Inkontinence a běh. Jak sportovat bez obav?

Inkontinence a běh. Jak sportovat bez obav?

Jestliže vás při běhání začaly trápit problémy s inkontinencí, není radno tento problém ignorovat. Je dobré potíže řešit hned v zárodku. Jak se tedy nekontrolovanému úniku moči přizpůsobit a užívat si i nadále běhání bez stresu?

Žádné odkládání

Ať už jsou vaše problémy s inkontinencí jakéhokoli rázu, nikdy byste neměli problém odsouvat stranou. V mnoha případech totiž může jít o potíže dočasné, vhodnou léčbou úniky moči ustanou a vy si budete moci užívat plného komfortu.
Inkontinence se může objevit například při infekci v oblasti vylučovací soustavy. Proto je dobré bezodkladně navštívit lékaře a vše s ním konzultovat. Léčba, po které problémy s únikem moči odezní, může být poměrně rychlá.

Jste po porodu? Posilujte pánevní dno

Velice často se potíže s inkontinencí objeví maminkám po porodu. Pánevní dno je totiž po průchodu miminka rozvolněné, což může narušit správnou funkčnost svěračů. Jedním z řešení může být opětovné posílení pánevního dna. K tomu slouží například Kegelovy cviky.
I v tomto případě by se ale žena měla vždy poradit s lékařem. Zpravidla vám minimálně během šestinedělí doporučí ošetřující lékař především odpočívat a až po uplynutí této doby povolí kroky vedoucí k návratu do fyzické kondice, na jakou maminka byla zvyklá před otěhotněním. Ostatně žádná maminka pravděpodobně s běháním nezačne ihned po porodu, takže na posílení pánevního dna je času dostatek. Do té doby vsaďte na inkontinenční pomůcky.

Vyprázdněte se

Kde není moč, tam nemůže nic unikat. Proto zejména pokud jsou vaše potíže lehčího charakteru – moč například uniká jen v případě, že je jí již v močovém měchýři větší množství – může být řešením prostě častější močení.
Před během je také dobré omezit příjem tekutin. Samozřejmě to neznamená, že byste měli běhat žízniví a dehydratovaní. Je nutné najít si určitou míru, při které pocítíte maximální komfort ve všech oblastech.

Aby vše bylo tam, kde být má

Máte-li nadváhu, nebo vás trápí větší rozměry některých partií, může částečně pomoci i správné sportovní oblečení. Moč může při běhu unikat ve chvíli, kdy na močový měchýř působí velké otřesy. Utlumte je vhodnou běžeckou obuví, dámám s větším poprsím může pomoci sportovní podprsenka, která udrží vše na svém místě. A celkově může pomoci funkční prádlo, které je zpravidla těsnější a rovněž může tukové zásoby částečně zafixovat na místě. Trvalejším řešením je pak samozřejmě redukce tukových zásob.
Kromě toho se snažte zapracovat na své technice běhu. Měli byste méně „hopsat“ a běhat spíše tak, aby se vaše tělo pouze posunovalo vpřed po pomyslné ose X a přitom si udržovalo konstantní polohu na ose Y. Zamyslete se tedy nad tím, jak se při běhu hýbe vaše tělo, a případně se poraďte s odborníkem na běhání, který vám s technikou běhu pomůže. Obecně je také lepší běhat vytrvalostně nižším tempem a vyhýbat se sprintování.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: