Krušné hory: běžecká trasa přes Božídarské rašeliniště kolem Blatenského příkopu

Krušné hory: běžecká trasa přes Božídarské rašeliniště kolem Blatenského příkopu

Turistický region
Krušné hory a Podkrušnohoří
Kraj
Karlovarský
Délka trasy (km)
26
Povrch
Převážně terénní
Převýšení (m)
359

Cesta přes nekonečná Krušnohorská rašeliniště kolem jedinečného, stovky let starého Blatenského příkopu.

Trasa začíná a končí v městečku Boží Dar, které je s nadmořskou výškou 1020 m n. m. nejvýše položeným sídelním útvarem se statutem města v České republice. Leží v sedle mezi Klínovcem a Božídarským špičákem nedaleko hranic se Saskem a je znám jako středisko pro zimní i letní radovánky a jako sídlo Ježíškovy pošty se zvláštním poštovním razítkem.

Pro nás však bude nejzajímavější zdejší rozsáhlá národní přírodní rezervace Božídarské rašeliniště, vyhlášená již v roce 1965 a zaujímající plochu bezmála tisíc hektarů. Rezervace je tvořena Božídarským špičákem (1115 m n. m.) a jeho okolím s vrchovištními rašeliništi, prameništi, podmáčenými smrčinami, loukami i vřesovišti. V podloží převažují svory, samotný Božídarský špičák je ovšem čedičový suk ve tvaru kupy se suťovými poli a odkryvem sloupcovité odlučnosti čediče v opuštěném lomu. Jedná se o nejvyšší vrchol sopečného původu ve střední Evropě.

Z Božího Daru vyrazíme po naučné stezce Božídarská rašeliniště, která nám ihned otevře výhled na Božídarský Špičák, zhruba po 2km přejdeme na červenou turistickou značku (TZ) a po chvíli již vběhneme na rašeliniště a obkroužíme výrazný čedičový kopec. Poběžíme přes povalovou stezku přímo nad porosty rašeliníků, kolem porostů kleče, vřesovišť a horských luk. Za nedlouho budeme míjet Mrtvý rybník (997 m n.m.), jehož temné vody kontrastují s okolní krajinou a zaujme svou krásou a mystickou působivostí. Pokračujeme dále po červené TZ kolem bývalého dolu Mauritius až do osady převážně rekreačních chalup – Hřebečné.

Kdo má dostatek sil může pokračovat až na Blatenský vrch (1043 m n.m.) a prodloužit si tak trasu téměř o 5km (stoupání 79m, klesání 112m), anebo si trasu můžeme zkrátit, když to u odpočívadla vezmeme doprava po nezanačené lesní pěšině. Zhruba po 500 se napojíme na naučnou stezku Blatenský příkop, která nás povede kolem jedinečné technické památky. Unikátní konstrukce umělého kanálu, užívaného k těžbě rud a jako energetická základna pro průmysl v Horní Blatné. Voda z božídarských rašelinišť byla používána na rýžování a na pohon strojů nejen v dolech na Hornoblatensku. Výstavba příkopu začala v roce 1540 a dnes je upravena převážná část z celé 12-ti km trasy. Roku 1980 byl Blatenský příkop vyhlášen technickou kulturní památkou. Blatenský příkop nás dovede opět až k městečku Boží Dar, kde si ještě můžeme proběhnout kousek půvabné Ježíškovi cesty, kde na nás za každým smrkem vykoukne vyřezávaná dřevěná muchomůrka anebo třeba sedmihlavá saň:-)

GPS souřadnice startu: 50.409722222222, 12.924444444444

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: