Joshua Cheptegei za očekáváním lehce zaostal

Joshua Cheptegei za očekáváním lehce zaostal

Byla to prakticky jediná velká atletická akce tohoto roku. Ale i tak byla divácky skromnější než by se na Mistrovství světa hodilo. V polské Gdyni se o víkendu běželo Mistrovství světa v půlmaratonu a NN Running Team chtěl ve šňůře překonávání světových rekordů pokračovat.

Joshua Cheptegei při své půlmaratonské premiéře

Jak byl letošní rok chudý na velké atletické akce, o to byl bohatší na světové rekordy. O skalpy dvou pěkně fousatých rekordů se postaral Joshua Cheptegei, když překonal více než 15 let starý rekord z dráhy na 5000 m Kenesisi Bekeleho. A 7. října dokonce podobně starý rekord stejného Kenesisi, ovšem tentokrát na 10 000 m. K tomu všemu ještě navíc přihodil světový rekord z 5 km na silnici. Celý svět (a pravděpodobně i Joshua) čekali obrovský útok na světový rekord i tentokrát při debutu na půlmaratonské distanci.

Zeineba Yimer jako jedna z největších favoritů

Velmi talentovaná běžkyně byla ve svých 22 letech pasována na jednoho z horkých adeptů na vítězství. Její nejrychlejší půlmaraton zaběhla na Rak Half Marathon v roce 2019 v čase 1:05:46 a zařadila se tak na 16. Příčku mezi historicky nejrychlejšími půlmaratonkyněmi. Zeineba umí ale běhat rychle i maratony, svůj osobní rekord drží z Valencie 2019, kde dokázala čas stlačit na 2:19:28

Světový rekord mezi ženami

Světový rekord padl nakonec jen v ženském závodě. Dokonce hned 3x! Všechny tři první závodnice překonaly dosavadní půlmaratonský rekord, nicméně držitelka zůstává stále stejná – Peres Jepchirchirová s časem 1:05:16. O velký úspěch Etiopie a NN Running Teamu se postarala Yalemzerf Yehualawová, která skončila třetí a výrazně si zlepšila osobní rekord na půlmaratonu o 42 sekund – na 1:05:19. Přes to všechno má její bronz trochu hořkosladký nádech. Na posledních 100 m v napjatém finiši si bohužel nepříjemně zvrtla kotník a nemohla tak sprintovat o zlato. 4. Příčku doplňuje  Zeineba Yimer, která si svůj osobní rekord taky vylepšuje, konkrétně na 1:05:39.

Prvních 10 mužů pod 60 minut

Nakonec velmi kvalitní časy předvedlo mužské pole, přestože to tak od začátku úplně nevypadalo. Už prakticky od startu se soupeři kontrolovali a bylo cítit, že se taktizuje. Útok na světový rekord se tedy nekonal. Někdy po 10. Km se pole začalo trochu trhat a na čele se vykrystalizovala dvojce Kandie a Kiplimo. Cheptegei se s vedoucí dvojicí neudržel a prakticky celou druhou polovinu figuroval na 4. Příčce, na které taky doběhl. Na půlmaratonské premiéře se Cheptegeiovi podařilo překonat hranici jedné hodiny a stanovil si osobní rekord na 59:21. Nakonec Kiplimo, který je mimochodem juniorský mistrem světa v krosu, nakonec zvítězil v čase 58:48. Kandie za ním zaostal o 5 vteřin. Největší favorit na vítězství Joshua Cheptegei okomentoval svůj výkon takto: „Trénoval jsem především na 5 000 a 10 000 metrů na dráze a na půlmaraton jsem nebyl tak připravený. Jsem ale šťastný, že jsem se dostal pod metu jedné hodiny,“ okomentoval v cíli Cheptegei svůj výkon.“

NN Group

Pojišťovna, která působí v 18 zemích světa se silným zastoupením v Evropě a Japonsku. NN Group byla založena v Holandsku před téměř 170 lety. Svým klientům pomáhají finančně zabezpečit budoucnost. Poskytují důchodové pojištění investiční a bankovní produkty. Dlouhou dobu také intenzivně podporuje silniční běhy. Aktuálně NN Group sponzoruje více než 25 silničních závodů po celé Evropě a jsou hlavním partnerem Rotterdamského Maratonu. NN Životní pojišťovna a NN Penzijní společnost v České republice sponzoruje NN Night Run, sérii zážitkových nočních běhů.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: