímavá obec s dlouhou a bohatou historií, která zde zanechala své stopy.

Odtud se vydáváme po žluté turistické značce (NS Údolí Plakánek), nicméně na první křižovatce musíme uhnout na modrou směr Vestec u Sobotky, abychom nepřišli o nejkrásnější úsek naší cesty – Údolí Plakánek. Jedná se o skalnaté a většinou borovým lesem obklopené romantické údolí, které bylo pojmenováno podle rodiny Plakánků, kteří zde za Heřmana Černína v 17. století pálili dřevěné uhlí. Velmi brzy spatříme další atraktivní prvek naší trasy – hrad Kost. Oblíbená legenda praví, že hrad dostal jméno Kost, protože nebyl dobyt více než jednou, jelikož byl stejně tvrdý jako kost. Pod hradem se dáváme po modré značce doleva a pokračujeme nejprve podél rybníků a později kolem skal do obce Dobšice. Po chvíli proběhneme chráněným územím PR Podtrosecká údolí, jedná se o velmi cenné území mokřadních biotopů. Z údolí se vyrazíme k nejvyššímu výstupu této trasy – na vrch Vyskeř. Čedičový vrch Vyskeř nás odmění krásnými výhledy a můžeme zde pozorovat také sloupcovou odlučnost čediče.

Pokračujeme dále stále po modré turistické značce. Velmi brzy se přiblíží perla Českého ráje – Hruboskalsko – jelikož se jedná o velmi atraktivní území, bývá velmi často plné dalších návštěvníků – pro běh doporučuji tedy zvolit méně oblíbené výletní měsíce. Kdo má v závěru ještě dost sil – může si zaběhnout k rodovému hradu Valdštejn, který byl založený v polovině 13. století na třech nestejně vysokých pískovcových blocích nebo vystoupat na skalní vyhlídku Hlavatice. V Turnově se můžeme občerstvit a prohlédnout si město, které za to rozhodně stojí.

GPS souřadnice startu: 50.465, 15.168333333333

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: