Litovelské Pomoraví: běžecká trasa s vůní česneku medvědího na Třesín

Litovelské Pomoraví: běžecká trasa s vůní česneku medvědího na Třesín

Turistický region
Střední Morava
Kraj
Olomoucký
Délka trasy (km)
15
Povrch
Převážně terénní
Převýšení (m)
250

Trasa začíná a končí na vlakovém nádraží města Litovel, které je pro svoji poloze„na vodě“ také často nazýváni Hanácké Benátky (městem protéká 6 ramen řeky Moravy)a přivede vás až na krasový vrch Třesín, který má rozlohu 143,08 ha a je tvořen devonskými vápenci.

Vyběhneme po červené turistické značce, která vede kolem řeky Moravy přes CHKO Litovelské Pomoraví, až k rozcestí „Most přes Moravu“. Společnost vám budou dělat vodáci, srnky, zajíci, ježci, veverky a všudypřítomná vůně lužního lesa.

Na rozcestí musíme absolvovat krátký úsek po silnici (1km) – červenomodré značení – a už jsme v obci Mladeč, kde nezůstanete na pochybách, co je místí atrakcí. Upoutávku na Mladečské jeskyně uvidíte téměř na každém kroku (vstup do Mladečských jeskyní je zpoplatněn a prohlídka trvá cca 40min.).  Z obce Mladeč budeme pokračovat nahoru po červené TZ až na vápencový vrch Třesín, který se zde zvedá na břehu Moravy.  Jedná se o výraznou krajinnou dominantu severozápadní části CHKO, jež se svými jeskyněmi a teplomilnými společenstvy luk a lesů na jižních svazích kontrastuje s nivou Moravy.

Na rozcestí „Za Třesínem“ změníme TZ na modré a opět vyrazíme nivou vodního toku (Mlýnský potok), kde budeme žasnout nad tůněmi a mrtvými rameny potoka. Z úpatí Třesína zde vyvěrá skupina čtyř krasových pramenů. Pro dobrodruhy, co vlezou do každé díry, je po cestě lákavá „nástraha“ ve formě volně přístupné jeskyně Podkova. Jeskyní můžete volně projít, je dlouhá 50m a její půdorys je opravdu ve tvaru podkovy, ale pozor je zde teplota 9°C! Byly v ní nalezeny kosti a další stopy člověka ze starší doby kamenné. Jeskyně je zimovištěm netopýrů. Část roku je zavřená.

Od jeskyně doběhneme do obce Mladeč (možnost občerstvení) a odtud se již vydáme po stejné cestě až do města Litovel. Při běhu budeme míjet místní koupaliště „Přírodní biotop Litovel“ a to rozhodně stojí za zastávku:-)

GPS souřadnice startu: 49.701111111111, 17.076111111111

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: