Fenomén: Komunita orientačních běžců stojí na klubech

Fenomén: Komunita orientačních běžců stojí na klubech

Prostředí orientačního běhu se vyznačuje skvělou komunitou – přátelskou, otevřenou a s blízkým vztahem k přírodě. Na závodech se potkávají celé rodiny, všechny generace od nejmenších dětí přes elitní běžce až po rekreační závodníky a nejstarší veterány. A základem orienťácké komunity jsou kluby!

Po celém Česku je rozmístěno 200 orienťáckých klubů s průměrným počtem téměř 60 členů. Některé kluby jsou menší „rodinné“, jiné mají více než 100 členů a táhnou český orienťák kupředu. Největší klub roku 2023 měl dokonce 422 členů a byl jím pražský Oddíl OB Kotlářka. Členství klubu s sebou nese řadu rozličných výhod a motivace běžců vstoupit do klubu může být různá. 

Proč být v orienťáckém klubu? 

  • Chceš se zlepšit a účastnit se pravidelných mapových tréninků.
  • Můžeš trávit více času s rodinou a dětmi, závodit nebo trénovat můžete všichni společně.
  • Oddíl za tebe může spravovat přihlášky na závody, domlouvat společnou dopravu a řešit platby.
  • Některé oddíly ti přispějí na startovné nebo orienťácké vybavení.
  • Můžeš hrdě oblékat klubový dres, na závodech vždy najdeš známou tvář a při špatném počasí se můžeš schovat do „klubového stanu“.
  • Pomůžeš sbírat body do „klubové soutěže“ na některých vícedenních závodech nebo třeba na Czech O-Tour.

Samozřejmě členství v klubu s sebou nese i nějaké ty povinnosti, např.:

  • Zaplatit drobné klubové příspěvky.
  • Pomoci při pořádání závodů – ať už s parkováním, značením cesty na start, stavbou tratí nebo prodejem koláčů.
  • Po ukončení mapového tréninku třeba pomoci se sběrem kontrol.

Každý nováček, ať už dítě nebo dospělý, se může v klubu uchytit a stát se jeho pevnou součástí. Nejlepší je domluvit se a přijít na nějaký ze společných tréninků, kde se tě většinou nějaký zkušený orienťák ujme a vysvětlí vše potřebné. Kdo už má s orienťákem nějaké zkušenosti, rychle se do klubového chodu zapojí.

Žij klubovým životem

Při klubových aktivitách se potkáš s řadou zajímavých lidí, jejichž hlavním rysem je vřelý vztah ke sportování v přírodě, které právě orienťák nabízí. Nad rámec oddílových mapových tréninků, probíhají v některých klubech každoroční soustředění – někdy se jezdí na víkend za pěknými terény v Česku, v létě třeba na více dní na závody do zahraničí. Samotnou kapitolou zábavy jsou tzv. klubová zakončení, při kterých se na konci sezóny mohou pořádně oslavit úspěchy daného roku. Velkou společenskou událostí je samozřejmě také pořádání závodů, kterými si klub může vydělat na startovné nebo třeba vytvoření nové orienťácké mapy. To je prostě komunitní život orienťáku.

  • Věděl jsi, že každý klub má svou zkratku? Skládá se ze tří písmen a odkazuje na název a působiště klubu. Např. ZBM = SK Brno Žabovřesky, LPU = Lokomotiva Pardubice nebo TAP = Tretra Praha.

Orienťácká sezóna se rozbíhá už v březnu, tak neváhej a najdi si klub v okolí nebo se podívej na kompletní termínovku pro rok 2024. A pokud nechceš být registrovaný v klubu, nevadí, orienťácké závody jsou otevřené pro všechny!

Zacitorientak.cz

Hledáš klub nebo se chceš dozvědět, kde se v tvém okolí konají nejbližší závody? Prvním průvodcem do světa orienťáku ti může být web Zacitorientak.cz. V záložce „Chci ho trénovat“ se zobrazí vhodné kluby ve tvém okolí, v záložce “Chci ho zkusit” po zadání tvé adresy nebo posunutí šipky do místa bydliště vyjedou tipy na:

  • areály pevných kontrol (více než 40 areálů se stálými kontrolami, kde si můžeš zkusit orienťák),
  • výukové mapy k vytištění doma (stovky map napříč republikou, které ti pomůžou k pochopení orientace a mapových symbolů),
  • nejbližší závody (nejčastěji se jedná o tzv. oblastní žebříčky, pořádají se ale i další tréninkové závody nebo celorepublikové soutěže).

Fotografie: Ladislav Hovorka, Pavel Žemlík, Petr Kadeřávek a Jiří Čech.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: