Favority nadcházejícího Berlínského maratonu hledejte mezi závodníky z Keni a Etiopie

Favority nadcházejícího Berlínského maratonu hledejte mezi závodníky z Keni a Etiopie

Jeden z nejrychlejších maratonů světa startuje tento víkend. Berlínský maraton už několikrát potvrdil, že na jeho trati se dají překonávat světové rekordy a pro africké běžce je to obrovská výzva. Kdo se letos postaví na start a kdo se utká o příčky nejvyšší?

V neděli 25. září v 9 hodin odstartuje v pořadí již 43. ročník BMW – Berlín MARATHON. Neoficiálně nejrychlejší maratonská trať na světě, kde byl zaběhnut i světový rekord na této distanci, bude opět středem pozornosti celého běžeckého světa. Nejrychlejší čas v Berlíně byl vytvořen před dvěma lety, 28. září 2014, kdy Dennis Kimetto z Keni proťal cílovou pásku v nejlepší čase historie 2:02:57 hodin.

Přečtěte si reportáž z Berlínského maratonu 2015. Nejlepší výsledek zaběhl Jiří Homoláč.

Díky rychlé trati a velké možnosti si zaběhnout osobní rekord, je každoročně o závod mimořádný zájem, což pořadatelé už několik let řeší losováním, o možnost startu na tomto závodě. V závodních koridorech se poté tísní cca 40 tisíc vytrvalců a vytrvalkyň z celého světa, aby si svými výkony pokusili posunout hranici svých možností. Celý závod se navíc běží okolo významných památek Berlína a i tohle je jeden z argumentů, proč mnozí touží stát na startu právě tohoto závodu.

O prvenství budou usilovat tradiční favorité z řad afrických běžců

Na startovní čáru, v mužské kategorii, se postaví sedm běžců, jejichž nejlepší časy jsou pod hranicí 2:06 hodin. Už tento fakt poslouží jako vynikající pozvánka na tento závod. Nejrychlejším mužem ve startovní listině je Emmanuel Mutai z Keni, kterého známe i ze závodů RunCzech běžecké ligy v Praze. Jeho osobní rekord je 2:03:13 hodin z roku 2014 právě z Berlína, kdy ve finiši podlehl jen svému kolegovi, který v uvedeném závodě vytvořil dosud platný světový rekord. Berlínskou premiéru so odbude i nadějný mladý Etiopan Tsegaye Mekonnem, jenž jako junior zaběhl v roce 2014 maraton za 2:04:32 hodin. Mezi další favority můžeme řadit ostatní keňské běžce například Vincent Kipruto, Eliud Kiptanui či Evans Chebet.

V závodě žen bude největší pozornost upřena hlavně na běžkyně z Etiopie, které v Berlíně pravidelně vítězí. Hlavní favoritkou na vítězství je již dvojnásobná vítězka z Berlína, z let 2010 a 2012, Aberu Kebede. Jejími hlavními soupeřkami budou krajanky Aneme Beriso a Birhane Dibaba. Samozřejmě jako v každém jiném závodě i zde může dojít k nečekanému překvapení a vítězem se může stát kdokoliv jiný. Ve startovní listině mužů i žen se to kvalitními běžeckými jmény jen hemží.

Česká účast na Berlínském maratonu je vždy vysoká

Tradičně je tento závod lákavý i pro české běžce i běžkyně převážně z řad amatérských závodníků. Díky losovacímu způsobu účasti na tomto závodě, se do hlavního startovního pole dostane zhruba 100 vytrvalců a vytrvalkyň z naší republiky. Mnozí z nich si pak přivážejí z Berlína nejen krásný běžecký zážitek, ale i osobní rekord na maraton.

Hlavní favorité Berlínského maratonu se svými osobními rekordy

MUŽI

Emmanuel Mutai KEN 2:03:13
Wilson Kipsang KEN 2:03:23
Tsegaye Mekonnen ETH 2:04:32
Kenenisa Bekele ETH 2:05:04
Vincent Kipruto KEN 2:05:13
Sisay Lemma KEN 2:05:16
Eliud Kiptanui KEN 2:05:21
Evans Chebet KEN 2:05:33
Mark Kiptoo KEN 2:06:00
Alfers Lagat KEN 2:06:58
Yuki Kawauchi Jap 02:08:14

ŽENY

Aberu Kebede ETH 2:20:30
Amane Beriso ETH 2:20:48
Birhane Dibaba ETH 2:22:30
Reina Iwade Jap 02:24:38
Ruti Aga ETH 2:25:27
Janet Ronoh KEN 2:26:03

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: