Extrémní závod Mt. Marathon na Aljašce ovládli Kilian Jornet a Emelie Forsberg. Oba překonali traťové rekordy!

Extrémní závod Mt. Marathon na Aljašce ovládli Kilian Jornet a Emelie Forsberg. Oba překonali traťové rekordy!

Jeden z nejtěžších běhů do vrchu na světě, extrémní Mt. Marathon, se běhá již téměř sto let na daleké Aljašce. Letos na Aljašku zavítali fenomenální Kilian Jornet a Emelie Forsberg, kteří nedali nikomu šanci a potvrdili tak svoje kvality. Oba také překonali dlouholeté traťové rekordy!

Na světě je plno extrémních horských závodů, které zatím unikají pozornosti světových médií. Jedním z nich je právě Mt. Marathon na Aljašce, který je každoročně hlavní společenskou událostí v aljašskému městečku Seward. Tradic a nadšení místních obyvatel do horského běhu potvrzuje fakt, že se na horu s názvem Mt. Marathon z městečka Seward vybíhá již téměř sto let!

Extrémní parametry závodu a neuvěřitelná konkurence

Mt. Marathon, závod dlouhý pouze 5 km, vyniká především extrémním převýšením a technickou náročností. Po startu se běží zhruba 800 metrů po asfaltu, načež běžci nabíhají do skalní stěny, kde se již běh prolíná s lezením. Na následujících 1,8 kilometerech totiž nastoupají 900 výškových metrů! Na vrcholu následuje otočka a seběh sutovisky, kdy si trasu v podstatě můžete zvolit. Náročnost závodu jen potvrzuje hodnota rekordu 42:55, přičemž několik desítek let trvalo, než se běžci vůbec pod hranici 43 minut dostali.

To se povedlo až v roce 2013, kdy se na Aljašku vydal známý vrchař Rickey Gates, který společně s nejlepším aljašským běžcem Ericem Strabelem rekord překonali. Jejich velkolepý souboj si můžete připomenout videem, které najdete níže.

Náročnost ovšem neplyne pouze z extrémního stoupání, ale především z brutálního skalnatého terénu, kde znalost trati je kromě fyzické a psychické zdatnosti zcela zásadním faktorem úspěchu. O to obdivuhodnější je letošní dominance Jorneta s Forsberg. Nejedná se totiž rozhodně z hlediska konkurence o nějaký podřadný podnik. Do Sewardu se každoročně sjíždí velmi kvalitní startovní pole tvořené běžci do vrchu, lyžaři a dalšími outdoorovými specialisty světové úrovně. Ne každý tak věřil, že má Jornet šanci v takto nabité konkurenci dominovat.

Letos se kromě Jorneta mezi hlavní favority řadili především specialista na vrchy Rickey Gates a pak místní borci v čele s držitelem rekordu Ericem Strabelem či mistrem světa ve Spartan závodech Mattem Novakovichem.

Emelie Forsberg bezkonkurenční mezi ženami, rekord překonala o 3 minuty

V ženách se očekával souboj mezi místní legendou horských sportů Christy Marvin, mladou vytrvaleckou a atletickou nadějí Allie Ostrander (v minulosti 6x zvítězila v juniorské kategorii) a největší trailovou hvězdou současnosti Emelie Forsberg.

Nakonec se žádný velký souboj nekonal – již ve stoupání si totiž Emelie dokázala vytvořit tak velký náskok, že na vrcholu Mt. Marathon již byla o minutu pod dlouholetým rekordem závodu z roku 1990. V technickém seběhu mezi suťovisky a skalami svůj náskok dále navyšovala a cílovou rovinku si již s jejím typickým úsměvem vychutnávala. Cílem proběhla v čase 47:48, kterým by porazila i hodně tvrdé borce v mužské kategorii.

Na stupních vítězů Emelii dle očekávání doplnily právě Ostrander (50:28) a Marvin (52:59).

Muži svedli na Mt. Marathon velkou bitvu, seběhu absolutně dominoval Kilian Jornet

Výrazně napínavější bitva se ovšem odehrála pár hodin po ženském závodě. Muži v čele s trojicí Gates, Jornet a Shine od prvních metrů nasadila rekordní tempo a bylo jasné, že vítěz bude muset zaběhnout opravdu rychlý čas. Nad úrovní lesa si již výše zmíněná trojice vybudovala náskok na obhájce titulu Erica Strabela a další favority. Vrchol Mt. Marathonu probíhali na vedoucí pozici Gates a Jornet. Hned po několika desítkách metrů kamenitého seběhu ovšem bylo jasné, kdo si běží pro vítězství.

Kilian využil svých technických a seběhových dovedností, ve kterých v současnosti nemá na světě konkurenci. Již daleko před cílem stejně jako Emelie zdravil fanoušky a bez větších potíží si doběhl pro další rekord. Stávající rekord Erica Strabela překonal o více než minutu časem 41:48.

Druhé místo si před třetím Jimem Shinem (43:11) vybojoval Kilianův parťák ze Salomon týmu Rickey Gates (42:56), jehož zásluha byla, že se Kilian a Emelie na tento neuvěřitelný závod vůbec vydali.

Výsledky – muži:

  1. Kilian Jornet — 41:48

  2. Rickey Gates — 42:56

  3. Jim Shine — 43:11

Výsledky – ženy:

  1. Emelie Forsberg — 47:48

  2. Allie Ostrander— 50:28

  3. Christy Marvin — 52:59

Videodokument o souboji Rickeyho Gatese a Erica Strabela v roce 2013:

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: