Běžecké vyžití ve Španělsku? Náročné horské závody i pohodové běhy vinicemi

Běžecké vyžití ve Španělsku? Náročné horské závody i pohodové běhy vinicemi

Španělsko není jen o dovolené u moře, ale nabízí mnoho kulturního a hlavně outdoorového vyžití. Běžeckých oblastí najdeme ve Španělsku spoustu, jedno mají ale společné, nabízí ty nejkrásnější výhledy na přírodní scenérie.

Kanárské Ostrovy

Jsou jednou z nejvyhledávanějších turistických oblastí. Kombinují totiž krásné pláže s vysokými horami, které nabízí možnost nekonečného trailového vyžití. Není tedy divu, že se na Kanárech pořádají jedny z nejslavnějších ultra-trailových závodů.

Transvulcania La Palma Island

Jeden z nejslavnějších závodů na světě. Legendární Transvulcania se běží na ostrově La Palma, který je součástí Kanárských ostrovů. Letos je závod posunut na termín 30. 9. – 4. 10.

Ultramaraton

Hlavní závod se běží na 74 km s převýšením skoro 4500 m a je o něj pravidelně největší zájem a upřena k němu největší pozornost.  Startuje se v 6:00 ráno, ještě za tmy u ikonického majáku Fuencaliente. Trať vede po hlavním hřebenu až na nejvyšší bod Roque de Los Muchachos, který leží ve výšce skoro 2500 m. Odtud brutálním seběhem až do Tazacorte na úroveň moře. Na závěr nás čeká výšvih na Los Llanos de Aridane a hurá do cíle. Pravidelně se na hlavní závod sjíždějí největší ultramaratonské legendy světa. O konkurenci vypovídá i traťový rekord Luise Alberta Hernanda, který stlačil čas na 6:52h. Limit pro dokončení je však 16 hodin.

Maraton

Trať je trochu delší než klasická maratonská trať, a to 45 km. Na závodníky navíc čeká převýšení přes 2500 m. Startuje se v oblasti El Pino de La Virgen a následně se závodníci napojí na trasu nejdelšího závodu. V tomto období je na Kanárských ostrovech stále velké vedro, o to víc, pokud závodíte. Je tedy připraveno 6 občerstvovaček, s pitným režimem i možností na doplnění energie.

Půlmaraton

I na půlmaratonské distanci se proběhneme trochu více, než je běžné. Trasa měří 24 km a nastoupáte na ní více než 2000 m. Profilově se tedy jedná o velmi náročnou trasu pro horské nadšence. Startuje se v pravé poledne u majáku Fuencaliente, kde startují i závodníci nejdelší trasy (o 6 h dríve). Cíl ale není ve stejné nadmořské výšce, nýbrž výšce téměř 1500 m n. m. Na trase tedy nastoupáme zhruba o 1000 m víc než sklesáme.

Vertikální kilometr

Je často považován za zahřívací závod před víkendem. Tomu odpovídá i start, který je vždy několik dnů před startem hlavního závodu (letos je start ve středu 30. 9.), aby měli běžci aspoň nějaký čas na regeneraci. Klasický vertikální kilometr musí mít parametry 1000 m převýšení na maximálně 5 km délky trasy. VK na La Palma je trochu odlišný. Trať měří 7,6 km, nicméně na ni závodníci nastoupají 1206 m. Jedná se tedy o opravdu extrémní profil.  

Ikonický závod Transvulcania si rozhodně neužijete jen jako závodníci, atmosféra a ikonické černé pláže jsou úchvatné i z hlediska turisty, fanouška nebo podpůrného týmu.

Oficiální stránky závodu

Transgrancanaria

Na největším z Kanárských ostrovů se bude na začátku příštího roku opět konat slavná Transgrancanaria, u které v hlavním závodě přeběhnete celý ostrov.

Classic 129 km

Hlavní závod, při kterém přeběhnete celý ostrov ze severu na jih a 129 km nastoupáte více než 6000 m.

Advanced 65 km

Náročný ultra-trail při kterém nastoupáte zhruba 2500 m. Start je naplánován na 9:00 ráno, takže může být skvělou variantou pro ty, kteří neradi běží celou noc.

Marathon 42 km

Rychlý horský maraton, při kterém nastoupáne pouhých 888 m. Nicméně je start situován výrazně výše než cíl, takže vás čeká opravdu hodně klesání. Tato trať tedy může být skvělým prvním horským maratonem pro mírně pokročilé běžce.

Starter 30 km

Podobně jako maraton i trasa Starter nabídne více klesání než stoupání, nenáročný profil tedy zvládnou i běžci, kteří s delšími trasami spíše začínají. Pozor, všechny závody jsou ale v terénu, nečekejte tedy upravené cyklostezky a dlážděné promenády.

Promo 17 km

Doprovodný závod pro začátečníky, který lze taky pojmout jako rodinný výlet, časový limit je totiž 8 hodin.

Oficiální stránky závodu

Výběr TOP 5 běžeckých tras na Kanárských ostrovech

Volcanes de Costa Teguise

Tato trasa leží na východním pobřeží ostrova Lanzarote. Trasa startuje v krásné vesničce Costa Teguise, které je taky považována za bránu do světa sopek.

Délka: 25 km
Stoupání/klesání: 800/800 m
Náročnost: Střední
Trasa

Ayagaures

Tato trasa je situována v jižní části ostrova Grancanaria. Z velké části vás trail povede technickým terénem v úzké rokli.

Délka: 12 km
Stoupání/klesání: 600/600 m
Náročnost: Vysoká
Trasa

Santa Cruz

Startujete v hlavním městě Tenerife na úrovni moře. Odtud stoupáte až do oblasti Anaga, odkud se budete postupně vracet. Nečeká vás extrémně náročný terén, ale stezky jsou úzké.

Délka:15 km
Stoupání/klesání: 1100/1100 m
Náročnost: Vysoká
Trasa

Puerto del Rosario

Jedná se o trasu na severovýchodním pobřeží ostrova Fuerteventura, která začíná a končí v Puerto del Rosario. Po cestě vás čekají krásné výhledy na Fuerteventuras Science Park.

Délka:28 km
Stoupání/klesání: 600/600 m
Náročnost: Lehká
Trasa

Puntallana

Začínáme a končíme na severovýchodním pobřeží ostrova La Palma. Jedná se o velmi náročnou trasu s extrémním stoupáním pro opravdové horské nadšence.

Délka: 42 km
Stoupání/klesání: 3200/3200 m
Náročnost: Extrémní
Trasa

Běžecké trasy

Plánujete cestu do Španělska, ale chybí vám inspirace na běžecké trasy? Mrkněte na katalog tras, kde si vybere skoro každý

Skialpinismus

Španělsko není jen o letní dovolené a horku. Vysoké hory, přestože leží na jihu, jsou dlouhou dobu pokryty sněhem a tak přímo vybízí k zimním sportům a například oblast Sierra Nevada je hojně vyhledávána skiaplinisty.

Tipy na skiaplové túry:

  • Fuente Fria → Cerro de Caballo (3009m) 
  • La Piuca→ Las Alegas a  Tajos de los Machos (3085m)
  • Pradollano→ Veleta (3398m)
  • Pradollano→ The Cartujo (3152m)
  • Puente Palo→ Cerrillo Redondo (3055m)
  • Refugio Poqueira→ Mulhacen (3481m)
  • Refugio Poqueira→ Loma Pelada
  • Puerto de la Ragua→ Chullo (2608m)
  • Puerto de la Ragua→ Morron Sanjuanero (2610m)

Pro nezávislé cestovatele, kteří si svoje cesty plánují rádi sami, je určený portál www.spain.info. Na něm je možné si stáhnout podrobné mapy, průvodce, naplánovat trasu nebo získat informace o dopravě.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: