Kde se vidí tým Salomon – Suunto v roce 2020?

Kde se vidí tým Salomon – Suunto v roce 2020?

Závodní plány celého světa se poněkud změnily. Některé podniky jsou přeložené, jiné zrušené. Přečtěte si, kam plánovali členové Salomon/Suunto týmu vyrazit.

Jeden z nejznámějších týmů horských běžců představuje své plány na sezonu 2020. Většina členů má na rok 2020 opět nabitou termínovku. Kromě účasti v národní sérii Salomon Golden Trail Series (GTNS), jejíž velké celosvětové finále se odehraje na Azorech, se všichni chystají také na zahraniční výjezdy. Velkým očekáváním je MS ve skyrunningu, které se po 4 letech vrací na španelský Buff Epic Trail. Kdo z členů nás bude letos reprezentovat?

Jan Zemaník

Honza Zemaník je horský běžec, kterého asi není nutné dlouze představovat. Honza pochází z Beskyd, kde se pravidelně účastní všech velkých podniků. Za jeden ze svých největších úspěchů považuje výkon na Perun Skymaratonu v roce 2016, kde dokázal do cíle doběhnout v čase 3:53:14. Pravidelně jezdí v rámci české reprezentace také do zahraničí. Loni dokázal vybojovat ve velké konkurenci 3. místo v Salomon Golden Trail National Series. „V lednu jsem slavil třicítku a chtěl jsem dárek, na který jen tak nezapomenu a ještě bude svým způsobem praktický. Místo drahého mobilu jsem si dal několikatýdenní pobyt v Keni. Zážitek spojený s tréninkem na novou sezónu je, myslím, přesně to, co jsem chtěl. Sám jsem zvědav, jak se to následně projeví v sezoně. Trénovat ve výšce 2 400 m nad mořem není žádná sranda, ale beru to jako velkou zkušenost,” dodává Honza. V následující sezoně by rád zopakoval účast na zmíněné GTNS a vidět bychom ho měli také na Lysohorském Ultratrailu nebo na rumunském závodě Retezat SkyRace.

Jiří Čípa

Jiří Čípa stabilně dokazuje vynikající formu, a to nejen na tratích do vzdálenosti maratonu, ale od minulého roku také na distancích i dvakrát delších. Historický úspěch, který zaběhl na trati CCC v rámci UTMB, se zapsal do podvědomí všech, kteří se o trailový běh zajímají. V obrovské konkurenci doběhl na 3. místě, což se dosud nikomu z Čechů nepodvedlo. Jako další úspěch si pak cení 1. místa v týmové soutěži na MS v běhu do vrchu. „Hlavní cíl v roce 2020 bude užít si závody Golden Trail Series a pokusit se v nich výsledkově úplně neztratit. Jmenovitě bych si měl zaběhnout Zegamu, Marathon du Mont-Blanc a Sierre-Zinal. Dále bych se chtěl nominovat na červencové MS ve Skyrace na Buff Epic a taky se pokusit probojovat do týmu na listopadové MS v běhu do vrchu na dlouhé distanci.” Popisuje Jirka své nemalé plány. Na začátek sezony se navíc chystá na silniční marathon. Jeho aktuální příprava sice neprobíhá ideálně, stále se trápí se zdravotními problémy, ale jak sám říká, v minulých letech tomu nebylo jinak. V tomto případě tedy máme pocit, že se jedná spíše o matení soupěřů J

Tomáš Maceček

Tomáš se skyrunningu naplno věnuje teprve 2 roky. Úspěchy, které se mu podařily, jsou jistě zásluhou jeho předešlých výsledků v běhání do schodů, tzv. towerrunning, kdy se několik let pohyboval v TOP 6 světového žebříčku. Nejvíce si cení dvou bronzových a dvou stříbrných medailí na mistrovství ČR ve skymarathonu v rámci Perun SkyMarathonu. Loni dokázal zvítězit v české skyrunningové sérii pro rok 2019. Tomášova příprava v zimní období probíhala dobře, bohužel ale koncem ledna musel řešit zdravotní problémy a v tréninku zvolnit. Své slabiny vidí především v běhu do kopce, kde by určitě ještě mohl hodně přidat. „Perun pro mě nadále zůstává otevřenou kapitolou a velkou motivací, v létě se chci připravit na Cortina Trail 48km v rámci Lavareda a potom se moc těším na společný vícedenní zážitek s Peterem Fraňem. Ve dvojici spolu poběžíme letní verzi legendárního závodu Pierra Menta ve francouzských Alpách, tajně doufáme, že se nám třeba podaří zasáhnout do bojů o pódium. Hlavně to ale bude nová zkušenost s třídenním extrémním závodem, a navíc s parťákem. Chtěl bych se také vrátit na Tatranskou šelmu Ultra a více se soustředit na závody RedBull 400 v Evropě,“ popisuje své plány Tomáš.

Marek Causidis

Další ze stálic Salomon-Suunto týmu je Marek Causidis. Beskydský rodák a pravidelný účastník sky závodů v ČR i v zahraničí. Za své největší úspěchy považuje výsledky z roku 2017, kdy mu 3. místo na Scenic trail a 9. místo na ME přinesly v celkovém hodnocení 4. místo ve Skyrunning World Series. Loni získal titul MČR v UltraSky a zaběhl traťový rekord na trase B7. „Když vše půjde tak, jak má, budu zdravý, tak bych chtěl určitě běžet Jěštěd SkyRace, LHUT, Lavaredo, Jesenický maraton a UtraPirineu. Ale určitě do toho ještě přidám nějaké zavody ze Salomon Golden Trail Series a v rámci zpestření tréninku i něco kratšího, lokálního,“ představuje své plány Marek. Jeho příprava na sezonu zatím probíhá dle plánu, připravuje se v domácích Beskydech, občas zařazuje Lysacup. Říká o sobě, že je hodně soutěživý typ a jeho snem je zaběhnout si UTMB, k čemuž směřuje svůj trénink dlouhodobě.

Julie Rampírová

Mladá závodnice pocházející z Beskyd se na horských závodech v posledních dvou letech objevuje jen zřídka. Její hlavní doménou totiž byly hlavně skialpy. Loni nicméně vybojovala se svým partnerem prvenství v LH24 ve smíšených dvojicích a na závodech Jesenický půlmaraton, Horečky vertikál a Běh do Choča zvítězila. V předešlých letech vybojovala na Mistrovství světa ve skyrunningu v italském Gran Sassu 11. místo. V příštím roce se bude účastnit juniorského Mistrovství světa ve skyrunningu v Itálii a také několika závodů GTNS  u nís. „Kromě horských běhů se věnuji i závodnímu skialpinismu, který je hlavní náplní mé zimní sezóny. Do svého plánu tak zařazuji spíše závody na lyžích a ty běžecké až s příchodem jara. Vzhledem k tomu, že mám poměrně náročné studium, trénuji většinou sama nebo s přítelem, podle našich časových možností,“ popisuje svou zimní přípravu Julie. Jejím velkým snem je zúčastnit se jednou světového poháru ve skyrunningu. Držíme palce!

Jiří Petr

Jiří Petr je brněnský běžec, který v posledních letech dosahuje výborných výsledků na silnici i v horách. O tom svědčí i jeho dosavadní top úspěchy – První Čech na Karlovarském půlmaratonu 2019, 1.místo Schneeberg Trail (AUT) 2019 nebo 4. místo DolomythsRun Ultra (ITA) 2019. „Jedním z mých hlavních cílů pro rok 2020 jsou určitě závody Golden Trail National Series, kde bych chtěl bojovat o TOP3 a tím i účast ve finále na Azorských ostrovech. Rád bych se pokusil kvalifikovat na MS ve skyrunningu, což znamená uspět na závodě Czech Energy Perun Skymaraton a nejlépe vylepšit loňské třetí místo. A určitě zabojuji o kvalifikaci na MS v horském maratonu. Kvalifikačním závodem je Salomon Jesenický maraton, který je zároveň finále GTNS a ten bude, zdá se, neskutečně silně obsazený závod. Moc se těším na Marathon du Mont Blanc, v září se ještě chystám do Julských Alp na Julian Alps Trail (65 km) a v říjnu do Limone sul Garda na LimoneExtreme. Mimo tento výčet se určitě zúčastním několika dalších menších závodů.“ Popisuje své košaté plány Jirka, který do tréninku zařazuje časté sobotní závody místo tempových tréninků a jehož zimní příprava konečně probíhá bez komplikace (oproti předchozím čtyřem rokům, pozn. redakce). Ve svých čtyřiceti letech se chce stále více věnovat rozvoji vytrvalosti a prosazovat se v delších horských bězích na mezinárodní úrovni.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: