Bolest nohy

Běžecká zranění bývají často způsobená přetížením a únavou organismu
Běžecká zranění bývají často způsobená přetížením a únavou organismu

Sportovci a běžci obzvlášť se často potýkají s bolestí při běhu, případně je trápí různé druhy zranění. Nejčastějšími místy, kde se tyto bolesti projevují, jsou dolní končetiny a záda. Můžeme se dokonce setkat s výčtem, který je označován jako specificky běžecká zranění. To znamená, že tato zranění postihují především běžce.

Mezi nejčastější běžecká zranění patří především zánět okostice. Okostice je obal kosti, který je svým častým namáháním porušován. Vlivem přílišné námahy může dojít i k zánětu. Buď akutnímu, který trvá chvíli a časem se zahojí. Tak taky chronickému, ten může trvat několik týdnů nebo měsíců. Nejčastěji běžce potkává zánět okostice v oblasti holeně. Může za to především špatná technika, nekvalitní obuv nebo rychlé zvýšení objemu případně intenzity.  Bolest holeně patří k jedněm z nejčastějších problémů běžců.

Plantární fascitida. Plantární fascie je šlacha – vazivový pruh, který se stará o udržování nožní klenby. Má na starosti také tlumení nárazu při dopadu. Zátěž na tuto šlachu může být přílišný. Mikrotraumata, která běžec způsobuje této oblasti, může vést až ke sterilnímu zánětu. Tato přílišná námaha může být způsobena několika důvody. Buď přímo anatomicky – ploché nohy. Přílišným zatížením – příliš vysoká intenzita nebo objem. Nebo například jako následek předešlého zranění – například vyvrtnutý kotník. Jako léčba je nutné zařadit klid a kompenzační cvičení. Dobrým doplňkem může být i kinesio-tejping na podporu podélné klenby.

Zánět Achillovy šlachyzátěž celého aparátu by měla být optimální, příliš velké navýšení tréninku vede k přetížení, často to bývá přetížení achilovky. Achilovka je šlacha vedoucí od paty nohy a upíná se na lýtko. U běžců je to jedna z nejvíce namáhaných oblastí. Často se přetížení projeví až po čase a to jak z dlouhodobého hlediska, tak i z krátkodobého – bolest se projevuje až další den. Šlacha je opuchlá a citlivá na dotek. Při nesprávném zatížení může docházet k chronickému zánětu, v extrémním případě až k přetržení šlachy. Léčba probíhá pomocí klidu a správnému kompenzačnímu cvičení.

Akutním přetížením, rychlým pohybem nebo špatným rozcvičením si může běžec přivodit také svalová zraněnínatažení nebo přetržení svalu.

Častým problémem běžců bývá bolest kyčle a dalších kloubů. Tato bolest má často původ v přetížení svalů a šlach, které se na daný kloub upínají.
Dobrý příklad je tzv. ITB syndrom, kdy se přetížení stehna projevuje bolestí kolene.