Zranění a nemoci

Bolest paty

Honza

Ahoj,
popíši zde svůj problém a třeba se najde někdo kdo má/měl něco podobného, abych v tom nebyl sám. 🙂
Běhám cca 150km/měsíčně tempo cca 4:30/km (boty spíše vytlumené) a v podstatě celou svou „karieru“ bojuji s bolestí paty, občas se výrazně objeví, občas téměř zmizí. Konkrétněji:
Bolí pouze na jedné noze a pouze při odrazu, např. když stojím na jedné noze a pokusím se stoupnout (i pomalu) na špičku to bolí dost. I na lehký dotek je to občas také hodně bolestivé – konkrétně zezadu a zboku na patní kosti. Zespodu to nebolí vůbec, můžu dupat nohou jak chci a bolest necítím. Ale odraz je kámen úrazu, kolikrát to bolí i při chůzi – zvlášť po rychlejším běhu, to i viditelně kulhám. Ale bolí to tedy pouze ve fázi odrazu. Snažím se to „eliminovat“ tak, že při běhu nohy jen zvedám, ale aktivně se kotníkem neodrážím (i když se to nezdá, tak to díky setrvačnosti a gravitaci jde). Možná jsem si to přivodil tím, že jsem se dříve naopak odrážel kotníkem hodně a naopak kyčle (a hip-flexor) nezapojoval tolik kolik bylo třeba (to je ale spekulace).
Většinou to bolí tak, že se s tím běžet dá, ale před 14 dny jsem si dal intervaly a po tom jsem na běh cca týden ani nepomyslel a pak běhal jen velmi opatrně přes bolest.
Co na velmi krátkou dobu pomůže je natažené nohy a hluboký předklon, cca 30s-1min. Ale to je spíše něco co by pomohlo s diagnozou než s léčbou.
Při jízdě na kole to nebolí.
Kdysi jsem s tím byl na ultrazvuku tuším, ale bez většího efektu. tejpy a podobné věci na to taky nefungují – můj názor je, že když to bolí málo jsou takové věci zbytečné a když hodně, tak už vlastně taky. 🙂 Ale to jen tak mimo.
Každopádně se chystám na ortopedii, tak uvidím. Ale rád bych získal i tak zkušenosti od spolutrpících. 🙂 Alespoň na základě symptomů. Díky.

Zkušenosti čtenářů

Martin

Ahoj.
Přišel jsi na to čím to je? Cca rok pozoruji stejné příznaky na obou nohou, tak bych byl rád za nějakou radu.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: