Joyciline Jepkosgei okořenila BIRELL desítku světovým rekordem. Z našich nejlepší Homoláč a Vrabcová

Dvaadvacátý ročník BIRELL GRAND PRIX v Praze se zapíše do dějin závodů seriálu RunCzech zlatým písmem. Joyciline Jepkosgei z Keni při něm totiž zaběhla světový rekord. Aby toho nebylo málo, tak v mužské kategorii vytvořil její krajan Benard Kimeli nejlepší letošní světový výkon na stejné trati.

Ženský závod měl od začátku rekordní úroveň

Letošní závod by se dal bezpochyby nazvat jako noční. Díky zatažené obloze vyběhlo v 19:30 hodin zhruba šest tisíc běžců a běžkyň do temné, leč krásné a osvětlené Prahy. Už dlouho před startem se veřejně mluvilo o tom, že letošní závod může být okořeněn světovým rekordem v ženské kategorii. Keňská běžkyně a členka RunCzech Racing týmu Joyciline Jepkosgei totiž měla výtečnou formu a bylo vlastně jen otázkou, o kolik sekund se jí podaří překonal svůj vlastní rekord (30:04), který zaběhla při jarním půlmaratonu v Praze.

Podívejte se na další fotografie ze závodu…

Navíc počasí (18 °C, zataženo a bezvětří) bylo závodnicím i závodníkům nakloněno. Hned od začátku hlavní favoritka nasadila takové tempo, kdy na každém kilometru byla lepší oproti časům z jarního rekordního závodu. Takže se nelze divit, že v cílové rovince, za bouřlivého povzbuzování nadšených diváků, už bylo jasné, že světový rekord padne. Výsledný čas 29:43 minut je nejen světovým rekordem, ale skutečností, že jako první žena zaběhla desítku na silnici pod 30 minut.

Jedná se o oblíbený závod na 10 km, který je oceněn zlatou známkou kvality IAAF. Součástí je i ADIDAS Běh pro ženy. Více informací o BIRELL Grand Prix Praha najdete v termínovce.

Trochu v pozadí, i když neoprávněně, zůstal souboj o další umístění. Druhá doběhla Fancy Chamutai z Keni v neméně kvalitním čase 30:04 a třetí místo uhájila Violah Jepchumbaza čas 30:25 minut.

Mužský závod dramatický až do posledních metrů

Závod v mužské kategorii měl několik favoritů, ale asi nejvíce se věřilo bratrům Benardovi a Mathew Kimeli z Keni. Ti od začátku nasadili vysoké tempo, které dokázal akceptovat jen jejich kolega Rhonex Kipruto. Tempo měli opravdu velké, což dokazuje i skutečnost, že ještě před metou pátého kilometru předběhli vodiče a vše si diktovali sami.

Do cílové rovinky vběhli všichni tři současně. Oba bratři pak sváděli opravdu souboj, který doslova zvedal diváky ze sedadel. Ještě dvě stě metrů před cílem běželi oba bok po bok, ale více sil nakonec měl Benard Kimeli, který o sekundu předstihl svého bratra Mathewa a časem 27:10 vytvořil letošní nejlepší světový čas závodu na 10 km na silnici. Třetí místo bral nakonec Rhonex Kipruto za čas 27:13 minut.

Mezi českými závodníky Homoláč i Vrabcová Nývltová splnili očekávání

Od začátku závodu plnil očekávání Jirka Homoláč, který ač je v tréninkovém procesu na maraton, chtěl zaběhnout čas pod 30 minut. Kvalitní a náročná příprava poněkud zanechala na jeho výkonu stopy, jak sám usoudil v cíli, přesto doběhl suverénně první v čase 30:13 minut. Druhé místo pro sebe uhájil Vít Pavlišta (31:20) a třetí místo patří Robertu Míčovi (31:48).

I mezi českými ženami splnila roli favoritky Eva Vrabcová Nývltová a časem 33:06 si doběhla pro prvenství. Po závodě přiznala ještě drobnou únavu z maratonu z Londýna, kde obsadila skvělé 14. místo. Druhá v cíli byla Monika Hloušková (34:46) a třetí místo obsadila nestárnoucí sympatická Petra Kamínková (35:03).

Dramatický doběh závodu ADIDAS běh pro ženy

Tradičně vložený závod na 5 km určený jen ženám měl velmi dramatický konec. Jako první protrhla cílovou pásku Barbora Jíšová v čase 17:56 minut. Druhá za ní doběhla Hanka Randáková (18:12) a pomyslný bronzový stupínek patří Adéle Civínové (18:42).

Opět jeden z velmi vydařených závodů

Hodnotit letošní 22. ročník BIRELL GP lze jen veskrze pozitivně. Závod byl ozdoben světovým rekordem žen a nejlepším letošním časem v mužské kategorii. Nelze zapomenout ani na běžce hobíky. Mnoho z nic si opět vylepšilo své osobní rekordy a v cíli všichni kvitovali, že závod měl opravdu svoji kvalitu a za rok se rádi vrátí na start znovu.