Birell Grand Prix Praha 2018: Na start se postaví excelentní běžci v čele s bronzovou maratonkyní Evou Vrabcovou-Nývltovou

Birell Grand Prix Praha 2018: Na start se postaví excelentní běžci v čele s bronzovou maratonkyní Evou Vrabcovou-Nývltovou

Už za necelý měsíc rozčísne podvečerní vzduch startovní výstřel 23. ročníku Birell Grand Prix Praha 5 & 10 km, do ulic české metropole se vydají běžci světové extratřídy.

Startovní listina desetikilometrového závodu je opravdu excelentní

Na startu nebude chybět obhájce loňského prvenství Benard Kimeli nebo nejrychlejší muž letošních silničních desetikilometrových tabulek Rhonex Kipruto, mezi ženami se představí například Fancy Chemutai, druhá nejrychlejší půlmaratonkyně všech dob. Čeští fanoušci budou moci zatleskat Evě Vrabcové-Nývltové, čerstvé maratonské bronzové medailistce z berlínského evropského šampionátu, nebo si užít další ze soubojů mezi Jiřím HomoláčemVítem Pavlištou.

Podívejte se na další fotografie k článku…

Závod oceněný zlatou známkou kvality Mezinárodní asociace atletických federací IAAF láká špičkové atlety každoročně a letošní rok to jenom potvrdil. „Startovní listina desetikilometrového závodu je opravdu excelentní a myslím, že můžeme očekávat opravdu rychlé časy,“ těší se na závod prezident organizačního výboru RunCzech a předseda komise silničních běhů IAAF Carlo Capalbo.

Jedná se o oblíbený závod na 10 km, který je oceněn zlatou známkou kvality IAAF. Součástí je i ADIDAS Běh pro ženy. Více informací o BIRELL Grand Prix Praha najdete v termínovce. Také si můžete přečíst reportáž z loňského ročníku.

Největším tahákem pro české fanoušky bude bezpochyby start Evy Vrabcové-Nývltové

Česká vytrvalecká jednička si na nedávném mistrovství Evropy bronzovou medailí splnila sen, dosáhla svého největšího úspěchu ve své (stále poměrně krátké) běžecké kariéře a v Praze bude chtít ukázat, že její berlínský výkon nebyl náhoda. Nejdříve si však po náročném závodě potřebuje oddechnout.

„Tenhle týden jenom odpočívám. Jsem opravdu hodně unavená, v neděli jsem i se závodem nachodila a naběhala nějakých 67 kilometrů, což je vážně dost, navíc se do toho přidal zánět spojivek. Od příštího týdne začnu pomalu klusat se svojí Bellou a sednu i na kolo, abych tělu dopřála trochu jiný pohyb. Příprava bude směřovat tak, aby vyvrcholila na maratonu v New Yorku, ale v Praze chci běžet co nejlíp a udělat lidem radost,“ řekla Eva-Vrabcová Nývltová. Na start Birell Grand Prix Praha se postaví také talentovaná Moira Stewartová nebo velezkušená Petra Kamínková.

A jaká bude konkurence Evy Vrabcové-Nývltové v boji o přední příčky celkového pořadí?

„Veliká,“ usmívá se koordinátorka elitních atletů Jana Moberly„Keňské reprezentantky Fancy Chemutai a Caroline Kipkirui mají obě slušnou šanci atakovat hranici třiceti minut. Zdolat tenhle čas se přitom na silnici povedlo zatím jenom jedné ženě,“ připomíná Moberly loňský světový rekord v hodnotě 29:43, který na Birell Grand Prix Praha zaběhla Joyciline Jepkosgei. Z Evropanek se v Praze představí švédská běžkyně Sarah van der Wiellen nebo britská reprezentantka Emelia Gorecka, ukáže se také japonská reprezentantka Yuka Takashima.

Možná ještě o něco kvalitnější startovní pole nabízí mužský závod

S číslem jedna poběží obhájce prvenství Benard Kimeli (který mezitím stihl triumfovat také na letošním Sportisimo 1/2Maratonu Praha), dvojku na hrudi ponese čerstvý juniorský světový šampion na 10 000 metrů a nejrychlejší muž letošních světových tabulek na silniční desítce Rhonex Kipruto. Pod 28 minut už dokázalo běžet dalších devět závodníků včetně Mathew Kimeliho z Keni nebo Berta Belihi z Etiopie a Soufiane Bouchikiho z Belgie. V Praze se představí také silný japonský tým nebo britský běžec Luke Traynor, který v červnu ovládl Mattoni 1/2Maraton České Budějovice.

Premiéru na závodech RunCzech zažije tuzemská jednička letošních tabulek na 10 000 metrů Jakub Zemaník a můžeme se tak těšit na zajímavý souboj s Jiřím Homoláčem„Po Olomouci jsem ještě závodil na dráze, pak jsem si dal deset dní volno a strašně přibral,“ směje se Homoláč. „Teď už poctivě trénuju v Livignu, čeká mě přesun do Sestriere a do Prahy přijedu rovnou z hor, kde bych měl celkem strávit nějakých pět týdnů. Cítím, že bude dobrá forma, chtěl bych běžet hluboko pod třicet minut a určitě to nedám Kubovi zadarmo,“ vzkazuje brněnský vytrvalec. Před pražským publikem se budou chtít předvést také Lukáš Olejníček nebo Vít Pavlišta„Určitě to bude zajímavý souboj. Kuba běhá letos ve vynikající formě a měl by být jasným favoritem. Věřím, že by mohly padnout kvalitní časy,“ říká Pavlišta.

Hlavní závod startuje na náměstí Republiky v sobotu 8. září v 19.30 a přímým přenosem jej vysílá kanál ČT sport.

Úvodní foto: RunCzech

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: