Kilian Jornet vrcholu Mt. Everest nedosáhl, přivezl si ale spoustu zkušeností

Kilian Jornet vrcholu Mt. Everest nedosáhl, přivezl si ale spoustu zkušeností

Kilian Jornet se letos vydal na Mt. Everest s plánem překonat rychlostní rekord ve výstupu na vrchol. Podmínky mu sice nepřály, ale i tak mu expedice dala spoustu nových zkušeností.

Jak jsme vás letos již jednou informovali v rozhovoru s Kilianem Jornetem, že jeho hlavním letošním cílem je dosáhnout nejvyššího vrcholu světa, Mt. Everestu, v rekodrním čase. Tento cíl si stanovil v rámci projektu „Summits of My Life“, v rámci něhož chce postupně slézt významné a nejvyšší hory v různých částech světa.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

V rámci projektu už splnil výtupy na tyto vrcholy: Mt. Blanc, Elbrus, Cervino, Aconcagua a také Mt. Kilimanjaro. Poslední mu zbývá Mt. Everest, který se již podruhé díky přírodním podmínkám nepodařilo dosáhnout.

Loni se Kilian Jornet vydal do údolí Langtang. Místo pokusu o rekord na Mt. Everest však jel pomáhat potřebným. Vznikl z toho i film a výtěžek z něho šel na pomoc do této oblasti.

Loňské plány mu překazilo děsivé zemětřesení v oblasti Langtang, kde Kilian pomáhal a kde nyní finančně (pomocí veřejné sbírky) podporuje výstavbu nové vensice.

Letos se pod Mt. Everest sice dostal spolu spolulezci Seb Montaz Rosset, Jordi Tosas, Vivian Bruchez, dokonce byli i perfektně aklimatizovaní, ale nepředvídatelné počasí a mozunové přívaly sněhu jim cestu velmi zkomplikovaly. Dvakrát se pokusili jít severní stěnou, na potřetí se Kilian pokusil o výstup tzv. „normálkou“ a i zde musel svůj pokus ukončil v nadmořské výšce 7960m kvůli zhoršení podmínek a začínajícímu sněžení.

„I přes neúspěch v nás expedice zanechala velmi pozitivní pocit, že jsme na výstup na vrchol připraveni. Byla to skvělá zkušenost, kterou jistě využijeme při dalším pokusu v budoucnu.“ popisuje Kilian.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: