Jihlavská 1.5 – lyžařský sprint v městském prostředí

Běžecké lyžování má běh ve svém názvu a tak není náhoda, že řada běžců v zimě vyráží do bílé stopy a naopak pro lyžaře speciality je běh jedním ze základních prvků letní přípravy. K zimní běžkařské sezoně neodmyslitelně patří také závody. Jedním z tradičních lyžařských závodů je Jihlavská 15. Závod má velmi dlouhou historii a tradici. První ročník se konal v roce 1954. První ročníky se konaly přímo v centru města Jihlavy se startem u současného zimního stadionu. Později ve vhodných přírodních lokalitách v okolí Jihlavy. Partnerem letošního ročníku byl Svět běhu, který také poskytl předplatné časopisu pro umístěné závodníky.

Letošní zima s velmi teplou první půlkou ledna a související nedostatkem přírodního sněhu donutil pořádající SKI team VYSOČINA navrátit se ke kořenům a závod uspořádat v centru města. V jihlavském volnočasovém areálu Český mlýn, který je oblíbenou lokalitou i mezi běžci, je totiž od prosince v provozu udržovaný lyžařský okruh s technickým sněhem. Závod se konal v neděli 29. ledna. Okruh na technickém sněhu měl max. 600 m, což vyžadovalo změnit původní závod na 15 km na sprint 1,5 km jako “Jihlavskou 1.5.” A aby byl závod atraktivní, byl zvolen formát norského sprintu. Vzhledem k organizační náročnosti se pořádající SKI team VYSOČINA pořadatelsky spojil s SK SKOL Brno a spolkem Lyžařské Jihlavsko, který se stará o úpravu lyžařských okruhů na Jihlavsku.

Závodníci jeli intervalově kvalifikaci na 500 m a podle výsledků byli v kategoriích rozřazeni do čtveřic, ve kterých absolvovali první rozjížďku.  Do druhého, finálního kola rozjížděk postoupil vždy první závodník v cíli do výkonnější skupiny a naopak poslední v cíli do výkonnostně nižší skupiny. Celkovým vítězem v kategorii byl vítěz výkonnostně nejvyšší skupiny ve finálním kole.  V dospělých kategoriích se rozjížǩové sprinty jely na 1,5 km, u žákovských, dorosteneckých a juniorských kategorií na 1 km.

Závod se konal ve skutečně zimní kulise s celodenním mrazem a i trochou přírodního sněhu, který zkrášlil celé okolí jihlavského areálu Český mlýn. Sprint byl atraktivní i divácky a při účasti stovky závodníků nebylo neojedinělé mohutné týmové povzbuzování a skandování. Hlavní kategorii v mužích vyhrál  Adam Stepler  startující za tým Klucizorlickejch. V ženách vyhrála veteránka Jitka Kalová z SK SKOL Brno. Závodu se zúčastnili i místní skvělý běžec Vladimír Srb (např. v roce 2015 si z veteránského Mistrovství světa odvezl bronz z krosu a půlmaratonu), s lyžemi ve sprintu odsadil ve veteránské kategorii druhé místo.