Jana Knapová: Podařilo se mi vrátit po mateřské a vyladit formu na MS v orienťáku

Jana Knapová: Podařilo se mi vrátit po mateřské a vyladit formu na MS v orienťáku

Jana Knapová byla jednou z tahounek českého týmu na domácím Mistrovství světa v orientačním běhu. Spolu se sprintovou štafetou a štafetou žen byla na skvělém 5. místě, na klasické trati přidala 8. místo a na krátké trati zaběhla životní závod, o šanci na medaili ji ale připravila špatně oražená kontrola. Janu Knapovou jsme vyzpovídali v rozhovoru pro Svět běhu.

/úvodní foto: Lukáš Budínský/

Ahoj Janďo, gratuluji k úspěchům na MS, kde jsem tě právě zastihl?

Ahoj, děkuji moc za gratulace! Právě teď jsem u rodičů, kteří mi pomáhají hlídat Julu (dceru Julii, pozn. red.),  když běhám etapový závod Sudety Cup v Polsku.

Mistrovství světa na domácí půdě musí být skvělým zážitkem, už se ti povedlo celý šampionát vstřebat?

Popravdě jen trochu. Po konci sezóny na podzim si v klidu sednu, odpočinu a budu mít čas si to celé v hlavě projít a zhodnotit.

Na doběhu krátké trati (foto: Jiří Čech)

V rámci MS jsi kromě úvodního sprintu absolvovala celý závodní program, navíc to pro tebe byl návrat do vrcholných lesních závodů po mateřské pauze. Jak se ti povedlo na šampionát připravit?

Jsem moc ráda, že se mi podařilo po mateřské vrátit a spolu s mým trenérem Michalem Smolou jsme to navíc zvládli posunout o level výš a vyladit na domácí šampionát formu. Takže připravená jsem byla nejvíc, co kdy za svou kariéru.

V lesních i sprintových štafetách jsi brala se českou štafetou pátá místa, co chybělo k tomu, abychom prolomili čekání na medaili z posledních let?

Chyběly bezchybné výkony. Konkurence byla letos velká a k tomu, abychom dosáhli na medaili jsme potřebovali bezchybné výkony, jak ve sprintových, tak lesních štafetách. Bohužel se to nepovedlo.

Na sprintových štafetách v Doksech předávala Jana Knapová na 3. místě (foto: Tomáš Bubela)

Skvělý výkon jsi podala na klasické trati, když jsi obsadila konečné 8. místo, jak závod z tvého pohledu probíhal a udělala jsi nějaké chyby?

Bohužel jsem na začátku trati zvolila třikrát horší postup, z toho některé výrazněji horší, kde jsem nabrala ztrátu. Udělala jsem dvě menší chybky, ale hlavní byly ty volby. V druhé půlce trati mi i fyzicky pomohla Norka, která mě doběhla a nedovolila mi polevit tempo.

Během finále krátké trati jsi orazila špatně jednu kontrolu, a přišla tak o šanci získat medaili, která byla opravdu blízko. Všichni čeští fanoušci smutnili spolu s tebou. Mohla bys čtenářům popsat, co se v lese stalo?

Mohu se o to pokusit, ale popravdě to sama úplně nevím, takže se to už nikdy nedozvíme.
Krátká trať byla extrémní závod, velmi náročný terén, jak na samotný běh, tak mapově a technicky. Druhá a třetí kontrola byly v brutálním balvanovém poli, kde byly balvany velké jako domy, a naopak čtvrtá kontrola ve vágní oblasti se sníženou viditelností, kde bylo těžké najít jasné odrazové mapové body, které by pomohly dostat se s jistotou ke kontrole. Pamatuji si jen, že jsem pokaždé, když jsem uviděla lampion, cítila obrovskou úlevu, maximální soustředění, brát jednu kontrolu po druhé, každá kontrola byla velká výzva. Na 5. kontrolu jsem se přehoupla před terénní hranku a najednou mi vskočila do cesty kontrola. V domnění, že je moje, jsem ji orazila a pokračovala bez jakéhokoliv zaváhání dál. Ale byla to kontrola chlapské trati, která byla jen 30 m od té naší, navíc z náběhové strany. Nevím, jaktože mě nezarazil jiný kód kontroly. Četla jsem jak kódy, tak často i popisy kontrol, protože v takovém závodě hraje i popis umístění kontroly velkou roli. Jistě vím, že jsem si pamatovala nazpaměť první tři a poté závěrečnou část po průběhu arénou, zbytek kódů jsem si kontrolovala postupně, jednu po druhé. Nevím, jestli jsem tu 5. kontrolu opomněla zkontrolovat, jak mě zaskočila. Nebo zda jsem se překoukla, protože předchozí kontrola měla podobný kód. Opravdu netuším a už se to nikdy nedozvím. Můžu si jen pamatovat ten skvělý pocit, kdy se to v ten důležitý den D všechno sešlo a byla jsem schopná předvést, na co jsem makala. Bohužel ta medaile zůstala viset na té kontrole o 30 m vedle.

Po doběhu krátké trati zářila Jana Knapová radostí, poté ale přišlo zklamání kvůli špatně oražené kontrole (foto: Jiří Čech)

Kdybys měla vybrat nejlepší postup celého MS, který by to byl?

To je strašně těžká otázka, nevím, dle jakých parametrů hodnotit. Myslím, že téměř všechny postupy ve všech závodech šampionátu byly zajímavé, což svědčí o skvělé práci stavitelů tratí! Zajímavá volba byla třeba na dlouhém postupu na K2 na trati longu.

Co tě čeká v následujících týdnech a měsících?

V půlce srpna odlétáme s českým týmem na závody Světového poháru do Švédska. Následně je na pořadu štafetový závod Jukola ve Finsku.

Díky za rozhovor a budeme držet palce v dalších závodech

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: