Klatovy: běžecká trasa ke zřícenině kostela sv. Bartoloměje a bývalé protiraketové základně

Klatovy: běžecká trasa ke zřícenině kostela sv. Bartoloměje a bývalé protiraketové základně

Turistický region
Šumava
Kraj
Plzeňský
Délka trasy (km)
12
Povrch
Přírodní terén
Převýšení (m)
340

Příjemná lesní běžecká trasa na Klatovsku vás zavede do období gotiky, ale i k bývalé protiraketové základně

Začátek i cíl celé trasy je v malé vesničce Radinovy na Klatovsku. V první části se držíme žluté turistické značky, která nás vede nejdříve po asfaltové silnici přecházející postupně na širokou lesní cestu, po které doběhneme na Kašpárkovnu a vydáme se po červené turistické značce. Před Střeziměří ale odbočujeme vpravo  a čeká nás dlouhé pozvolné stoupání po široké cestě až se objevíme téměř na vrcholu kopce Boudovka (729 m. n. m.), nejvyššího místa na trase, který vytváří dominantu zdejší krajiny. Za dob komunismu zde stála základna určená pro palebné postavení 2.protiletadového raketového pluku z Janovic. Po roce 1989 byla základna srovnána se zemí a dnes tu zůstala pouze typická panelová cesta a okolo zbytky drátěných plotů.
Poté se znovu vrátíme asi 300 metrů zpět a pokračujeme z kopce na nejzajímavější pamětihodnost celé trasy. Kostel sv. Bartoloměje byl postaven v dobách gotiky, ale v roce 1579 vyhořel. O 2 staletí později byl zcela zrušen a opuštěn a časem velmi zchátral. Dnes je ale znovu hojně navštěvován, probíhají tu bohoslužby a pro veřejnost je zde připraveno pět zastavení, na kterých najdete informační tabule s řadou zajímavostí.
Po krátké modlitbě se vydáme zpátky na trasu s profilem velmi příjemným – klesáme dolů, tentokrát po červené turistické značce. Zpátky na místo startu můžeme vzít znovu přes Kašpárkovnu nebo zabočit po menší neznatelné cestě o zhruba půl kilometru dříve a poslední kilometr absolvovat po silnici.

GPS souřadnice startu: 49.3265723, 13.3086154

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: