Jak typ obuvi ovlivňuje naši techniku běhu?

Jak typ obuvi ovlivňuje naši techniku běhu?

Obuv je bezesporu nejpodstatnější částí běžeckého vybavení. Ne snad, že by ostatní věci, jako sporttester, oblečení a ostatní doplňky nebyly důležité, nicméně běžecké boty mají přímý vliv na naši techniku běhu a v návaznosti na efektivitu, případně zranění. Doporučení mnoha fyzioterapeutů je rozvíjet přirozené pojetí běhu, které zapojuje do běžeckého kroku co možná nejvíce částí a svalů našeho aparátu. K tomuto přirozenému přístupu ale potřebujeme správnou obuv, která naše chodidla nijak neomezuje a dává nám dostatečný prostor. No jo, jak ale poznám tu správnou botu? V článku si rozebereme, z čeho se běžecké boty skládají a jak jednotlivé segmenty ovlivňují naši techniku.

Z čeho se běžecká bota skládá?

Podešev

Jde o první vrstvu, která je v kontaktu s povrchem, po kterém běžíme a běžně tak hovoříme o podrážce. Podrážka boty primárně určuje, jestli se jedná o trailovky nebo silničky (nicméně to není jediné kritérium rozdělení). Hrubší vzorek se používá do terénu, hladká podešev zase na silnici. Podrážka má velký vliv na flexibilitu boty. Pokud je směs podrážky tvrdá, bota ztrácí flexibilitu i přes ohebnou a poddajnou mezipodešev. Proto se často podrážka rozděluje na více segmentů, čímž se flexibilita boty podpoří.

Mezipodešev

Ta je u boty asi nejpodstatnější část. Samozřejmě, pokud je u palce miniaturní šev, který vás celý trénink řeže, nejpodstatnější část je v té chvíli ten šev. Každopádně mezipodešev je část mezi podrážkou a svrškem boty a je rozhodujícím prvkem ve vnímání měkkosti/tvrdosti boty, stability a ve vnímání terénu, po kterém běžíme. U propracovanějších bot se samotná mezipodešev skládá z mnoha částí. Vždy je ale jeden materiál dominantní (často např. EVO pěna), ten má zásadní vliv na hmotnost boty a energetickou návratnost. Konstrukce mezipodešve taky udává drop boty – tedy sklon od paty ke špičce. Pozor, nepleťte si drop boty s výsledným tlumením, jsou to dva odlišné parametry.

Stabilizační prvky

Jsou technologie přidané do těla boty – většinou mezipodešve. Stabilizační prvky nejčastěji najdeme v oblasti paty nebo podélné klenby. Zesílený opatek má za úkol stabilizovat achilovku, zejména při dopadu na patu. Zesílení mezipodešve v oblasti podélné klenby má potom za úkol srovnat chodidlo běžců s nadměrnou pronací. Myšlenka je taková, že lidem, kterým se podélná klenba propadá při přechodu z dopadové do odrazové fáze směrem dovnitř, tento tzv. pronační klín chodidla srovná a vykompenzuje tyto dysbalance. Obecně je ale problematika jakékoli kompenzace dysbalancí trochu složitější, více se dočtete dále v článku.

Svršek

Vrchní část boty, která obepíná chodidlo. Svršek ve vztahu ke změně technice běhu nehraje takovou roli. Ano může nastat případ, kdy nevhodný svršek boty může mít na techniku negativní vliv. Pro naši problematiku ale není svršek podstatný.

Jak jednotlivé části boty ovlivňují naší techniku

Podešev je důležitá zejména ve vztahu k povrchu, který má na techniku vliv. Lesní cesty, traily a chodníčky jsou pro náš aparát výrazně šetrnější než asfalt nebo beton.  Nicméně jednotlivé části bot jsou úzce spjaty, a proto je například většina trailových bot o něco tvrdší než ty silniční. Jednak v terénu nepotřebujeme tolik tlumení a tvrdší konstrukce boty je taky o něco stabilnější. Mezipodešev je alfou i omegou bot. Je zde několik parametrů, které mají přímý vliv na to, jak běžíme.

  • Tuhost – čím tužší je mezipodešev, tím méně pracuje samotné chodidlo a méně vnímá terén. Je důležité sledovat, jak je bota ohebná ve zkrutu i od paty ke špičce. Čím je bota ohebnější, tím více musí nerovnosti stabilizovat samotné svaly v chodidle, čímž je posilujeme a snižujeme rizika přetížení nebo zranění. Běžecké boty Altra mají mezipodešev co možná nejflexibilnější pro správný rozvoj drobných svalů v chodidle.
  • Drop – drop boty je parametr, který udává výškový rozdíl mezi patou a špičkou. Standardně bývá mezi 0 až 12 milimetry. Vysoký drop ulevuje achilovce a nechává běžce pohodlně dopadnout na patu, díky silnějšímu podpatku. Z dlouhodobého hlediska ale dochází ke zkrácení achilovky, která hraje při odrazu zásadní roli – zkrácenou achilovkou se obíráme o velké množství energie. Stejně tak se velké množství energie ztrácí při dopadu na patu, kde se do odrazu dostáváme složitěji. S vyšším dropem se celkově mění postoj člověka, nejpřirozenější jsou tedy boty s nulovým dropem. A proto u všech bot Altra najdeme jen nulový drop, který nijak nedeformuje naše postavení.
  • Stabilizační prvky – jakákoli vnější podpora se stává pomocnou berličkou. Je tedy důležité vnímat, jestli pomocné prvky řeší náš problém dlouhodobě. Ano, například pevný opatek poskytne achilovce při dopadu velkou oporu, na druhou stranu tím achilovku obíráme o možnost posílit se. Stejně tak je tomu u kompenzace nadměrné pronace. Dočasně chodidlu pomáháme, nicméně neřešíme tím problém dlouhodobě. Tyto kompenzační pomůcky se doporučují až v krajních případech, kdy jsou dysbalance tak výrazné, že nic v chodidle nefunguje pořádně. V tento moment má cenu zařadit třeba na míru tvořené ortopedické vložky, které zajistí aspoň to, že se při běhu problém nebude výrazně zhoršovat. Vždy je ale lepší na problému pracovat a jednotlivé části aparátu posilovat.

Každý typ boty má své místo. Konstrukce nevypadá tak jak vypadá pro nic za nic. Závodní boty se vyrábí úzké a s minimem tlumení, aby v nich měl běžec jistý krok, netahal s sebou zbytečnou váhu navíc a neztrácel v měkkém tlumení moc energie. Na druhou stranu, pokud by člověk trénoval v této botě velkou část svých tréninků, je pravděpodobné, že si nevhodnou stavbou způsobí zranění. Proto je dobré velkou část tréninků rozvíjet přirozený styl běhu.

Dbejte tedy na to, aby aspoň jedny z vašich bot (ideálně ty tréninkové) měly širokou špičku. Prostor pro prsty je zásadní z hlediska odrazu, který by měl správně vyústit na palci. Proto v úzkých botách nikdy nebude odraz tak efektivní. Dalším aspektem je flexibilní mezipodešev, která dává prostor pro zapojení drobných sval a šlach v chodidle, které se postupně posilují. V obuvi s ohebnou mezipodešví budete snadněji vnímat terén a požitek s běhu bude autentičtější. Výšku dropu volte podle vašich zkušeností, nulový drop je sice nejlepší varianta z dlouhodobého hlediska, nicméně na začátku může být pro vaše achilovky, lýtka a hemstringy těžší. Podobně volte i míru tlumení, zde berte v potaz jednak vaše zkušenosti, tělesnou hmotnost, ale také povrch, po kterém běháte. V přírodě rozhodně nepotřebujete takovou tlumící vrstvu, jako na tvrdé asfaltové stezce.

Běžecké boty Altra vám toto přirozené ojetí běhu umožní, zachovávají si však plnohodnotné tlumení, a nemusíte však obětovat své pohodlí. Všechny modely jsou stavěny s nulovým dropem a opravdu širokou špičkou, která poskytne prostor pro efektivní odraz. Vaše chodidlo bude mít navíc ve flexibilní konstrukci mnohem lepší cit pro terén a běh tak dostane nový rozměr.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: