Kniha Lenky Vacvalové – jak herečka proběhla 770 km po Cestě hrdinů SNP

Kniha Lenky Vacvalové – jak herečka proběhla 770 km po Cestě hrdinů SNP

Diváci ji znají jako usměvavou herečku a moderátorku. Pokud ale zrovna nestojí před kamerou, věnuje se Lenka Vacvalová celé řadě zajímavých aktivit – módnímu návrhářství, dobrovolnické práci, pomoci onkologicky nemocným… A běhu na dlouhé trati. Nejen o něm, ale také o chuti pomáhat a překonávat sama sebe je její nová kniha Najdu odvahu.

Najdu odvahu není klasickou běžeckou příručkou a Lenka Vacvalová není tak úplně obyčejná běžkyně. Miluje totiž dlouhé trati – a za jedenatřicet let už toho stihla naběhat víc než někteří za celý život. Na svém kontě má například první místo na Pražské stovce (107 km) v roce 2017 nebo druhé místo na stejném závodě o rok později. Kromě toho má ráda také etapové přeběhy: třeba 500 kilometrů dlouhou trasu z Košic do Bratislavy urazila za jedenáct dní. Uběhla 470 kilometrů na populární švédské turistické trase Kungsleden za polárním kruhem a během uctila také památku hrdinů Slovenského národního povstání na 770 kilometrů dlouhé Cestě hrdinů, která vede z Dukelského průsmyku na severovýchodě země až na hrad Děvín na západní hranici s Rakouskem.

Nízké Tatry na Cestě hrdinů SNP

A právě o šestnáctidenní cestě plné deště, sněhu, bahna, bolesti, ale i neskutečně silných zážitků Lenka Vacvalová vypráví ve své knize. Mapuje v ní osudy hrdinů, kteří padli v Slovenském národním povstání, i žen, které byly tak odvážné, že se do povstání zapojily po boku bojovníků. Tím to ale nekončí.

Publikace je také zpovědí o tom, že i za usměvavou tváří a neskutečnou odvahou se skrývá obyčejný člověk, který je občas protivný na všechny okolo, nemá náladu, je vyčerpaný a nejraději by všeho nechal. Přesto ale denně překonává sám sebe a znovu se vydává na cestu, bez ohledu na podmínky a aktuální kondici. Kniha tak dobře poslouží všem, kteří hledají motivaci a odvahu k uskutečnění vlastních snů, což potvrzuje i sama autorka: „Dokud mám sny, mám cíle, a dokud mám o čem snít a později to přetavit ve skutečný život, mám se na co těšit, pro co žít. A to mi dodává odvahu. Odvahu, že právě naše sny jsou větší než všechen strach světa.“

A v neposlední řadě má kniha Najdu odvahu další, charitativní rozměr. Lenka Vacvalová totiž kromě překonávání vlastních výzev běháním také pomáhá. V případě Cesty hrdinů nabídla k „adopci“ naběhané kilometry a vybrala tak finanční prostředky pro onkologicky nemocné děti.


Nakladatelství Albatros media
Knihy nás baví a vydáváme je nejen v papírové podobě, ale také jako audioknihy a e-knihy. Protože neustále přicházíme s novými nápady a nechceme ustrnout na místě, tak mimo jiné vyvíjíme aplikace pro mobilní telefony a tablety, zdokonalujeme vlastní e-shopy i jejich zákaznický servis a pořádáme největší festival young adult literatury ve střední Evropě. Důležitá je pro nás však i společenská odpovědnost – proto pod našimi křídly působí Nadace Albatros. Úspěšnou spisovatelskou dráhu u nás odstartovali mnozí čeští autoři i autorky a dlouhodobě s námi spolupracují velká jména současného (nejen) knižního světa. Vydáváme i překladovou literaturu a v našem portfoliu najdete jména jako J. K. Rowlingová, Jo Nesbø, Jonas Jonasson, Jeff Kinney a další.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: