Blázni se vrací do kaňonů!

Blázni se vrací do kaňonů!

Členem klubu Más Locos („Velcí blázni“) se stane každý, kdo úspěšně absolvuje dnes už legendární závod Ultra Caballo Blanco v Mexiku. Na jeho start se po deseti letech vrací téměř kompletní sestava tehdejší party českých běžců. Své ambice neskrývá nestárnoucí Daniel Orálek, který zde v roce 2012 doběhl druhý.

Současná výprava má však i nové posily. V prachu indiánských stezek bude mezi ženami usilovat o přední umístění Lenka Horáková a v průběhu závodu na 80 kilometrů aktivní běžce podpoří Tomáš Rusek, právem označovaný za  historicky nejúspěšnějšího českého ultramaratonce.

Zisk jde indiánům

Závod založil Micah True (Caballo Blanco), který sem chtěl přivést běžce z celého světa a představit jim indiány kmene Tarahumara, jejich krásnou zem a skvělou kulturu.  Není to běžný závod. Veškerý zisk spojený s pořádáním akce je předáván zástupcům indiánské komunity. Nejde však pouze o hmotnou pomoc, ještě větší význam má podpora zachování kulturního bohatství místních indiánských tradic, ve kterých běh na dlouhé tratě hraje velmi výraznou roli. Poprvé se závod běžel za skromných podmínek v roce 2003 a jeho světovou popularitu zajistila kniha  „Zrozeni k běhu“. Ta fascinujícím způsobem popisuje průběh závodu špičkových ultramaratonců s Tarahumary běžícími v sandálech vyrobených z gumy starých pneumatik.

Česká výprava

Lenka Horáková jede do kaňonů poprvé: „Rozhodnutí zúčastnit se této výpravy padlo bezmála okamžitě, nebylo vůbec nad čím přemýšlet. Skvělá parta a možnost podílet se na něčem smysluplném, touha zaběhnout si v nespoutané přírodě hluboko v srdci jednoho z nejrozsáhlejších kaňonů. Také zažít střet dvou diametrálně odlišných světů a poznat kulturu lidí, jejichž život zdá se být tak odlišný od našeho. A samozřejmě připojit se k poselství běhání bez hranic.“ Lenka se v minulém roce potýkala s řadou zdravotních problémů a pochvaluje si změnu tréninkového režimu: „Nesměle jsem požádala jednoho z nejpovolanějších, Dana Orálka, zdali by mi pomohl s přípravou na novou běžeckou sezónu. Díky jeho tréninkům jsem se  odrazila doslova ode dna a konečně trénuji naplno a mám z běhání zase obrovskou radost.“
A proč se rozhodl k návratu do kaňonů Dan Orálek, který před deseti léty svedl strhující souboj s indiánem Miguelem Larou? Zde je jeho stručná odpověď: „Jsem závodník, takže jsem chtěl ještě závodit v Měděných kaňonech a také se pokusit dostat na zeď vítězů, přestože věk a kondice výrazně hrají proti mně.“ Uvidíme, zda se mu podaří zopakovat příběh Scotta Jurka, který zde svůj druhý start proměnil ve vítězství.

Nekonečná divočina

Závod má spojitost i se závodem MUM (Moravský Ultra Maraton, 7 dnů/7 maratonů). Není náhodou, že českou výpravu tvoří vesměs organizátoři a skalní příznivci této akce, kterou jedou do Mexika propagovat coby jediný závod v Evropě, který má statut Memoriálu Caballa Blanca (1953 – 2012). „Neříkejte, jak je to tady děsivé nebo nikdo další nepřijede,“ nabádal  Caballo už před deseti léty. Účast v závodě má vedle sportovní stránky ještě další rozměr a poslání. Měděné kaňony svou nekonečnou divočinou, nepřístupným terénem, indiány a proměnlivým počasím přitahují nejen turisty a ultramaratonce. Divoká krajina dříve poskytovala úkryt desperátům prchajícím před zákonem, lákala prospektory hledající cenné suroviny a v posledních desetiletích drogové kartely. Využívají terén i místní domorodé i mestické rodiny a jejich děti. Drogová válka se zde stala součástí každodenního života. Místní lidé musí často snášet dlouhá období „půjčování“ svých dětí k práci na makových a konopných polích. Unesené děti jsou nuceni vykonávat jednoduché práce než jsou po čase zase vráceny. Případný odpor lze snadno udusit násilím.

Ultra Caballo Blanco každým rokem svou radostí a zpěvem proměňuje městečko Urique v místo míru a sounáležitosti. Příjezd účastníků závodů přináší poselství naděje, vyjadřuje symbolický postoj proti násilí v kaňonech i na celém světě.
Běžecká slavnost v malém městečku ležícím na dně kaňonu se tradičně koná vždy o prvním březnovém víkendu. Sobota patří dětským závodům a 19. ročník ultramaratonu na 80 kilometrů odstartuje za svítání v neděli 6.3.2022.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: