Horská výzva na 24 hodin: Jeseníky ovládnou běžci

Horská výzva na 24 hodin: Jeseníky ovládnou běžci

A je to tady! Nejtěžší česká čtyřiadvacítka odstartujte už tuto sobotu. Odvážní běžci, kteří se celých dvacet čtyři hodin budou trápit v horském prostředí Jeseníků, se na trať z Koutů nad Desnou vydají přesně s odbitím dvanácté hodiny. Cíl dobrodruhů při závodě Rock Point – Horská výzva 24 hodin je jasný – do nedělního poledne uběhnout největší počet okruhů a kilometrů.

„Zatím si dost dobře neumím představit, že to bude ještě náročnější okruh, než na čtyřiadvacítce na Lysé hoře. Faktem je, že to převýšení je přímo brutální, tak uvidíme, jak strašně to bude bolet,“ nechal se slyšet litoměřický odvážlivec Tomáš Lisec, který je jedním z několika desítek přihlášených na startovní listině.

Právě co do převýšení je jesenická čtyřiadvacítka papírově nejtěžší v Česku. Rozhodně bude stát hodně sil, a někteří budou doslova bojovat o přežití. I proto pořadatelé na svém webu několik týdnů před závodem připravovali rádcovské okénko se známým extrémistou Pavlem Paloncým. „Snažili jsme se některými tipy všem trochu usnadnit. Závodníkům totiž můžeme slíbit pořádný extrém, ale s ním také odpovídající zabezpečení, takže by nikdo neměl strádat. Občerstvovačky jsou přichystány a i horská služba bude v pohotovosti. Účastníci se rozhodně mají na co těšit, ale hlavně věřím, že si tak náročný závod přijedou všichni užít a každý ze sebe vydá jen to nejlepší,“ poznamenal k závodu ředitel Rock Point – Horské výzvy 24 Pavel Zitta.

Běžecký „maraton“ na dvacet čtyři hodin, který odstartuje první listopadový den, je připravený na trase dlouhé 13,5 km. Trať má vizuální podobu osmičky. Nacházet se na ní bude pětice občerstvovacích stanic – start v areálu Kouty, na horní stanici lanovky, v bufetu u horní nádrže Dlouhé stráně, opět na horní stanici lanovky a v cíli v areálu Kouty.

V Koutech nad Desnou budou závodit jednotlivci, dvou nebo tříčlenné týmy, které mohou sestávat z mužů žen nebo mixu obou pohlaví. „Online přihlášky jsme kvůli pamětním číslům a tričkům už dávno uzavřeli, ale stále se prakticky každý může přihlásit na místě v den startu,“ připomněl Pavel Zitta s tím, že každý startuje na své nebezpečí a k povinné výbavě patří čelovka s náhradními bateriemi a nabitý mobilní telefon. Povoleny jsou trekové hole. Týmy si při štafetě mohou samy určit strategii výměn, ale střídat se je možné vždy po doběhu celého okruhu. Vítězem se stane závodník nebo tým, který za 24 hodin uběhne nejvíce kol. V případně shody bude rozhodovat lepší čas v cíli.

I přes mimořádně náročnou trať do skiareálu Kouty míří výrazně přes sto běžců a to stále není závodní pole uzavřené. Mezi závodníky nechybí ani několik zajímavých jmen a zkušených borců. Na startu bude třeba i účastník havajského Ironmana Jaroslav Hýzl, který se ze slavného závodu vrátil v minulých dnech. „Osobně se budu držet hesla – s chladnou hlavou a rozumem, takže v klidu zahájit, držet se konstantního tempa a hlavně pravidelně jíst a pít a reagovat na počasí. Bude to náročné, ale kdo nemůže, ten se přemůže. Všem závodníkům přeji co nejlepší zážitky,“ těší se na sobotní Rock Point – Horskou výzvu 24 hodin triatlonista Jaroslav Hýzl.

Aby si závod mohli užít i fanoušci, kteří do Jeseníků nezamíří, připravil pořadatelský tým kolem Pavla Zitty také intenzivní zpravodajský systém. „Na našem webu bude možné sledovat online průběžné výsledky, když na trati bude několik průchozích bodů, které běžce zaznamenají. Výsledky hodláme doplňovat i texty a fotografiemi. Věřím, že tím celý průběh fanouškům zpestříme,“ dodal ředitel závodu Pavel Zitta.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: